דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

העסקה חד פעמית

Michael Decker

כיצד ניתן לבצע העסקה חד פעמית בישראל? מעסיקים המעוניינים לשכור עובדים לביצוע עבודה זמנית נתקלים לא פעם בקשיים לעניין אופן ההעסקה והדיווח עליה לרשויות המס. קיימות מספר אפשרויות העסקה מבחינה זו. אפשרות אחת היא קבלת שירות מעוסק עצמאי, אשר ינפיק עבורה חשבונית. אפשרות שנייה היא דיווח על עסקת אקראי מול רשויות המס. אפשרות שלישית היא העסקה באמצעות תלוש שכר חד פעמי. לכל אחת מהאפשרויות הנ״ל יתרונות וחסרונות, ובמאמר זה יפרט עליהם ועל הסוגיות המשפטיות העולות בנושא עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני עבודה.

העסקה חד פעמית

מתי עולה צורך בהעסקה חד פעמית?

קיימים לא מעט מקרים בהם מעסיקים זקוקים לעובדים חיצוניים שיקיימו עבורם פרויקטים קטנים, של מספר ימים או שבועות ספורים. ניתן למנות כדוגמה מקרים של צורך בייעוץ חיצוני, מקרים בהם מרצה במוסד אקדמי מעוניין לשכור שירותי סטודנט כעוזר הוראה, או פרויקטים נקודתיים במסגרתם נדרשת מומחיות של גורם חיצוני כלשהו. מקרים אלה נפוצים יותר ממה שניתן לתאר. ואולם, עולות במקרים אלה כמה וכמה סוגיות משפטיות, בעיקר מתחום דיני העבודה ודיני המס. סוגיות אלה מטרידות לא מעט מעסיקים, ואף גורמות לחלקם לוותר על הפרויקט או לנסות למצוא פתרונות אלטרנטיביים, רק על מנת לא להתמודד עם הביורוקרטיה המשפטית הכרוכה בכך. בעקבות פניות שונות בנושא שהגיעו אל משרדנו, המתמחה בדיני עבודה ודיני מסים, מצאנו לנכון לפרסם את מאמר זה, במסגרתו נסקור להלן את הסוגיות הנפוצות והאפשרויות העומדות בפני מעסיקים במקרים של צורך בקיום העסקה חד פעמית.

אילו אפשרויות קיימות לצורך העסקה חד פעמית מבחינת דיני המס?

קיימות 3 אפשרויות עיקריות עבור מעסיקים המעוניינים להזמין לביצוע עבודה חד פעמית נותני שירותים חיצוניים למקום העבודה. האפשרות הראשונה היא הזמנת נותן השירותים לבצע שירותים כעצמאי (פרילנסר) ולהעביר לו תשלום בכפוף להנפקת חשבונית. אפשרות זו היא למעשה השכיחה ביותר, לאור היותה פתרון נוח ויעיל מבחינת מיסוי. במסגרת אפשרות זו, נותני השירות הם אלו אשר מבצעים תיאום מס מול מס הכנסה, וככלל יהיה עליהם גם לדווח על התשלום במסגרת הדוח השנתי. ככל שמדובר בשירות שחל עליו צו הביטוח הלאומי בנושא סיווג מבוטחים וקביעת מעבידים, יהיה צורך להודיע על ההכנסה החד פעמית למוסד לביטוח לאומי ולשלם את דמי הביטוח הלאומי כדין. ייתכן כי יהיה צורך גם לדווח למע״מ על העסקה במקרים אלה על-ידי אחד הצדדים, והדבר ייקבע בהתאם לטיב העסקה הספציפית.

העסקה בדרך הנ״ל היא אינה תמיד פרקטית ליישום. זאת מאחר שלא תמיד נותני השירות הם עוסקים מורשים או פתורים, בעלי תיקים פתוחים במס הכנסה ומע״מ. לעיתים קרובות מדובר בשכירים במקומות אחרים, או מי שנמצאים בין עבודות. במקרים אלה, ייתכן כי יהיה מוטב לבחור באפשרות נוספת, והיא "עסקת אקראי". עסקת אקראי היא עסקה אשר יש לדווח עליה למס הכנסה כאשר לא מדובר בבעל תיק מס הכנסה פתוח. בהתאם, הדיווח והתשלום למס הכנסה יתבצעו בדומה לאפשרות הראשונה. כך גם הדיווח והתשלום למוסד לביטוח לאומי, ככל שהדין מחייב זאת. בדרך כלל תהיה חבות תשלום מע״מ במקרים אלה, לאור הסיווג של צורת העסקה זו כ״עסקה״ לפי הגדרתה בחוק מס ערך מוסף.

האפשרות השלישית היא שכירת נותן השירותים כעובד, והנפקת תלוש משכורת עבור העסקתו החד פעמית. באופן זה, מס הכנסה ודמי ביטוח לאומי ינוכו מתלוש השכר. ייתכן כי יהיה צורך לערוך תיאום מס ותיאום ביטוח לאומי, בהתאם לנסיבות המקרה (נקבע לפי גובה ההכנסה ומספר מקומות העבודה בהן מועסק נותן השירותים). ככלל, מע״מ אינו רלוונטי במקרים אלה. צורת העסקה זו מהווה נוהג קיים במקומות עבודה רבים, אם כי היא אינה תמיד נוחה למעסיקים ולנותני השירותים, לאור הביורוקרטיה הכרוכה בה. בדומה לשתי האפשרויות הראשונות, כל אחת מצורות ההעסקה הנ״ל כוללת יתרונות וחסרונות, אשר יש להביא בחשבון בעת בחירת אופן ההעסקה במקרים פרטניים.

לצד הסוגיות מבחינת מיסוי, עלולות להתעורר לא מעט סוגיות מתחום דיני העבודה

לא פעם קיים קונפליקט בין דיני העבודה ודיני המס, והם מובילים לתוצאות סותרות. העסקה חד פעמית היא מסוג אותם מקרים, בהם מתעוררות לא פעם סתירות מעין אלה. אחת הבעיות המרכזיות נוגעת לכך שדיני המס ודיני העבודה מגדירים לא פעם עובד ונותן שירותים עצמאי בצורה שונה. כלומר, ייתכן שרשויות המס יסתכלו על נותן השירותים כעצמאי, שעה שמבחינת דיני העבודה ופסיקת בתי הדין לעבודה בנושא, עשויה להתקבל המסקנה כי מדובר בעובד, אשר מעסיקים מחויבים להעניק לו זכויות שונות השמורות לעובדים (כגון ימי מחלה ודמי הבראה, ביטוח לאומי ופנסיה).

סוגיה נוספת אשר עלולה להתעורר במקרים אלה נוגעת לשאלה מה הדין כאשר נותני שירותים המועסקים בדרך של העסקה חד פעמית עברו תאונה במהלך עבודתם, או אף בדרכם למקום העבודה. האם יש להכיר בהם כעובדים הזכאים לפיצויים ממקום העבודה, או שמא מדובר בעצמאים אשר עליהם לדאוג לכיסוי ביטוחי מתאים? סוגיות אלה מהוות רק דוגמה קטנה למגוון בעיות משפטיות העלולות להיווצר עקב כל אחת מצורות ההעסקה הנ״ל. בהתאם, מומלץ כי הן מעסיקים והן עובדים המועסקים בדרך של העסקה חד פעמית ידאגו לקבל ייעוץ משפטי מתאים עוד לפני תחילת ההעסקה.

העסקה חד פעמית – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה ומסים

לעיל הסברנו על הקשיים העשויים להתעורר מבחינת מיסוי ומבחינת דיני עבודה בכל הנוגע להעסקת נותני שירותים לתקופה קצרה, הנחשבת בתור העסקה חד פעמית. אם יש לכם שאלות פרטניות נוספות בנושא, ניתן ליצור עמנו קשר ונשמח לעזור. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה ומיסוי, ומעניק לעובדים ומעסיקים מגוון רחב של שירותי ייעוץ וייצוג בשלל נושאים וסוגיות, כגון זכויות עובדים, פיצויי פיטורים, תאונות עבודה וכיו״ב.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה