דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

זכויות עולים חדשים – מידע משפטי

Joshua Pex

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

ההחלטה להגר למדינה אחרת תמיד מלווה בקשיים, ודאי כאשר מדובר בהחלטה לעלות לישראל. עולים מתקשים להתמודד עם השפה הזרה, עם המנטליות הישראלית וכן עם הבירוקרטיה הרבה אשר כרוכה בהסדרת מעמדם. חשוב לדעת כי מדינת ישראל מעודדת עלייה, ופועלת להקל ככל הניתן על קליטת העולים בארץ. בהתאם, שמורות עבור עולים חדשים זכויות רבות, וביניהן הטבות כספיות, לימודי עברית, עזרה במציאת עבודה, הקלות מס שונות, מענקי לימודים וסיוע בשכר דירה.

לצערנו, עולים אינם תמיד מכירים את כל הזכויות המגיעות להם. במאמר זה יסביר עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל ממשרדנו מה מגיע לעולים חדשים וכיצד ניתן לסייע להם לקבל את זכויותיהם.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל-אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל. עורכי הדין ממשרדנו מעניקים סיוע וליווי משפטי בנושאים כגון הסדרת מעמד בישראל, הליכי עלייה לישראל, מימוש זכויות עולים חדשים ועוד.

עלייה לישראל בשנת 2020

בשנת 2020 עלו לישראל כמעט פי 2 מכמות העולים בשנים קודמות. קיימות סיבות רבות לכך: משבר הקורונה, הגורם לחוסר ודאות עולמית, מביא לכך שיהודים וזכאי שבות מגיעים למסקנה כי נכון עבורם לעלות ארצה. בנוסף, ריבוי גילויי אנטישמיות ואירועי טרור מהעת האחרונה מעלים חששות בקרב יהודים השוהים בגולה. על אף האתגרים עימם מתמודדת ישראל, היא עדיין נחשבת אי של יציבות וביטחון בימים אלה.

למרבה הצער, לא כל העולים החדשים מצליחים להיקלט בארץ כראוי. הדבר נובע לא רק מקשיי קליטה, אלא גם מחוסר היכרות מספקת עם הזכויות הרבות המוקנות לעולים, וכן עם הדרכים לממש אותן. קשיי שפה והיכרות עם החוק המקומי אינם מקלים על כך. במאמר זה נפרט על זכויות מרכזיות השמורות עבור עולים חדשים לישראל, אשר משרדנו מסייע באופן שוטף במימושן. 

סיוע כספי לעולים

קיימים סיועים כספיים רבים עבור עולים חדשים. המוכר שבהם הוא ככל הנראה סל קליטה, הניתן לעולים המגיעים לישראל לראשונה. מדובר, מעשה, בתשלומים מהמדינה למשך תקופת השהות הראשונה בישראל. סל הקליטה נועד להקל על העולים עד למציאת עבודה, איתור מקום מגורים ותחילת ההתבססות בישראל.

סל הקליטה מורכב מתשלומי דמי מחיה למשך 6 חודשים, במקביל ללימודים באולפן. עולים חדשים זכאים לעד 500 שעות לימוד של השפה העברית באולפן. הלימודים יכולים להתפרס על פני כ-5 חודשים (עבור לימודי יום) או על פני כ-10 חודשים (עבור לימודי ערב, המאפשרים לעבוד במהלך שעות היום). דרך המלך למימוש הזכאות הינה על-ידי הסדרת מעמד העולים מראש בישראל, טרם הגעתם ארצה. הדבר נעשה מול הנציגויות הישראליות בחו״ל (שגרירויות וקונסוליות).

זכויות עולים חדשים

מה עושים זכאי סל קליטה אשר לא החלו בהליכים לפני הגעתם לארץ? מימוש זכאותם אפשרית בכפוף לכך שהם שוהים בישראל למשך עד 24 חודשים ברציפות, או למשך תקופה מצטברת של 24 חודשים על פני 3 שנים ממועד זכאותם לעלייה. חשוב לדעת כי מי שיוצאים מישראל במהלך קבלת תשלומי סל הקליטה, תשלומיהם ייעצרו. הם יחודשו רק למי ששבים ארצה בתוך שנת עלייתם הראשונה. החידוש לא נעשה באופן אוטומטי, ודורש פנייה אל משרד העלייה והקליטה.

מלבד סל הקליטה, קיים מגוון של תשלומים וזכאויות נוספות לעולים. בכלל זה, הבטחת הכנסה ודמי קיום לעולים אשר אינם יכולים להתפרנס מעבודה. 

הקלות מס

מתוך הבנה כי לא מעט עולים חדשים נדרשים לשלם מס גם במדינת מוצאם, בייחוד בתקופה הראשונה שלאחר ההגעה ארצה, מעניקה מדינת ישראל הקלות מס שונות לעולים. עולים זכאים ל"שנת הסתגלות", הכוללת פטורים והטבות לגבי השקעות מחו״ל. פירטנו בהרחבה על שנת הסתגלות ודרכי מימוש הזכאות לה במאמר נוסף

כמו כן, ניתנים פטורים ממס והנחות על רכישת רכבים, וכן על ייבוא אישי של חפצים אישיים של העולים. החוק אף מעניק נקודות זיכוי ממס לעולים, בגובה אשר משתנה לפי תקופת שהותם בישראל. נקודות הזיכוי ממס מוענקות למשך תקופה של עד 3.5 שנים. חשוב לציין כי לצד ההטבות ופטורים ממס הנ״ל, קיימות גם חובות של עולים חדשים לדווח על חשבונות בנקים ונכסים הן בישראל והן במדינות המוצא שלהם. חשוב לדעת כי רשות המסים מקיימת מעקב אחר חשבונות בנקים זרים (לדוגמה, בארה״ב, כפי שדווח לפני כמה שנים באתר גלובס). בהתאם, חשוב לוודא עמידה בחובות הדיווח הנ״ל, ומומלץ להיוועץ על כך עם עורך דין המתמחה בדיני מסים ומשפט מסחרי. 

סיוע במגורים

קיימת אפשרות לקבלת זכאות לסיוע בתשלום שכר דירה לעולים חדשים במהלך השנים הראשונות לשהותם בישראל. מלבד זאת, קיימת זכאות גם לסיוע ברכישת דירה ובהנחה במס רכישה. כמו כן, קיימות תקנות המסדירות אפשרות לקבלת הנחה של עד 90% בתשלומי הארנונה עבור עולים חדשים. מימוש זכות זו נעשה מול מחלקת הארנונה ברשות המקומית בה מתגוררים העולים. במקרה של החלטת סירוב למתן ההנחה, או הנחה בשיעור נמוך, ניתן לערער על ההחלטה. תחילה בפני הרשות המקומית, ולעתים אף בפני הנהלת המחוז במשרד הפנים ובית המשפט לעניינים מנהליים. הסבר מורחב על דרכי ערעור בנושא תוכלו למצוא במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו. 

פנסיה וזכויות עולים מעל גיל 60

בלא מעט מקרים מחליטים זכאי עלייה לעלות לארץ בגיל מתקדם. האמור נכון בעיקר בתקופה הנוכחית, אשר בעקבות משבר הקורונה הגבירה את הצורך להביא לארץ קרובי משפחה מבוגרים השוהים בחו״ל בבידוד מפאת גילם. כדאי לדעת כי גם מי שבעקבות גילם אינם זכאים לביטוח אזרח ותיק מהביטוח הלאומי, עשויים לקבל גמלת אזרח ותיק מיוחדת הניתנת בנסיבות מיוחדות לעולים אשר הגיעו בגיל פרישה.

בנוסף, גם מי שאינם זכאים לפנסיה בישראל עשויים להיות זכאים להטבות שונות מהמוסד לביטוח הלאומי. לדוגמה: סל שעות שבועיות של סיוע מהביטוח הלאומי, סיוע משירותי הרווחה בטיפולי שיניים, מענק חימום ועוד. קיימים אף מענקים עבור ניצולי שואה (לרבות כאלה אשר עלו לארץ בגיל מתקדם), הניתנים על ידי הרשות המקומית בה הם מתגוררים. כל אלה מתווספים להטבות אשר זכאים להן עולים באופן כללי, ואליהן התייחסנו לעיל.

זכויות והטבות לילדים וחיילים בודדים

עבור משפחות שעלו עם ילדים, ישנה זכאות לקצבת ילדים הניתנת מהביטוח הלאומי. כך גם ישנה זכאות לסיוע בלימודים לילדים שהינם עולים חדשים. האגף לקליטת תלמידים עולים במשרד החינוך מפעיל תכנית הנקראת יע״ל (ילדים עולים לומדים). התכנית מספקת מענה לצרכי תלמידי בית ספר יסודי שהינם עולים חדשים, ומסייעת להם בתגבור בכל הנוגע להעשרת השפה, מיומנויות למידה וכדומה.

זכויות והטבות נוספות

בנוסף לזכויות עליהן הסברנו לעיל, קיימות זכאויות רבות נוספות, כגון: ביטוח בריאות ותשלומים מופחתים בקופות החולים; מענקי לימודים; הכשרות מקצועיות; ועזרה במציאת תעסוקה. סיוע במציאת תעסוקה נעשה דרך מרכזי התעסוקה של משרד העלייה והקליטה, הפזורים ברחבי הארץ. חשוב לדעת כי הרבה מהזכאויות שציינו לעיל ניתן לבקש עוד לפני העלייה לארץ, על-ידי התחלת התהליך לקבלת הזכאות בזמן השהות במדינת המוצא. בכל מקרה של קשיים בבירור הזכאות לזכויות או הטבות מסוימות, או במימושן, מומלץ להיעזר בעורך דין מומחה לדיני הגירה, בעל ניסיון בטיפול מול הרשויות השונות במימוש זכויות עולים חדשים. 

סיוע וייעוץ משפטי בנושא עלייה לישראל ומימוש זכויות עולים חדשים

בכל שאלה או צורך בסיוע בנושא מימוש זכויות עולים חדשים, ניתן ליצור קשר עם משרדנו, המתמחה בתחום ההגירה לישראל. עורכי הדין ממשרדנו מנוסים בייצוג משפטי של עולים חדשים מול הרשויות השונות וכל הערכאות המשפטיות, בכל הנוגע למימוש זכויותיהם. ניתן ליצור קשר עם עורך דין ממשרדנו באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה