דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אישור על אי שירות בצה"ל – מתי הוא נדרש?

Michael Decker
Michael Decker

במדינת ישראלים מרבית האזרחים נדרשים לשרת בצה"ל בשירות חובה. אם אתם מתעניינים ברכישת אזרחות זרה ואתם זכאים לכך, ישנם מקרים בהם שירות בצה"ל יכול למנוע את האפשרות של קבלת אזרחות זרה, לדוגמה אזרחות פולנית. אם אתם צאצאים של אדם אשר היה אזרח פולני לשעבר, אשר נאלץ לעזוב את המדינה, תצטרכו להוכיח כי אותו אדם לא שירת בצה"ל, כל עוד הוא יצא ממדינת פולין לפני שנת 1951. לשם הוכחת אי השירות תדרשו להציג בין המסמכים השונים בבקשת האזרחות, גם אישור על אי שירות בצה"ל.

במאמר זה נבחן מתי נדרש אישור על אי שירות בצה"ל, כיצד ניתן להשיג אישור זה, מתי שירות בצה"ל עשוי להביא לאובדן אזרחות זרה ומה לגבי שירות בצה"ל כאיש קבע. כמו כן, נבחן מתי נדרש תרגום נוטריוני של האישור וכיצד ניתן לבצע את התרגום בצורה הטובה ביותר.

משרדינו מתמחה בסיוע לצאצאים של אזרחים פולנים לרכוש אזרחות פולנית, בהתאם לתנאי הזכאות. כמו כן, אנו מסייעים גם ברכישת אזרחויות זרות נוספות כמו אזרחות גרמנית, אוסטרית, צרפתית ועוד. אם אתם מעוניינים לרכוש אזרחות זרה ואינכם בטוחים האם הנכם זכאים לכך או שמא הנכם מעוניינים ללמוד עוד על התהליך המתאים עבור המקרה שלכם, אתם מוזמנים לפנות אלינו ואנו נשמח לסייע בכל שאלה.

אישור על אי שירות בצה"ל

מתי נדרש אישור על אי שירות בצה"ל?

אזרחים רבים בישראל הם צאצאים של אזרחים פולנים לשעבר, אשר נאלצו לעזוב את המדינה ולוותר על האזרחות שלהם. חוק האזרחות הפולני קובע כי ניתן לרכוש אזרחות פולנית על בסיס קשר דם. כלומר אם יש לכם הורה או אב קדמון אשר היה אזרח של מדינת פולין, ישנו סיכוי שתוכלו גם אתם לקבל אזרחות פולנית.

במקרה של אזרחות פולנית, אין הגבלת דורות בין האב הקדמון הפולני לבין מגישי הבקשה. כלומר, גם אם מי שהיה אזרח פולני הוא סבא-רבא שלכם, עדיין תוכלו להגיש בקשה על בסיס קשר דם, כל עוד סבכם ואביכם זכאים לאזרחות פולנית גם כן. כלומר, חשוב ששרשרת הדורות תהיה רציפה, כלומר שהאזרחות הפולנית הועברה מדור לדור. את זאת, תידרשו להוכיח במסגרת הגשת הבקשה לקבלת האזרחות.

על פי החוק הפולני ישנם מספר תנאים לקבלת אזרחות. ראשית, אם אבותיכם היגרו מפולין לפני שנת 1920, תצטרכו להוכיח כי לפני ההגירה הם אכן היו אזרחים של המדינה. כמו כן, תצטרכו להוכיח קשר משפחתי בינכם לבין אבותיכם הפולנים. בנוסף, אבותיכם צריכים היו לעזוב את פולין בין שנת 1920-1951. לפני 1920, כפי שהסברנו קודם לכן, תידרש הוכחה נוספת לכך שאבותיכם היו אזרחי פולין טרם העזיבה. חשוב לדעת כי פולין מכירה בזכאות מצד האבא בלבד, אלא במקרים בהם זהות האב אינה ידועה ואז ניתן לקבל את האזרחות על בסיס אזרחות האם.

לבסוף, במידה והאדם עליו מתבססת בקשת האזרחות שירת בצה"ל או בכל צבא זר אחר לפני שנת 1951, לא תוכלו להיות זכאים לקבלת אזרחות פולנית. בנוסף, הזכאות לאזרחות תישלל גם במקרים בהם אותו אב קדמון עבד במשרה ציבורית ממשלתית והתאזרח במדינה זרה לפני החוק אשר נחקק בשנת 1951.

כדי שתוכלו להיות זכאים לקבלת אזרחות פולנית, תידרשו להציג אישור על אי שירות בצה"ל, עד שנת 1951. ללא אישור זה לא תוכלו להיות זכאים לקבלת אזרחות פולנית.

כיצד ניתן לקבל אישור על אי שירות בצה"ל?

לקבלת אישור על אי שירות בצה"ל יש לפנות לקצינת פניות הציבור (קפ"צ) באמצעות טלפון או באמצעות מייל. כדי להשלים את הבקשה תצטרכו לשלוח לקצינת פניות הציבור תעודת פטירה של האדם על שמו אתם מבקשים את האישור, לצד צו ירושה או צו קיום צוואה. בגוף המייל יש לציין את שם האישור המבוקש ואת התאריכים עבורם צריך להיות האישור תקף. לדוגמה: "אישור על אי-שירות בצה"ל מיום 15 במאי 1948 ועד יום 1 בינואר 1951."

חשוב לדעת כי המידע עבור השנים הללו אינו נשמר באופן ממוחשב, על כן יהיה צורך בחיפוש מעמיק בארכיונים, פעולה אשר עשויה להימשך כמספר חודשים. לאחר קבלת האישור תוכלו להגיש את הבקשה, בצירוף מסמכים רלוונטיים אחרים כמובן כמו תעודת לידה של מי שהיה אזרח פולני, תעודות נישואים, תעודת זהות ועוד.

עבור כל מקרה עשוי להידרש הרכב מסמכים מעט שונה. לכן, מומלץ להיוועץ במשרד עורכי דין כמו שלנו, המתמחה במציאת המסמכים הדרושים וניסוח הבקשה באופן המקצועי ביותר, כדי להבטיח את סיכויי ההצלחה שלה.

מתי שירות בצה"ל עשוי להביא לאובדן אזרחות זרה ומה לגבי צבא קבע?

ישנם מקרים בהם שירות בצה"ל עשוי להוביל לאובדן האזרחות הזרה. לדוגמה, במקרה של אזרחות אוסטרית, מי שמשרת בצה"ל בקבע, לאחר שרכש את האזרחות האוסטרית, אזרחותו תישלל ולא ניתן יהיה להשיבה. חשוב לדעת כי שירות במילואים אינו נחשב כשירות קבע. כדאי לדעת כי במקרה של מי שמשרת בצבא כעתודאי, הוא יידרש לסיים את העתודה בצבא קבע ועל כן הוא עומד בפני הסכנה של אובדן האזרחות האוסטרית. במקרה זה, מומלץ יהיה אם ניתן לעבור את תהליך הנפקת האזרחות האוסטרית לאחר סיום צבא הקבע.

בעבר, מי שניסה לרכוש אזרחות אוסטרית לאחר ששירת בצבא קבע, לא יכול היה לרכוש את האזרחות, אך חוק זה השתנה ב-2019 וכעת ניתן ליהנות מזכאות לקבלת אזרחות אוסטרית גם למי ששירת שירות קבע בצה"ל בעבר.

כמו כן, ישנם מקרים בהם אם אדם מעוניין לשרת ביחידות צבאיות מובחרות מסוימות, למשל בצוללות, הוא יידרש לוותר על אזרחותו הזרה, תהיה אשר תהיה. הסיבה לכך היא לרוב הדרישה לסיווג בטחוני גבוה, שאינו תואם את ההחזקה בשתי אזרחויות, ישראלית ואזרחות נוספת.

מתי נדרש תרגום נוטריוני של אישור אי שירות בצה"ל?

ככלל כאשר מגישים בקשה לשם הוצאת אזרחות זרה יש לתרגם את המסמכים הדרושים לבקשה לשפת המדינה בה הם מוגשים. כך למשל, אם אתם מגישים בקשה לקבלת אזרחות פולנית, עליכם יהיה להציג מסמכים שונים, לרבות אישור על אי שירות בצה"ל, אשר יהיו מתורגמים לפולנית ויהיו מאושרים נוטריונית. תרגום בידי נוטריון לא רק מאפשר הוכחה כי מדובר במסמך רשמי ומאושר, אלא גם מבטיח כי תרגום המסמך יעשה באופן מדוקדק כדי להבטיח התאמה בין הטקסט המקורי לבין הטקסט המתורגם. תרגום שאינו נעשה באופן מקצועי עשוי לסכן את אישור הבקשה.

בנוסף לתרגום הנוטריוני הנדרש, ישנן מדינות רבות החברות באמנת האג, לרבות פולין, אשר דורשות כי כל המסמכים הרשמיים אשר מוגשים לידיהן יהיו חתומים בחותמת אפוסטיל. חותמת האפוסטיל ניתנת במקרים רבים גם בידי משרד החוץ וגם בידי בית משפט השלום. החותמת של משרד החוץ מאשר שתרגום המסמך הוא  נכון וכי מדובר במסמך רשמי מקורי. חותמת האפוסטיל מבית משפט השלום מאשרת כי הנוטריון המתרגם או הנוטריון אשר אישר את התרגום אכן מוסמך לעשות כן. במקרה בו המסמך המקורי הונפק במקור בשפה התואמת את המדינה בו הוא עתיד להיות מוגש, אז ניתן יהיה להחתים את המסמך באפוסטיל מטעם משרד החוץ בלבד.

במשרד עורכי הדין שלנו אנו מציעים שירותי תרגום נוטריונים במגוון שפות, בידי נוטריונים בעלי ניסיון רב. אם יש בידיכם המסמכים הנדרשים ועליכם לבצע תרגום נוטריוני מקצועי וללא רבב, תוכלו לפנות אלינו ואנו נוכל לספק לכם את השירות הנדרש ביעילות. בנוסף, אנו נוכל לסייע לכם להחתים את המסמכים בחותמת אפוסטיל, אשר נדרשת בידי המדינות החברות באמנת האג.

אישור על אי שירות בצה"ל – התייעצו עם המומחים

כפי שניתן לראות לשירות בצה"ל יכולות להיות במקרים מסוימים השלכות על הרכישה או ההחזקה של אזרחות זרה. במדינת ישראל החוק של שירות חובה בצה"ל נכנס לתוקף כבר בשנת 1949, כך שקיימת ההתכנות שאתם צאצאים של אדם אשר שירת בצבא ההגנה לישראל. אם כן, אם את מעוניינים ברכישה של אזרחות פולנית, תהיה עליכם החובה להוכיח כי אותו אדם לא שירת בצה"ל, בכדי שתוכלו להיות זכאים לרכישת אזרחות.

במאמר זה גם בחנו את ההשלכות של שירות בצה"ל עבור מי שכבר מחזיק באזרחות קיימת. לדוגמה, אם הנכם מחזיקים באזרחות אוסטרית חשוב שתהיו מודעים לכך ששירות בצבא קבע בצה"ל יוביל לאובדן אזרחותכם.

במשרדי עורכי הדין שלנו הממוקמים בירושלים ובתל אביב, אנו עוסקים בכל הנושאים הקשורים לרכישת אזרחויות זרות שנות. יש לנו את ההתמחות והניסיון לעסוק בתהליכי ההתאזרחות השונים הנדרשים בידי המדינות השונות, לאחר שליווינו אינספור לקוחות בדרכם לקבל את האזרחות הזרה הנכספת, לרבות אזרחות פולנית הדורשת הצגה של אישור אי שירות בצה"ל.

אם אתם נדרשים להנפיק אישור על אי שירות בצה"ל או שהאישור נמצא בידכם ועליכם לתרגם אותו נוטריונית, הצוות המיומן שלנו ישמח לעמוד לשירותכם. אם אינכם בטוחים האם עליכם להמציא אישור על אי שירות, אתם מוזמנים לפנות אלינו ואנו לייעץ לכם בהתאם למקרה האישי שלכם.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה