דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קבלן עצמאי מול שכיר – זכויות עובדים בישראל

Joshua Pex

האם עדיף לחברה לעבוד עם שכירים או עצמאיים?

חברה או ארגון הפועלים, או הרוצים לפעול בישראל יצטרכו לשכור עובדים או לחתום חוזה עם עובדים עצמאיים. הסוגיה העיקרית – מה עדיף? להעסיק עובדים שכירים, או להתקשר עם עצמאי? יש צדדים חיוביים ושליליים עם שתי האפשרויות. מאמר זה של משרדנו, משרד עו"ד המתמחה בדיני עבודה בישראל, יעזור לשקול לכאן ולכאן.

זכויות עובדים שכירים בישראל:

עובדים המועסקים על ידי חברה או ארגון זכאים למספר זכויות על פי הדין הישראלי. מאמרים נוספים באתר מסבירים את פרטי זכויות חופשת מחלה, פיצויי פיטורין, תכניות פנסיה והטבות אחרות לעובדים. אם אתם מתכננים להעסיק במשך תקופה ארוכה, שווה להתעסק עם המורכבות של זכויות לעובד שכיר. ניתן ליצור קשר עם משרדנו, אשר יסייע למעביד בשאלות זכויות עובדים, חוזים, והטבות. לעומת זאת, ייתכן שתרצה למנוע סיבוכים אלה בכריתת חוזה עם עצמאי.

זכויות עובדים עצמאיים בישראל:

יש לשים לב להבחנה בין העסקה של עובד שכיר, וחתימת חוזה עם פרילנסר. בתיאוריה, עובדים עצמאיים מקבלים חוזה לתקופה מוגבלת או לפרויקט ספציפי, והם אינם זכאים לפיצויים או הטבות מהמעסיק מעבר לשעות העבודה שסוכמו, או התשלום הכולל עבור הפרויקט שהושלם. רבות מהזכויות וההטבות המוענקות באופן אוטומטי לשכירים אינן רלוונטיות לעובדים עצמאיים. למשל, הם אינם מקבלים דמי הבראה או חופשה בתשלום, אין מפרישים עבורם לביטוח לאומי, והם בדרך כלל אינם זכאים לפיצויי פיטורין. למעשה, רבים מאלו הפרילנסר מחויב להפריש לעצמו, כשהוא נחשב כעובד השכיר של עצמו – אבל מבחינת ארגון שחתם חוזה עם פרילנסר כל זה חד הוא.

למרות השימוש הנפוץ בביטוי "העסקה" לגבי עובד עצמאי, היחסים בין הפרילנסר למעביד הם תוצר של חוזה. לא מדובר רק בדקדקנות לשונית – בית המשפט יכול לשים לב למונחים המדויקים בחוזה או במסמכים רשמיים.

עצמאי שכיר פרילנס זכויות עובדים

"עובדים עצמאיים" שהם למעשה שכירים:

ייתכן שמעסיק חסר מצפון רושם את כל עובדיו כ"פרילנסרים", כדי להימנע מן הצורך לשלם הטבות לעובדים. מצד שני, גם מעסיק עם כוונות טובות יכול להסתמך על עובד עצמאי יותר מאשר הניח בחוזה המקורי. בכל מקרה, חוקי העבודה ובית הדין לעבודה בישראל עשויים לחלוק על החוזה האמור, ולקבוע בנסיבות מסוימות כי חרף ההסכמה הראשונית בין הצדדים על העסקה במתכונת פרילנסר, העובד הוא למעשה שכיר הזכאי על פי חוק לכל או חלק מההטבות לעובד שכיר.

 

נימוקי בית הדין לעבודה בקביעה האם "עצמאי" הוא למעשה עובד שכיר:

עובד עצמאי מבחינה תאורטית עשוי להיחשב כעובד שכיר מבחינה מעשית על ידי בית הדין לעבודה, בהנחה שמתקיימים אחד או יותר מהמבחנים הנ"ל: ה"פרילנסר" עובד תקופה ממושכת עם אותו מעסיק באופן בלעדי או כמעט בלעדי, נוכח באופן שוטף ומעורב בעסקי החברה באותה מידה שבה מעורב עובד שכיר, חיוני לתפקוד המחלקה בה הוא עובד, בפיקוח המעביד באופן ישיר ותמידי, תלוי במעביד על האמצעים להמשך העבודה (כלים, הוצאות) ואין לו קבלני משנה או מחליפים בתפקידו.

אם בית הדין לעבודה קובע כי היחסים בין הצדדים הם של עובד / מעביד אזי מדובר בעובד שכיר אשר בכל זאת קיבל פחות בהטבות כוללות על פי חוזה המגדיר אותו כעובד עצמאי. במקרה זה, בית הדין עלול להתעלם מתנאי חוזה ההעסקה ולכפות על המעביד רטרואקטיבית להעניק לעובד את כל ההטבות הכספיות הקשורות למעמד עובד שכיר – ימי חופשה, ביטוח פנסיוני, פיצויי פיטורין וכו '. לעומת זאת, המעסיק יכול לטעון כי כעובד פרילנס, העובד קיבל משכורת גבוהה יותר משכיר באותו תפקיד, ולבקש לנכות את התוספת שכר מן ההטבות הכספיות הכוללות שהוא חייב לעובד.

יש לציין כי בית הדין לעבודה בוחן כל מקרה לגופו, אולם בכל מקרה מומלץ לעובד וגם למעסיקים לא להגיע למצבים אלו, לכן כדאי להיוועץ עם עו"ד מומחה לדיני עבודה מראש.

צרו קשר עם משרדנו לקבלת מידע נוסף על זכויות עובדים, חובות מעסיקים, ונושאים ספציפיים להעסקת שכירים ופרילנסרים:

.il

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה