דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אימות מסמכים מהרשות הפלסטינית

Michael Decker

מתי עולה צורך לבצע אימות מסמכים מהרשות הפלסטינית, וכיצד הדבר מתבצע? לא פעם נדרשים ישראלים או תושבי הרשות הפלסטינית להציג מסמכים שהונפקו על-ידי גופים רשמיים שונים ברשות הפלסטינית, כגון תעודת זהות, רישיון נהיגה, מסמכי רישום חברה וכדומה. ביצוע אימות מסמכים מהרשות הפלסטינית מתבצע דרך יחידה מיוחדת במשרד המשפטים בישראל, האמונה על הטיפול בנושא. במאמר זה יסביר על כך עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה למשפט אזרחי.

אימות מסמכים מהרשות הפלסטינית

באילו מקרים נדרש אימות מסמכים מהרשות הפלסטינית?

על אף היעדר הסדר קבע בין ישראל ובין הרשות הפלסטינית, מתקיימים יחסים משפטיים בין השתיים לאורך השנים. לצד זאת, גם בין ישראלים ופלסטינים מתקיימים יחסי עסקים, קשרי מסחר, ביקורים למטרות חברתיות או רפואיות ואף קשרים זוגיים ומשפחתיים. על רקע זה, לא פעם נדרש ביצוע של הליכים אשר במסגרתם יש להגיש מסמכים רשמיים שמקורם ברשות הפלסטינית. מסמכים אלה עשויים לכלול, בין היתר, תעודות זהות, מסמכים הנוגעים לרישום חברות ותאגידים, צווי ירושה, רישיון נהיגה וכל תעודה ציבורית אחרת.

הקושי המשפטי המרכזי במקרים אלה נוגע לכך שהרשות הפלסטינית אינה מוכרת באופן רשמי כמדינה (בחוק הישראלי, שטחי הרשות מכונים בשם ״האזור״). בהתאם, לא ניתן לבצע אימות מסמכים (אפוסטיל) של מסמכים רשמיים שהונפקו ברשות הפלסטינית. עולה השאלה איך כן ניתן לאמת מסמכים שמקורם ברשות הפלסטינית. על מנת לפתור את קושי זה, נחתמו לאורך השנים הסכמים בין ישראל ובין הרשות, אשר מסדירים את הליך האימות. להלן נסביר על התהליך ועל מה שחשוב לדעת לגביו.

כיצד מתבצע תהליך אימות מסמכים מהרשות הפלסטינית בפועל?

בקשות אימות מסמכים מהרשות הפלסטינית מטופלות בישראל מול יחידה במשרד המשפטים בשם ״הממונה על העזרה המשפטית״. היחידה פועלת מכוח צו שעת חירום העוסק בעזרה משפטית בין ישראל לבין הרשות בעניינים אזרחיים. לבקשות אלה יש לצרף את המסמך אותו מבקשים לאמת. על המסמך להיות חתום בחתימה וחותמת של גורם המוסמך לחתום עליו מטעם המועצה הפלסטינית. בנוסף למסמך עצמו, יש לצרף לבקשת האימות מכתב בקשה, אשר בו יצוינו פרטי מבקשי האימות, פרטים על המסמך אותו הם מבקשים לאמת והסיבות לבקשת האישור. את הבקשה לאימות ניתן להגיש בדואר, או במסירה ידנית אל יחידת הממונה על העזרה המשפטית ברחוב צלאח א-דין 29 בירושלים.

התהליך יטופל על-ידי יחידת הממונה, האחראית לוודא כי התעודה אכן הונפקה על-ידי גורם רשמי המוסמך להנפיקה ברשות הפלסטינית, ולתת אישור רשמי על כך, במידה והתשובה חיובית. יש לציין כי במקרים מסוימים ייתכן כי ניתן יהיה לבצע אימות של המסמכים ישירות מול הרשות הפלסטינית. עוד יש לציין כי התהליך ניתן לביצוע באופן עצמאי, או באמצעות בא כוח של המבקשים. לצורך טיפול בבקשה, כמו גם בהשגת מסמכים אשר אימותם נדרש, מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה בדיני הגירה לישראל ובטיפול בעניינים אזרחיים המערבים את הרשויות והערכאות המשפטיות ברשות הפלסטינית.

אימות מסמכים מהרשות הפלסטינית – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

במאמר זה הסברנו על התהליך הנדרש לצורך אימות מסמכים רשמיים ותעודות ציבוריות שמקורם ברשות הפלסטינית. לכל שאלה נוספת או צורך בסיוע בנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בטיפול במגוון הליכים הנוגעים לתושבי הרשות הפלסטינית או לגופים רשמיים ברשות, ובכלל זה הליכי איחוד משפחות, בקשות להיתרי כניסה לישראל מטעמים הומניטריים, הוצאת רישיון נהיגה ישראלי לפלסטינים וזכאות לביטוחי בריאות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה