Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות גרמנית לצאצאי ניצולי שואה – עו"ד דרכון גרמני

Michael Decker
Michael Decker

נתי אס

יחס אישי ממליץ בחום !!!!!

לפי חוק האזרחות הגרמני, אזרחות גרמניה מוענקת באופן אוטומטי למי שנולד בגרמניה. לאמיתו של דבר, אזרחות גרמנית ניתנת להורשה דרך ההורים או במילים אחרות לפי "דין הדם". לפיכך, כל צאצא אשר קרוב משפחה ישיר שלו היה אזרח גרמני בעבר יהיה זכאי לקבל אזרחות בהתאם לחוק.

בחודשים האחרונים הבונדסטאג בגרמניה הרחיב ופישט את חוק היסוד הגרמני באשר לנרדפי המשטר הנאצי וצאצאיהם. החוק המעודכן קובע כי אזרחות גרמנית תינתן לצאצאי ניצולי שואה או מי שנרדף בשל מוצאו תחת תנאים מקלים בהרבה משהיו עד כה.

הפסיקה החדשה קובעת כי מועמדים עתידיים לא יתבקשו להיות מעורבים במבחני שפה מורכבים או ראיון רשמי בגרמנית בשגרירות. כמו כן, אין דרישה לחיות בגרמניה או להגיע אליה במהלך תהליך ההתאזרחות. בגדול, החוק נועד לתקן את המצב המביך והעוולה הנוראית שגרמו הרשויות הגרמניות לאזרחיהן היהודים בעבר. משום כך, לא צפויים למועמדים עתידיים אותם קשיים כשנתקלו בהם מבקשי אזרחות גרמנית בעבר.

 אזרחות גרמנית לצאצאי ניצולי שואה – עו"ד דרכון גרמני

עד לחודש יוני השנה, השגת אזרחות גרמנית לצאצאי ניצולי שואה היה תהליך מורכב ועמוס במגבלות. אולם, תודות לשינויים נרחבים שעברו בידי חברי הפרלמנט הגרמני, פושטו החוקים באופן מקיף וכיום רוב הצאצאים של הנרדפים במהלך שלטון האימה הנאצי מוכרים כזכאים. זה בין והם ילדים, נכדים, נינים וחימשים של האזרחים הגרמניים לשעבר.

על מנת להיות מוכר כזכאי על המועמד תחילה להציג מסמכים כלשהם אשר יעידו כי בעל האזרחות הגרמנית המקורי, תושב הקבע או השוהה אכן התגורר בגרמניה ועזב אותה בין השנים 1933-1945. מסמכי פיצויים כדוגמת שילומים, רנטה, הוכחה לרכוש שאבד, מס ששולם כקנס ליציאה וכו', יהוו אינדיקציה ודאית לזכאות. הכתוב חל על גברים שנכחו במדינה וגם על נשים – ללא הבדלי מין כפי שהיה בעבר. בנוסף, שנות הזכאות המגבילות לצאצאי אזרחיות גרמניה גם כן בוטלו.

זכאות לאזרחות גרמנית

הזכאות לאזרחות חלה על כי מי שאיבדו את אזרחותם לאורך שנות ה-30 וה-40 כחלק ממדיניות הגזענית אותה קידמו הנאצים. זה גם במקרה והמושא המדובר שחי בגרמניה החליטו לוותר על אזרחותם. חוקי נירנברג שנחקקו בשנת 1935 והגדירו מחדש את האתנוס הגרמני על פי מדד האריאניזציה הלאומי בגרמניה, שללו ממאות אלפי יהודים את אזרחותם. על סמך סטטיסטיקה וחישובים גסים בקשר למספר הזכאים כיום, מדובר על בערך 3-4 מיליון בעלי זכות לקבל דרכון גרמני מסביב לעולם.אזרחות גרמנית לצאצאי ניצולי שואה - עו''ד דרכון גרמני

האם שירות צבאי מגביל מועמדים מלקבל אזרחות?

שאלה שנשאלת תדיר על-ידי לקוחותינו, ולמעשה זהו אחד הסעיפים הנוגעים ביותר לישראלים. שימו לב – על פי התקנות החדשות נקבע כי שירות חובה בצה"ל או בצבא זר אחר, "שירות סדיר" במונחי ישראל, אינו מהווה בעיה עם החוק הגרמני. שירות קבע בעבר לא מעלה בעיה, כמו גם שירות עתודה. לעומת זאת, שירות קבע בהווה או בעתיד ימנע מהמועמד להתאזרח.

האם עובדי מדינה זכאים?

בהתאם לחקיקה החדשה עובדי ציבור רשאים להגיש בקשה. זאת אף במידה ושירותם הציבורי לקח חלק בחו"ל. מדובר על מורים, פקידים במשרדים ממשלתיים וכן הלאה.

עורך דין אזרחות גרמנית

חשוב לזכור כי הגשת בקשה לקבלת אזרחות גרמנית מתחילה תהליך ארוך ומורכב המחייב ליווי משפטי מקצועי. תחילה תיבדק זכאותו של הפונה – היה ונמצא זכאי על פי מומחינו, נעבור לשלב הבא הוא איסוף המסמכים והגשתם לרשויות בווינה. נדרש לצרף מסמכים מקוריים יחד עם תרגום. משרדנו בעל מחלקה דוברת גרמנית מפותחת העובדת מסביב לשעון עקב הביקוש הרב ואשר מתרגמת את המסמכים המתחייבים. במשרד קיים גם אימות נוטריוני שיוכל לחסוך בזמן.

כמו כן, יש להראות קשר משפחתי רשמי בין מגיש הבקשה לבין האדם המוחזק כקורבן הרדיפה. בהזדמנות זאת יש לציין כי משרדינו מעסיקים חוקרי שורשים המסייעים ללקוחות לאתר מסמכים מקוריים מגרמניה במידה ולא נותר בידם אף מסמך של ניצול השואה. הדבר מן הסתם כרוך בעלות נוספת.

כדאי ומומלץ להיעזר בעורך דין בעל ניסיון על מנת שיוכל להגיש אתכם בדרך הבטוחה. התמחות בתחום האזרחות הגרמנית מחייבת הקפדה בפרטים קטנים משום שהרשויות בגרמניה ידועות כמחמירות ובודקות לעומק כל בקשה ובקשה. מומלץ להיזהר מטעויות טירוניות של בעל מקצוע אשר לא בקיא בחקיקה הגרמנית, זה בגלל שסירוב בהגשה הראשונה לעיתים יכול להיות תהליך יקר וארוך, המצריך את התערבותם של ערכאיות משפטיות גבוהות בגרמניה.

צרו קשר

עו"ד הגירה לגרמניה בתל אביב וירושלים יסייע לכם בהליכים המשפטיים. משרדינו בעלי ותק בכל הנוגע לקבלת אזרחויות זרות ובמיוחד אזרחויות אירופה. המשרד מחליט לפתוח תיקים אך ורק במקרים ודאיים אשר הוכחו על ידי מומחינו כבעלי זכאות גמורה. לכל אינפורמציה משפטית פנו אלינו בטלפונים המופיעים מטה או דרך הדוא"ל.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top