דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אפליה בקבלה ללימודים – מה ניתן לעשות מבחינה משפטית?

Michael Decker
Michael Decker

סוגיה כואבת זו של אפליה של תלמידים מסויימים בהליך קבלה למוסד לימודים התעוררה במספר מקרים בשנים האחרונות. במאמר זה נסביר על האופן שבו שיטת החינוך בישראל פועלת למניעת אפליה בקבלה ללימודים, ולצד זאת נסביר כיצד ניתן להתמודד עם מקרים בהם היא מתרחשת בפועל. 

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני חינוך ומשפט מינהלי. אנו מספקים ללקוחות המשרד מענה וליווי, לשם שמירה על זכויותיהם. עורכי דין במשרדנו בירושלים ותל אביב מתמחים בייצוג של הורים, תלמידי בית ספר, עובדי הוראה, מורים, גננות, לרבות בתי ספר ומוסדות חינוך בפני כל הערכאות המשפטיות. 

האינטגרציה בחינוך הממלכתי בישראל

בחינוך הציבורי בישראל, על כל שלושת זרמיו, מונהגת ״שיטת אזורי הרישום״. על-פי שיטה זו הקבלה ללימודים נעשית בהתאם לאזורי מגוריהם של התלמידים. המטרה מאחורי השיטה הינה למנוע מקרים של אפליה בקבלת תלמידים ללימודים בבית הספר. לבתי הספר למעשה אין כלים למיון התלמידים הבאים בשעריהם, מלבד כלים טכניים הנוגעים לתנאי הסף לקבלה (וכאמור, לכתובת המגורים של התלמידים). יש לציין כי בשנים האחרונות קיימת מגמה לפתיחה מבוקרת של אזורי הרישום במקומות שונים בארץ. הדבר מאפשר להורים לבחור בין מספר מסגרות חינוך ולא להסתפק בברירת מחדל אחת. להרחבה בנושא זה ראו מאמר נוסף שפורסם באתר משרדנו, בנושא בחירה בחינוך בישראל.

החובה לנהוג בשוויון בקבלה למוסדות חינוך בישראל

כפי שפירטנו במאמר נוסף בסדרת מאמרים זו, לצד החינוך הציבורי בישראל קיימים מוסדות המכונים ״מוכר שאינו רשמי״. הכוונה למוסדות חינוך שאינם מתוקצבים במלואם על-ידי משרד החינוך, ובהתאם לכך ביכולתם לקבוע תנאים לקבלת תלמידים אליהם. במספר מקרים מהשנים האחרונות, אשר זכו לסקירה תקשורתית רחבה, נודע על אפליה בקבלת תלמידים על רקע עדתי למוסדות חינוך בישראל. הדבר התרחש בעיקר במוסדות חינוך מוכרים שאינם רשמיים במגזר הדתי. בתי המשפט בישראל התערבו במקרים אלה, ופסקו נגד אפליה בקבלה ללימודים. 

בפסק דין שנידון בבג״ץ, נקבע כי אי קבלה ללימודים על רקע השתייכות עדתית מהווה פגיעה בשוויון והדבר מצדיק סנקציות בהזרמת תקציבים לבתי ספר מפלים, לצד נקיטת צעדים נוספים. כך גם ודאי זכורה לרבים מכם פרשת בית הספר המעורב בישוב עמנואל. בפסק הדין בנושא קבע בג״ץ כי בית ספר דתי אשר הפלה בין תלמידות ממוצא אשכנזי לתלמידות ממוצא ספרדי פגע בזכויות התלמידות לשוויון. בג״ץ הורה לבית הספר להפסיק לאלתר את התנהלותו זו, ואם לא יעשה כן נקבע כי על משרד החינוך לנקוט בכל האמצעים לשם תיקון המצב, לרבות שלילת רישיון הפעלת בית הספר במקרה הצורך. 

פיצויים במקרים של אפליה

האיסור להפלות תלמידים מעוגן בחוק זכויות התלמיד. מלבד זאת, עשויה לקום במקרים הנ״ל עילת תביעה מכוח חוק איסור הפליה. בפסק דין של בית משפט השלום בכפר סבא נפסקו עבור הורי תלמיד מחדרה פיצויים בשל אי קבלתו לבית הספר על רקע השתייכותו לקבוצת יוצאי אתיופיה. האמור ממחיש כי מערכת המשפט בישראל כוללת אמצעים משמעותיים למניעת אפליה בקבלה ללימודים בבתי ספר, אשר נעשה בהם שימוש במקרה הצורך. חשוב להכיר את הכלים הללו ולפעול ככל הנדרש לצורך מניעת אפליה, מקום שבו היא מתרחשת.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני חינוך ומשפט מינהלי

אם נתקלתם בגילויים של אפליה בהליך הקבלה לבית ספר, או הנכם זקוקים לסיוע משפטי בתחום דיני החינוך, נשמח לעזור. צרו קשר עם משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, לקבלת ייעוץ וליווי משפטיים. אנו מתמחים במתן מענה משפטי עבור הורים, תלמידים, עובדי הוראה ומוסדות חינוך וייצוגם בפני הערכאות המשפטיות השונות.

 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה