Skip to content

צו מניעה זמני וקבוע – מידע משפטי

Avatar

Michael Decker

צו מניעה הוא כלי משפטי רב עוצמה, אשר נעשה בו שימוש בתביעות אזרחיות רבות. הוא יכול לשמש לפתרון סכסוכים על רקע עסקי, להוביל לסגירת מפעלים המהווים מטרד של רעש או זיהום לשכנים, לעצור ביצוע של חוזים והרשימה עוד ארוכה. להלן יסביר עו״ד ושותף ממשרדנו, המתמחה במשפט אזרחי, מהו בדיוק צו מניעה וכיצד ניתן להפעילו.

משרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס, ברוש, בירושלים ובתל אביב, מתמחה במגוון תחומי המשפט האזרחי. לעורכי הדין במשרד ניסיון מקצועי רב בטיפול בבקשות לצווי מניעה וסעדים זמניים, ייצוג לקוחות בתביעות אזרחיות, ייצוג בהליכים אלטרנטיביים לפתרון סכסוכים ועוד.

צווי מניעה – מהם ולשם מה הם נועדו?

צו מניעה זמני וקבוע - מידע משפטילא פעם קיים פער משמעותי בין מונחים בשפה המשפטית ובין שפת היומיום. המקרה של צווי מניעה בהחלט נמנה על אותם מקרים. למה הכוונה במונח ״צו מניעה״? לא פעם עולה צורך לבטל פעולה המתרחשת בהווה או שצפויה לקרות בעתיד. צו מניעה הוא הכלי המשפטי העיקרי אשר משמש לכך. הוא מאפשר הקפאה של המצב הקיים ומניעת פעולות העשויות לשנותו. בהתאם, נעשה בו שימוש במגוון סוגים של הליכים אזרחיים.

קיים מגוון של מקרים בהם הצו עשוי להיות רלוונטי. דוגמאות בולטות הם סכסוכים עסקיים, כגון סכסוכים בנושא הקצאת מניות בחברה או חלוקת דיבידנדים. במקרים בהם המניות מוקצות בצורה המקפחת חלק מבעלי המניות, אותם בעלי מניות יוכלו לפנות לבית המשפט ולבקש צו מניעה. כך גם בעניינים חוזיים, נעשה לא פעם שימוש בצווי מניעה. למשל, כאשר חוזה העומד לצאת לפועל פוגע בצד שלישי, ניתן לבקש צו נגד ביצוע חלק מסוים בחוזה.

נעשה שימוש בצווי מניעה גם בתביעות נזיקיות. למשל, כאשר מפעל מסוים גורם לרעש בלתי נסבל או לזיהום אוויר. מי שמתגוררים בסמוך למפעל ונפגעים מכך יוכלו לבקש צו מניעה. תחום בולט נוסף בו נעשה שימוש בצווי מניעה לעיתים קרובות הוא תחום הקניין הרוחני. למשל, במקרים של הפרת זכויות יוצרים או סימני מסחר, אפשר לפנות לבית המשפט ולבקש צו. כל המקרים הנ״ל הם רק חלק מהמקרים בהם הצו עשוי להיות רלוונטי במסגרת תביעה.

מה עושים כאשר זקוקים לצו באופן דחוף?

קיימים שני סוגים של צווי מניעה – צו זמני וצו קבוע. צו קבוע עשוי להינתן במסגרת פסק הדין בתביעה. זאת בנוסף לאפשרות לתבוע פיצויים נזיקיים, למשל. אלא שכידוע, ניהול תביעה עשוי לקחת זמן ממושך. על מנת לקבל מענה מיידי במקרים בהם נדרש צו מניעה, התקנות בנושא ניהול תביעות אזרחיות מאפשרות לבקש צו מניעה זמני. צו זה יהיה בתוקף למשך תקופה שיקבע בית המשפט.

תנאים למתן צו מניעה זמני

אפשר לבקש צו זמני לפני שמגישים תביעה, ואף לבקשו במעמד צד אחד. אם הבקשה לצו מוגשת לפני התביעה, יש להגיש תביעה עד 7 ימים ממועד בקשת הצו. הצו לא יינתן בכל מקרה שהוא. זאת לאור ההשלכות הרות הגורל שעשויות להיות לו. חשוב לזכור כי לרוב הצו ניתן בתחילת ההליך, עוד לפני שהוגשו ונבחנו במסגרתו הראיות התומכות בתביעה. לכן, בתי המשפט נזהרים מאוד ממתן צו מניעה זמני. 

במהלך השנים נקבעו תנאים לבחינת בקשות לצו זה. במסגרת תנאים אלה, יש להוכיח שהצו הכרחי. כלומר, יש להראות שנדרש לפסוק אותו בשלב מוקדם זה, וכי לא ניתן לחכות להכרעה בסוגיה בתום ההליך. כמו כן, יש להציג ראיות לכאורה התומכות בבקשה לצו. בנוסף, יש להראות שהנזק שייגרם למבקש הצו עולה על הנזק שייגרם לצד שכלפיו הצו מופנה, או צדדים שלישיים שיושפעו ממנו. 

צו מניעה זמני לא יינתן במקרים בהם בית המשפט מתרשם מחוסר ניקיון כפיים של המבקש. למשל, כאשר המבקש מסתיר עובדות מהותיות הנוגעות לבקשה. כך גם במקרים של שיהוי בהגשת הבקשה. כלומר, כאשר ניתן היה לבקש את הצו לפני כן, אך הדבר לא נעשה. התנאים הנ״ל ממחישים כי הצו לא ניתן בקלות. לכן נדרשת מומחיות משפטית מיוחדת בעת הגשת בקשה לצו זמני.

צו מניעה – צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי

כפי שניתן להיווכח, צו מניעה (זמני או קבוע) הוא כלי משפטי זמין. עם זאת, הפרוצדורה לצורך קבלתו מורכבת, ומצריכה מומחיות משפטית וניסיון. לשאלות פרטניות בנושא צווי מניעה ותביעות אזרחיות, תוכלו לפנות לעורך דין מומחה בתחום ממשרדנו. משרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס, ברוש, מתמחה במגוון ענפי המשפט האזרחי. במשרדנו פועלים עורכי דין בעלי ניסיון רב בטיפול ובייצוג בתביעות בנושא דיני חוזים, דיני תאגידים, דיני נזיקין, קניין רוחני, דיני עבודה ועוד. 

פגיעה בזכות לשם טוב

: 03-3724722

          055-9781688

 office@lawoffice.org.il

צרו קשר

Scroll To Top