דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

איסור אפליה על רקע גזעני (מידע משפטי)

Joshua Pex

פגיעה הנובעת ממקרים של אפליה על רקע גזעני עלולה להיות משפילה וכואבת במיוחד. ריבוי התרבויות והריבוד החברתי בישראל יוצר לא פעם חיכוכים ומקרים של אפליה וגילויי גזענות. חשוב לדעת כי החוק בישראל מגלה אפס סובלנות לאפליה בעבודה, בכניסה למקומות בילוי ובקבלת שירותים. להלן נסביר על נושא חשוב זה בהרחבה, ונדגים כיצד החוק ובתי המשפט מתייחסים לאפליה על רקע גזעני בישראל. 

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה ומשפט אזרחי. המשרד מסייע משפטית באופן שוטף בטיפול ומניעת מקרים של אפליה במקום העבודה, בכניסה למקומות בילוי ובמקרים רבים נוספים. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בייצוג משפטי בהליכים מעין אלה בפני בתי המשפט, בתי הדין לעבודה וכן בהליכי גישור ובוררות.איסור אפליה על רקע גזעני (מידע משפטי)

עקרון השוויון מחייב מניעת אפליה על רקע גזעני

״מדינת ישראל […] תקיים שוויון זכויות​ חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין״. הבטחה חשובה זו, הזכורה מן הנוסח של מגילת העצמאות, מהווה בסיס היסטורי לעיקרון השוויון בין אזרחי המדינה. ואולם, על אף תהליכים משמעותיים שנעשו לקידום השוויון במדינת ישראל, עדיין מתקיימים מקרים של אפליה על רקע גזעני. מדינת ישראל מהווה קיבוץ גלויות וניתן למצוא בה אזרחים ממדינות מוצא שונות ומגוון שיוכים מגזריים. כאשר בני עדה או מגזר מסוימים מופלים בעקבות הרקע שלהם בעבודה, בכניסה למקומות בילוי או בקבלת שירותים שונים, הם סובלים מתחושות השפלה קשות וכואבות.

קיימים מספר חוקים אשר נועדו להתמודד עם אפליה וגילויי גזענות, ופועלים על מנת למנוע אותן בדרכים שונות. דרכים אלה כוללות פעולות הסברה, עילות תביעה אזרחיות ופיצויים ללא הוכחת נזק במקרים של אפליה ולעיתים אף סנקציות פליליות. להלן נפרט על מקרים שונים של אפליה ונסביר מה ניתן לעשות בגינם.

אפליה על רקע גזעני בעבודה ובקבלה לעבודה

אפליה על רקע גזעני בעבודה היא אינה דבר נדיר בישראל, למרבה הצער. זו אחת הסיבות המרכזיות לחקיקת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, אשר נועד להילחם באפליה בשל מאפיינים שונים. החוק קובע כי מעסיקים אינם רשאים להפלות בין מועמדים לעבודה מחמת מגוון מאפיינים והשתייכות לקבוצות מסוימות. רשימת המאפיינים אשר בגינם חל איסור על אפליה כוללת, בין היתר, אפליה מחמת גזע ודת. החוק קובע כי אפליה מסוג זה יכולה להיחשב כעבירה פלילית אשר חושפת מעסיקים לקנסות גבוהים, וכן כעילה לתביעות אזרחיות ולפיצויים בגובה של עד 120 אלף ש״ח ללא הוכחת נזק.

בתי הדין לעבודה, אשר דנים בתביעות אזרחיות לפיצויים ולצווי מניעה בשל דחיית מועמדים לעבודה מחמת גזע או תנאי עבודה מפלים לעובדים אלה, פוסקים במקרים המצדיקים זאת פיצויים גבוהים, אשר נועדו להרתיע מעסיקים מלנהוג בצורה מפלה כלפי עובדיהם. בשנת 2015, דן בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב-יפו בתביעה של מועמד ערבי לעבודה במסעדה, אשר סירבה להעסיקו כמלצר. זאת בטענה כי מדובר במסעדה כשרה למהדרין, אשר אין להעסיק בה גוי. בית הדין דחה את טענות המסעדה ופסק פיצויים בסך 30 אלף ש״ח לטובת המועמד. 

בפסק דין אחר של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב-יפו משנת 2012, נפסקו פיצויים בסך 95 אלף ש״ח למועמד לעבודה בחברת אבטחה, אשר נדחה בשל היותו בן העדה האתיופית. החידוש המשמעותי בפסק דין זה הוא בקביעה לפיה ניתן לפסוק פיצויים גם בשל תחושת אפליה סובייקטיבית שחווה מועמד, בשל התשייכותו לקבוצה מסוימת. קביעה זו נועדה לעודד מעסיקים לשים את עצמם בנעלי המועמדים לעבודה ולנסות לחשוב כיצד היו מרגישים לו היו הם עצמם מופלים בקבלה לעבודה.

דוגמאות נוספות לאפליה על רקע גזעני

מלבד אפליה בעבודה ובקבלה לעבודה, סיטואציה נוספת בה מתקיימת אפליה גזענית לא פעם היא במתן שירותים וכניסה למקומות בילוי. לא פעם נדחים בכניסה למועדונים בעלי מראה חיצוני מסוים, כגון צבע עור. חוק איסור אפליה בשירותים נחקק בשנת 2000 במטרה למנוע מקרים מעין אלה. החוק מסמיך את בית המשפט לפסוק פיצויים בגובה עד 50 אלף ש״ח ללא הוכחת נזק במקרים של אפליה בכניסה למקומות ובקבלת שירותים. 

כדוגמה ליישום החוק ניתן לראות פסק דין משנת 2015 של בית משפט השלום בתל אביב-יפו. פסק דין זה עסק בטענות של אדם ממוצא מזרחי לכך שסורבה כניסתו למועדון לילה בתל אביב בשל צבע עורו. בית המשפט קיבל את טענות התובע וקבע לטובתו פיצויים בסך 50 אלף ש״ח, שהם כאמור תקרת הפיצויים ללא הוכחת נזק במקרים אלה. יש לציין כי לא פעם נלווים לאפליה גם ביטויים גזעניים, העשויים להיחשב כעוולות לפי חוק איסור לשון הרע. הסברנו על חוק זה והדרכים לפעול נגד ביטויים שכאלה במאמר נוסף שהתפרסם באתרנו.

מקרה נוסף וכאוב במסגרתו עשויה להתקיים אפליה הוא הפרדה על רקע גזע/מוצא במערכת החינוך. אחד המקרים הזכורים ביותר מהשנים האחרונות הוא של סירוב מוסדות בפתח תקווה לקלוט תלמידים ממוצא אתיופי. מקרה זה הגיע לבג״ץ, אשר קבע באופן נחרץ כי על רשויות המדינה לפעול למניעת מקרים מעין אלה. לאור המורכבות של אפליה המתקיימת במערכת החינוך, חשוב להיעזר בעורך דין מומחה העוסק בנושאים אלה באופן שוטף.

אפליה על רקע גזעני – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה ומשפט אזרחי

לכל שאלה או צורך בסיוע בנושא של אפליה וגילויי גזענות, תוכלו לפנות לעורך דין ממשרדנו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה. משרדנו עוסק במקרים של אפליה באופן שוטף, ומעניק מענה משפטי מקיף בנושא, הכולל ייעוץ, ייצוג וליווי לאורך ההליכים המשפטיים המתקיימים בגין אפליה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה