Skip to content

זכויות עולים חדשים – מידע משפטי

Avatar

Joshua Pex

ההחלטה להגר למדינה אחרת תמיד מלווה בקשיים, ודאי כאשר מדובר בהחלטה לעלות לישראל. עולים מתקשים להתמודד עם השפה הזרה, עם המנטליות הישראלית וכן עם הבירוקרטיה הרבה אשר כרוכה בהסדרת מעמדם. חשוב לדעת כי מדינת ישראל מעודדת עלייה, ופועלת להקל ככל הניתן על קליטת העולים בארץ. בהתאם, שמורות עבור עולים חדשים זכויות רבות, וביניהן הטבות כספיות, לימודי עברית, עזרה במציאת עבודה, הקלות מס שונות, מענקי לימודים וסיוע בשכר דירה.

לצערנו, עולים אינם תמיד מכירים את כל הזכויות המגיעות להם. במאמר זה יסביר עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל ממשרדנו מה מגיע לעולים חדשים וכיצד ניתן לסייע להם לקבל את זכויותיהם.

משרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס, ברוש, בירושלים ובתל-אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל. עורכי הדין ממשרדנו מעניקים סיוע וליווי משפטי בנושאים כגון הסדרת מעמד בישראל, הליכי עלייה לישראל, מימוש זכויות עולים חדשים ועוד.

עלייה לישראל בשנת 2020

זכויות עולים חדשיםבשנת 2020 עלו לישראל כמעט פי 2 מכמות העולים בשנים קודמות. קיימות סיבות רבות לכך: משבר הקורונה, הגורם לחוסר ודאות עולמית, מביא לכך שיהודים וזכאי שבות מגיעים למסקנה כי נכון עבורם לעלות ארצה. בנוסף, ריבוי גילויי אנטישמיות ואירועי טרור מהעת האחרונה מעלים חששות בקרב יהודים השוהים בגולה. על אף האתגרים עימם מתמודדת ישראל, היא עדיין נחשבת אי של יציבות וביטחון בימים אלה.

למרבה הצער, לא כל העולים החדשים מצליחים להיקלט בארץ כראוי. הדבר נובע לא רק מקשיי קליטה, אלא גם מחוסר היכרות מספקת עם הזכויות הרבות המוקנות לעולים, וכן עם הדרכים לממש אותן. קשיי שפה והיכרות עם החוק המקומי אינם מקלים על כך. במאמר זה נפרט על זכויות מרכזיות השמורות עבור עולים חדשים לישראל, אשר משרדנו מסייע באופן שוטף במימושן. 

סיוע כספי לעולים

קיימים סיועים כספיים רבים עבור עולים חדשים. המוכר שבהם הוא ככל הנראה סל קליטה, הניתן לעולים המגיעים לישראל לראשונה. מדובר, מעשה, בתשלומים מהמדינה למשך תקופת השהות הראשונה בישראל. סל הקליטה נועד להקל על העולים עד למציאת עבודה, איתור מקום מגורים ותחילת ההתבססות בישראל.

סל הקליטה מורכב מתשלומי דמי מחיה למשך 6 חודשים, במקביל ללימודים באולפן. עולים חדשים זכאים לעד 500 שעות לימוד של השפה העברית באולפן. הלימודים יכולים להתפרס על פני כ-5 חודשים (עבור לימודי יום) או על פני כ-10 חודשים (עבור לימודי ערב, המאפשרים לעבוד במהלך שעות היום). בנוסף, הסל כולל סיוע בתשלומי שכר דירה למשך 12 החודשים הראשונים לשהות העולים בישראל. דרך המלך למימוש הזכאות הינה על-ידי הסדרת מעמד העולים מראש בישראל, טרם הגעתם ארצה. הדבר נעשה מול הנציגויות הישראליות בחו״ל (שגרירויות וקונסוליות).

מה עושים זכאי סל קליטה אשר לא החלו בהליכים לפני הגעתם לארץ? מימוש זכאותם אפשרית בכפוף לכך שהם שוהים בישראל למשך עד 24 חודשים ברציפות, או למשך תקופה מצטברת של 24 חודשים על פני 3 שנים ממועד זכאותם לעלייה. חשוב לדעת כי מי שיוצאים מישראל במהלך קבלת תשלומי סל הקליטה, תשלומיהם ייעצרו. הם יחודשו רק למי ששבים ארצה בתוך שנת עלייתם הראשונה. החידוש לא נעשה באופן אוטומטי, ודורש פנייה אל משרד העלייה והקליטה.

מלבד סל הקליטה, קיים מגוון של תשלומים וזכאויות נוספות לעולים. בכלל זה, הבטחת הכנסה ודמי קיום לעולים אשר אינם יכולים להתפרנס מעבודה, דרך המוסד לביטוח לאומי. כך גם השלמת הכנסה לעולים, עבור מי שרמת ההכנסה של משפחתם נמוכה מסכום שכר המינימום.

הקלות מס

מתוך הבנה כי לא מעט עולים חדשים נדרשים לשלם מס גם במדינת מוצאם, בייחוד בתקופה הראשונה שלאחר ההגעה ארצה, מעניקה מדינת ישראל הקלות מס שונות לעולים. עולים זכאים ל"שנת הסתגלות", הכוללת פטורים והטבות לגבי השקעות מחו״ל. פירטנו בהרחבה על שנת הסתגלות ודרכי מימוש הזכאות לה במאמר נוסף

כמו כן, ניתנים פטורים ממס והנחות על רכישת רכבים, וכן על ייבוא אישי של חפצים אישיים של העולים. החוק אף מעניק נקודות זיכוי ממס לעולים, בגובה אשר משתנה לפי תקופת שהותם בישראל. נקודות הזיכוי ממס מוענקות למשך תקופה של עד 3.5 שנים.

סיוע במגורים

מלבד סיוע בתשלום שכר דירה לעולים חדשים במשך 12 החודשים הראשונים בישראל, כפי שציינו לעיל, זכאי סיוע מהביטוח הלאומי עשויים לקבל גם סיוע מוגדל בתשלום שכר דירה. מלבד זאת, קיימת זכאות גם לסיוע ברכישת דירה ובהנחה במס רכישה. 

כמו כן, קיימות תקנות המסדירות אפשרות לקבלת הנחה של עד 90% בתשלומי הארנונה עבור עולים חדשים. מימוש זכות זו נעשה מול מחלקת הארנונה ברשות המקומית בה מתגוררים העולים. במקרה של החלטת סירוב למתן ההנחה, או הנחה בשיעור נמוך, ניתן לערער על ההחלטה. תחילה בפני הרשות המקומית, ולעתים אף בפני הנהלת המחוז במשרד הפנים ובית המשפט לעניינים מנהליים. הסבר מורחב על דרכי ערעור בנושא תוכלו למצוא במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו. 

זכויות והטבות נוספות

בנוסף לזכויות עליהן הסברנו לעיל, קיימות זכאויות רבות נוספות, כגון: ביטוח בריאות ותשלומים מופחתים בקופות החולים; מענקי לימודים; הכשרות מקצועיות; ועזרה במציאת תעסוקה. סיוע במציאת תעסוקה נעשה דרך מרכזי התעסוקה של משרד העלייה והקליטה, הפזורים ברחבי הארץ. בכל מקרה של קשיים בבירור הזכאות לזכויות מסוימות, או במימושן, מומלץ להיעזר בעורך דין מומחה לדיני הגירה, בעל ניסיון בטיפול מול הרשויות השונות במימוש זכויות עולים חדשים. 

סיוע וייעוץ משפטי בנושא עלייה לישראל ומימוש זכויות עולים חדשים

בכל שאלה או צורך בסיוע בנושא מימוש זכויות עולים חדשים, ניתן ליצור קשר עם משרד כהן, דקר, פקס, ברוש, המתמחה בתחום ההגירה לישראל. עורכי הדין ממשרדנו מנוסים בייצוג משפטי של עולים חדשים מול הרשויות השונות וכל הערכאות המשפטיות, בכל הנוגע למימוש זכויותיהם. ניתן ליצור קשר עם עורך דין ממשרדנו באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

עורך דין משרד הפנים

: 03-3724722

  :055-9781688

: office@lawoffice.org.il

צרו קשר

Scroll To Top