דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אשרה לבני זוג וקטינים נלווים של אזרחים זרים (אשרת א-4)

Joshua Pex

באילו מקרים תינתן אשרה לבני זוג וקטינים נלווים של אזרחים זרים? אזרחים זרים המגיעים לישראל למטרות לימודים או שליחות דתית עשויים להיות רשאים להגיע לישראל עם בני זוג וילדים קטינים הנלווים אליהם. לשם כך, יש להגיש בקשה לאשרת א-4 מול רשות האוכלוסין. במקרים מסוימים, תתאפשר גם קבלת אישור עבודה לבני הזוג הנלווים.

למדינת ישראל מגיעים אזרחים זרים ממגוון מדינות למטרת שהייה לצורך לימודים, או במסגרת היותם אנשי דת המבצעים שליחות עבור מוסד דתי המוכר בישראל. בכפוף לעמידה בדרישות והנהלים הרלוונטיים, מדינת ישראל מעניקה אשרה (ויזה) לאורך תקופת שהיית הסטודנטים או אנשי הדת בישראל. ויזת סטודנט בישראל מכונה ״ויזת א/2״ וויזת איש דת מכונה ״ויזת א/3״. לא אחת מי שמחזיקים בוויזות אלה מעוניינים להגיע לישראל עם בני זוגם או עם ילדיהם הקטינים, ולשהות עמם בישראל במהלך תקופה זו. באופן עקרוני, הדבר בהחלט אפשרי, אך הוא מצריך הגשת בקשת ויזה נפרדת, המכונה ״ויזת א/4״. ויזה זו ניתנת לקרובי משפחה מדרגה ראשונה (בני זוג או ילדים קטינים בלבד) הנלווים לסטודנטים או אנשי הדת לאורך שהותם בארץ. להלן נסביר מה הדרישות לקבלת אשרת א-4 לבני משפחה.

כיצד ניתן לקבל אשרה לבני זוג וקטינים נלווים של אזרחים זרים שהם סטודנטים או אנשי דת?

הנוהל של רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים בנושא קובע כי לצורך קבלת אשרת א4 לבני זוג וקטינים נלווים של אזרחים זרים יש להגיש בקשה רשמית בלשכת האוכלוסין או בנציגות רשמית של ישראל בחו״ל (שגרירות או קונסוליה). נדרשת הגעה של מבקשי הוויזה ביחד עם קרובי משפחתם בעלי ויזת הסטודנט או ויזת אנשי הדת. לטופס הבקשה יש לצרף את הוויזה שניתנה לקרובי המשפחה (בני הזוג או ההורים), תמונת פספורט עדכנית, דרכון זר התקף למשך 6 חודשים לפחות מעבר לתקופת הוויזה המבוקשת, תעודת לידה מקורית ומסמכים רשמיים לגבי סטטוס אישי והקשר המשפחתי (תעודת נישואין או תעודת לידה) עם תרגום ואימות כדין. הגשת הבקשה כרוכה בתשלום אגרה. הבקשה תיבחן בלשכת האוכלוסין, וככלל אם לא קיימת הגבלה כלשהי לאישור הבקשה, היא תאושר. במקרים בהם נתקלים בני הזוג או הקטינים בסירוב לקבלת אשרת א-4 ניתן לערער על כך מול משרד הפנים או בית המשפט. מומלץ להסתייע במסגרת זאת בעורך דין המתמחה בדיני הגירה לישראל.אשרה לבני זוג וקטינים נלווים

האם בני זוג הנלווים לסטודנטים או אנשי דת רשאים לעבוד בישראל במהלך התקופה?

ככלל, הוויזה כשלעצמה אינה כוללת אישור לעבוד בישראל. ואולם, הנוהל בנושא קובע כי ככל שמדובר בבני זוג של זכאי שבות, בני הזוג יוכלו לבקש אישור עבודה. במקרים רבים, האזרחים הזרים המחזיקים בוויזות אלה הם למעשה זכאי שבות (בעיקר סטודנטים). כלומר, הם אזרחים זרים שהינם יהודים או צאצאי יהודים הזכאים לבצע עלייה לישראל. באותם מקרים, על מנת לקבל אישור לבני זוג של זכאי שבות, יש להגיש בקשה נפרדת לאישור עבודה עבור בני הזוג. הבקשה בדרך כלל תאושר, ככל שלא קיימת מניעה מהותית לאישורה. ייתכן כי ניתן יהיה לקבל אישור עבודה בישראל גם במקרים נוספים. על מנת לבדוק זאת במקרים פרטניים, מומלץ להיוועץ מראש עם עורך דין המתמחה בדיני הגירה לישראל.

אשרה לבני זוג וקטינים נלווים של אזרחים זרים – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

במאמר זה הסברנו על הדרישות לצורך קבלת אשרה לבני זוג וקטינים נלווים של אזרחים זרים, המגיעים לישראל למטרת לימודים או במסגרת שליחות דתית (עם ויזות א/2 או א/3). לכל שאלה פרטנית בנושא, או צורך בכל ייעוץ או סיוע, ניתן לפנות אל משרדנו ועורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל ישמח לעמוד לשירותכם. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל ובהסדרת מעמד חוקי עבור מבקשי אשרות שונות לצורך שהות ועבודה בישראל, לרבות בני משפחה. ליצירת קשר עם משרדנו לחצו כאן.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה