דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תהליך קבלת אזרחות פולנית

Michael Decker
Michael Decker

יהודים רבים עזבו את פולין במהלך המאה ה- 20. הסיבה העיקרית הייתה עקב זוועות מלחמת העולם השנייה והשואה, אך גם האנטישמיות מקומית ורדיפות דתיות שיחקו את תפקידן. כיום, מאות אלפי צאצאים של יהודים ממוצא פולני בישראל ומחוצה לה זכאים לדרכון פולני. מאמר זה נועד להנגיש את המידע הרלוונטי לקורא המעוניין בהוצאת אזרחות פולנית. המאמר מסודר על פי נקודות ענייניות עיקריות שחשוב לדעת.

משרדנו – משרד עו"ד אזרחות פולנית, מעניק עזרה משפטית עבור צאצאי פולנים המעוניינים לרכוש אזרחות פולנית אירופאית. הדרכון הפולני מקנה מגוון הטבות, אודות ופולין היא חלק ממדינות האיחוד האירופי. מדובר למשל בהטבות כגון מגורים ואישור עבודה בכל מדינות האיחוד, קבלת שירותים רפואיים, הקמת עסק, לימודים מסובסדים ועוד, כפי שיפורט.

תהליך קבלת אזרחות פולנית – אזרחות פולנית תנאים

זכאות על פי עיקרון דין הדם – חוק האזרחות הפולני מבוסס על עיקרון דין הדם (Jus sanguinis). זאת אומרת שכל צאצא שנולד להורה פולני יוכל לרכוש את האזרחות ללא קשר למקום לידתו. במידה ואתם מעוניינים להוציא אזרחות פולנית לא תצטרכו לוותר על אזרחות נוספת שברשותכם.

כמו כן, במקרה והסבא/סבתא היו אזרחים פולנים, יש לאזרח תחילה את אחד ההורים ודרכו ניתן יהיה לקבל את האזרחות כחוק. בנוסף, אין הגבלת דורות בכל הנוגע לקבלת אזרחות, מכיוון והעיקרון עובד על פי דין הדם כנזכר.

שתי אפשרויות לקבלת האזרחות – צאצאים של אזרחים פולנים לשעבר יכולים גם לאשר וגם להשיב אזרחות. מי שחי מחוץ לפולין יכול לאשר את האזרחות באופן ישיר, מכיוון שהרשויות בפולין מכירות בצאצא כמי שנולד פולני בהתאם לחוק. אך כאמור, לא תוכלו לדלג דור בכדי לקבל את האזרחות. על מנת להשיב אזרחות יהיה עליכם להוכיח כי בעבר איבדתם אותה.

רקע צבאי – במקרה ואבותיכם יצאו מהמדינה הפולנית לפני שנת 1951, ושירתו בצה"ל או בכל צבא זר אחר, לא תורשו לקבל את האזרחות. בגיר שעבד במשרה ציבורית ממשלתית והתאזרח במדינה זרה קודם לחקיקת החוק שלקח חלק בשנת 1951, מאבד אוטומטית את אזרחותו, כמו גם אשתו וילדיו הקטינים (מתחת לגיל 18). שירות בצבא פולין לא יוביל לאובדן האזרחות.

עזיבת פולין בין 1920-1951 – היה ואבותיכם עזבו את פולין לפני שנת 1951, וברצונכם לאשר את אזרחותם או אזרחות אחד מהם, עליכם להוכיח כי עזבו את המדינה לאחר כניסת התקנה הראשונה לתוקף שחלה בשנת 1920. במידה ועזבו לפני – הוכחת האזרחות תהיה קשה יותר. אם הוריו של המדובר נשארו בפולין לאחר שיצא ממנה, הדבר יכול לעזור.תהליך קבלת אזרחות פולנית

נקודות חשובות – אזרחות פולנית זכאות

זכאות על פי האב – עד לשינויי החוק של שנת 1951, שהביאו הקלות מבחינת תיקון האפליה נגד נשים, רקע צבאי ולקיחת חלק במשרות ציבוריות בעבר – הרשויות הפולניות מכירות עד היום בצאצאים אשר הם זכאים לדרכון פולני רק מצד האבא. כלומר, היה והוריכם עזבו את פולין עד לשנת 1951, אנו נסתכל על זכאות האב שתכריע עבורכם. במידה וזהות האב לא ידועה, מסתמך החוק על אזרחות האם.

אובדן אזרחות לנשים – עד לשנת 1951, האזרחות הפולנית של נשים הייתה מעוגנת בזו של הבעל. זאת אומרת, כל אישה שיצאה מהמדינה הפולנית עד לשנת 1951 והתאזרחה במדינה זרה – איבדה אוטומטית את האזרחות. עם זאת, יכלה לשמור עליה תחת אזרחות בעלה ולהישאר באופן חוקי אזרחית פולנייה, כל עוד הבעל החזיק באזרחות. היה והבעל איבד את האזרחות, באופן מידי איבדה אותה גם האישה.

אזרחות פולנית עבור בת/בן זוג – במקרה של בני זוג נשואים. היה ובן הזוג נושא עמו אזרחות פולנית, יש באפשרות בת הזוג לקבל אזרחות גם כן. זאת בתנאי ותעתיק את מגוריה לפולין במשך שנתיים לאחר נישואיה עם בעל האזרחות. בנוסף, על בת הזוג לעבור מבחן בשפה הפולנית, אשר מוכיח כי היא בקיאה באופן מספק בשפה.

חוק ההתאזרחות שתוקן בשנת 1962

חשוב להסביר כי חוק ההתאזרחות הפולני עד לכניסת החוק של 1962 היה נוקשה לאורך השנים. זה מאחר ופולין חוותה גלים של משטרים שונים והפיכים שהתנגדו לעידוד הגירה. אולם לאחר 1962, החוק נעשה גמיש יותר. משנה זו אפשר היה לאבד את האזרחות או לוותר עליה רק בהתאם לבקשה מפורשת של המעוניין בכך. יתר על כן, משנת 1962 מכיר החוק הפולני באזרחים לשעבר כבעלי לגיטימציה גבוהה יותר לקבל את האזרחות, להבדיל משנים מוקדמות יותר.

הגירה לישראל בין 1958-1984

אזרחים פולניים שהיגרו לישראל בין 1958-1984, ובאופן מכוון הפכו לאזרחים ישראליים עם הגעתם – בהתבסס על חוק השבות הישראלי עבור יהודים – איבדו את אזרחותם הפולנית אוטומטית. עם זאת, הם והצאצאים שלהם עשויים להיות זכאים לרכוש את האזרחות על-ידי הצהרה.

שינויי הגבולות הפולניים לאורך השנים – תהליך קבלת אזרחות פולנית

כתוצאה משינויי הגבולות של המדינה הפולנית לאחר מלחמת העולם השנייה ועד לשנת 1951, היו אלפי אנשים שקיבלו אזרחות נוספת יחד עם האזרחות הפולנית. במידה ואבותיכם היו בעלי אזרחות רוסית, אוקראינית, ליטאית או אחרת לא תוכרו כזכאים לקבלת האזרחות בעיניי הרשויות הפולניות. אולם, היה ואבותיכם חזרו לפולין לקראת סוף שנות ה- 40 ותחילת שנות ה- 50, בהתאם להסכמים השונים שנערכו בין רוסיה לפולין בנושא רפטריאציה (שיבה למולדת) והשיבו את אזרחותם כדין, תהיו גם אתם זכאים.

איך לקבל אזרחות פולנית? – הוצאת אזרחות פולנית

כאשר אנו מעבירים את הבקשה של הלקוח לרשויות בפולין, אנחנו קודם כל מבקשים ממנו להגיש לנו אחד משני מסמכים הכרחיים. הראשון – מסמך עץ משפחה אשר מתעד כי קרובי משפחתו חיו בפולין. במסמך נדרש לציין תאריכי לידה, מקומות לידה, שמות משפחה ועוד פרטים חשובים.

השני – מסמכים רשמיים מקוריים של קרוב המשפחה שחי בפולין. מדובר במסמכים כגון תעודת לידה, תעודת נישואים, מסמך צבאי, דיפלומה אקדמית, תעודת זהות, תעודת תלמיד או כל מסמך אחר אשר מעיד כי המושא – קרוב המשפחה הפולני לשעבר – היה בעל קשר לפולין באופן רשמי.תהליך קבלת אזרחות פולנית

שלושת סוגי קבלת האזרחות – איך מוציאים אזרחות פולנית?

קיימות שלוש פרוצדורות שונות לקבלת האזרחות –
1. הענקת האזרחות – על סמך שיקול דעתו של נשיא פולין.
2. השבת אזרחות – תעשה על פי החלטתו של שר הפנים הפולני בהתאם לחוק החדש שנכתב בשנת 2012.
3. אישור אזרחות שלא אבדה – תובא בפני מושל מחוזי בפולין או תיקבע במשרד הפנים או דרך בית משפט. רק בכוח אזרחות זו מבין שלושת האפשרויות, ניתן יהיה להוריש את האזרחות גם לדורות הבאים.

אזרחות פולנית יתרונות – אזרחות פולנית הטבות

כחברה באיחוד האירופי, פולין יכולה להציע לכם מגוון יתרונות ייחודיים אשר קיימים רק בקרב מדינות האיחוד. מלבד העובדה שתמיד טוב שיש ברשותכם למעלה מאזרחות אחת, האזרחות הפולנית מהווה אפשרויות רבות ומתקדמות לאזרחיה. כבעלי דרכון פולני אירופאי תוכלו להגר לאירופה ולגור בה באופן קבוע כדין. זאת ועוד, באפשרותכם לעבוד במדינות האיחוד האירופי (מדינות כמו גרמניה, איטליה, צרפת, הולנד, שבדיה ועוד) בדומה לכל אזרח אירופאי למהדרין. תיהנו מחופש התנועה במדינות האיחוד ובמדינות החתומות על אמנת שֶנְגֶן.

לאזרחים אירופאים האישור ללמוד במוסדות האקדמיים הגבוהים והמובילים באירופה בהתאם לעלות של אזרח מקומי. זה כאשר בחלק מן המדינות ההשתתפות על ידי הרשויות היא מלאה. לרווחתכם יעמדו תנאים סוציאליים מלאים, כולל שירותי בריאות ורווחה. מתוקף היותכם מחזיקי דרכון אירופאי תוכלו להקים עסק או לרכוש נדל"ן. בנוסף, ניתן להיכנס למדינות אליהן אין לישראלים כניסה כגון – מלזיה, סעודיה, ונצואלה, אינדונזיה ועוד.

מחיר הוצאת אזרחות פולנית

העלויות הכרוכות בהוצאת דרכון פולני תלויות בנסיבות ומשתנות מאדם לרעהו. היה ויש ללקוח את כלל הניירת הנדרשת של אבותיו מפולין – התהליך מן הסתם יהיה קצר וזול יותר. היה וללקוח אין את המסמכים של אבותיו, נוכל לחפש אותם בין הארכיונים הפולניים בעזרת מידע בסיסי שנקבל מהלקוח (כמו שם, עיר מגורים, שנת לידה משוערת וכו'). משום כך, המחיר בלא מעט מצבים תלוי בנסיבות הספציפיות, וכל מקרה לגופו.

יחד עם זאת, המחיר עבור הוצאת אזרחות פולנית תלוי גם במסמכים שיש לתרגם לפולנית בידי עורכי הדין שלנו. הדבר ייעשה באמצעות חתימתו של נוטריון מוסמך. כיוון ומדובר בהשקעה לטווח ארוך, עדיף להיעזר בסיוע מקצועי של עורך דין מיומן בתחום האזרחות הזרה, על מנת להבטיח לעצמכם את הדרכון, וחלילה לא להשקיע סכומים גבוהים ובסופו של דבר לקבל תשובה שלילית מהרשויות בפולין בגלל טעויות בסיסיות בהגשת הבקשה.

צרו קשר – אזרחות פולנית עורך דין – אזרחות פולנית לישראלים

צרו קשר עם עו"ד אזרחות פולנית ממשרדנו בירושלים ותל אביב. משרדנו מתמחה בנושא תהליך קבלת אזרחות פולנית לישראלים, אשר הם צאצאים של אזרחים פולניים לשעבר. במידה ואתם ממוצא פולני, קיים סיכוי גבוה כי גם אתם זכאים לדרכון פולני-אירופאי. הדרכון יוכל להוביל אתכם למישורים רחבים בחיים ולפתוח בפניכם ובפניי ילדיכם דלתות רבות. תהליך קבלת אזרחות פולנית עושים דרכנו!

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה