דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הוצאת רישיון נהיגה ישראלי לפלסטינים – שאלות ותשובות

Joshua Pex
Joshua Pex

מה התהליך לצורך הנפקת רישיון נהיגה בישראל לפלסטינים? בישראל שוהים לא מעט אזרחים פלסטינים מכוח בקשות לאיחוד משפחות. עד לאחרונה, התהליך להוצאת רישיון נהיגה ישראלי עבורם היה מורכב למדי. בעקבות עדכון הנהלים בנושא, הוגמשו באופן משמעותי הקריטריונים להגשת בקשה לקבלת רישיון נהיגה ישראלי לפלסטינים. על מנת להקל על הבנת הקריטריונים והאופן שבו ניתן לקבל רישיון, במאמר זה נסביר על התהליך להנפקתו.

משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה במגוון ענפי המשפט האזרחי בישראל. עורכי הדין ממשרדנו מייצגים ומלווים משפטית, בין היתר, פלסטינים החיים בישראל או המעוניינים להיכנס ולשהות בישראל. אנו מסייעים בטיפול בבקשות שונות במסגרת הליכי איחוד משפחות, הוצאת רישיונות נהיגה בישראל, מימוש זכויות מול הרשויות השונות ועוד.רישיון נהיגה ישראלי לפלסטינים

נוהל חדש בנושא משנת 2021 מקל באופן משמעותי על הוצאת רישיון נהיגה ישראלי עבור פלסטינים

על פי נתונים רשמיים של משרד הפנים, בישראל חיים עשרות אלפי פלסטינים. עד לפני זמן לא רב, קבלת רישיון נהיגה ישראלי עבורם הייתה עניין מורכב ביותר מבחינה בירוקרטית. לא פעם, הדבר היה כרוך בהגשת בקשה חריגה והתהליך לשם כך ארך זמן רב. לאחרונה עודכנו הנהלים בנושא, וכעת התהליך הפך לנגיש ונוח בהרבה. על מנת לפשט את המידע ולהנגיש אותו עבור הציבור הרחב, להלן נסביר על התהליך להוצאת רישיון נהיגה ישראלי לפלסטינים.

מה תנאי הסף לקבלת רישיון נהיגה ישראלי לפלסטינים?

הנהלים העדכניים שפורסמו בנושא מאפשרים הגשת בקשות להוצאת רישיון נהיגה ישראלי לפלסטינים תושבי אזור יהודה ושומרון או רצועת עזה. זאת בכפוף לכך שהם מתגוררים בישראל כדין, מכוח היתר בתוקף שניתן להם במסגרת הליכי איחוד משפחות. הרישיון ניתן על בסיס שיקול דעת, ובכפוף לאיזון בין הצרכים ההומניטריים של מבקשי ההיתר ובין שיקולים ביטחוניים שמגדירה מדינת ישראל. שני תנאי הסף העדכניים אשר עליהם להתקיים לצורך הגשת הבקשה הם: (1) היתר בתוקף לשהייה בישראל מכוח איחוד משפחות; (2) שהיה בישראל כדין במשך 3 שנים רצופות לפחות.

כיצד פועל הליך הגשת הבקשה?

תושבים פלסטינים אשר עומדים בתנאי הסף לצורך הגשת הבקשה, נדרשים למלא טופס בקשה, ולציין בו פרטים מזהים, לרבות פרטי התקשרות (מספר טלפון וכתובת דוא״ל) וכתובת מגורים עדכנית. לטופס יש לצרף מספר מסמכים, וביניהם צילום תעודת זהות, צילום רישיון נהיגה פלסטיני (אם קיים) וכן צילום של רישיון הרכב ופוליסת הביטוח של הרכב אשר לגביו הבקשה מוגשת. את הבקשה והמסמכים הנלווים ניתן להגיש באופן עצמאי או באמצעות עורך דין המייצג את מגישי הבקשה.

הבקשה מוגשת לגורם המוסמך הרלוונטי. מדובר באחד משניים: עבור פלסטינים המשתייכים לאזור יהודה ושומרון, יש להגיש את הטופס אל ראש ענף תיאום אזרחי במנהל האזרחי. עבור פלסטינים המשתייכים לאזור רצועת עזה, יש להגיש את הבקשה אל ראש מפקדת התיאום והקישור (רמת״ק) עזה. בשני המקרים, יש להעביר את הבקשה באמצעות דוא״ל גם למוקד פניות הציבור במנהל האזרחי, בכתובת: [email protected].

ההחלטה בבקשה לרישיון נהיגה ישראלי תינתן על-ידי הגורם המוסמך הרלוונטי (רע״ן תיאום אזרחי במנהל האזרחי או רמת״ק עזה). ההחלטה תתקבל לאחר התייעצות של הגורם המוסמך הרלוונטי עם מספר רשויות וגורמים אפשריים. בין גורמים אלה ניתן למנות את קמ״ט תחבורה, שב״כ, משטרת ישראל וכל גורם נוסף לפי שיקול דעת הגורם המוסמך. אם יוחלט על מתן ההיתר, הוא יהיה בתוקף לתקופה מקסימלית של שנה. לאחר מכן ניתן יהיה לחדשו.

מהן האפשרויות העומדות בפני מי שאינם מחזיקים ברישיון נהיגה פלסטיני?

כאמור, ההיתר ניתן למי שכבר יש ברשותם רישיון נהיגה פלסטיני. מי שאין ברשותם רישיון מעין זה, יתבקשו להנפיק רישיון נהיגה מול הרשות הפלסטינית. במידה והדבר אינו אפשרי, ניתן לבקש היתר נהיגה לימודית בישראל, ולאחריו לפעול לקבלת רישיון נהיגה קבוע. הדבר כפוף לבחינה של הגורם המוסמך, הרשאי להתייעץ על כך כאמור עם גורמים נוספים. במקביל, הבקשה תעבור במקרים אלה בחינה של ועדה ייעודית במשרד התחבורה. 

אם ההחלטה בבקשה תועבר לוועדה הייעודית, יינתן למבקשים היתר נהיגה לימודית זמני (למשך 6 חודשים), בכפוף להחלטה סופית של הוועדה. לאחר מכן יהיה צורך לפנות אל משרד הרישוי הישראלי, ולהגיש בקשה לפתיחת הליך לימודי נהיגה לקראת הוצאת רישיון נהיגה ישראלי. אם הבקשה תידחה, יהיה צורך להשיב את ההיתר לנהיגה לימודית. על דחיית הבקשה ניתן במידת הצורך לעתור בפני בית המשפט לעניינים מינהליים.

הוצאת רישיון נהיגה ישראלי לפלסטינים  – צרו קשר

במאמר זה הסברנו על הנוהל העדכני בנושא הוצאת רישיון נהיגה ישראלי לפלסטינים השוהים בישראל מכוח חוק איחוד משפחות. ייתכנו מקרים פרטניים נוספים אשר בגינם יינתנו היתרים דומים. לצורך בירור זכאותכם וטיפול מיטבי בבקשות להיתרים אלה, מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין המתמחה בטיפול בנושא. לכל שאלה פרטנית או סיוע בעניינים הנוגעים לבקשות אלה, ניתן לפנות אל משרדנו ונשמח לסייע בידכם. משרדנו זמין עבורכם באמצעות מספרי הטלפון או הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה