Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות גרמנית: תיקון המרחיב את הזכאות לאזרחות

Michael Decker
Michael Decker

KitePride International

ממליצים בחום ! שירות וחם ומקצועי אמין ומהיר. תודה שאתם עומדים לצידינו 🙏

חוק הלאום הגרמני מתרחב בשנים האחרונות ואיתו מגיעות הקלות בלעדיות עבור נרדפי המשטר הנאצי וצאצאיהם. בטרם אתם ניגשים לתהליך הרשמי, מומלץ לדעת מה הן ההרחבות ומי זכאי על פיהן.

במשרדנו תוכלו למצוא עורך דין אזרחות גרמנית בתל אביב וירושלים. משרדנו בעל ותק וניסיון רב בתחום אזרחויות זרות וכבר עזר לאלפי ישראלים להשיג אזרחות אירופית. במידה וגם לכם ישנו קשר לגרמניה, יש הרבה סיכויים שגם אתם זכאים לקבלת האזרחות המבוקשת.

תיקון המרחיב את הזכאות לאזרחות גרמנית

בשנתיים האחרונות מראה הפרלמנט הגרמני רצון ונחישות לתקן את נזקי העבר שנגרמו על ידי מדינת גרמניה. משום כך, חברי הפרלמנט פועלים לקדם עוד משנת 2019, חוקים המכירים באופן ייחודי בנרדפי הנאצים וצאצאיהם כאזרחים גרמניים למהדרין. מאמר זה נועד לשפוך אור ולהבהיר באופן בסיסי את הלך העניינים בגרמניה לגבי יהודים אלו וצאצאיהם.

עד לתאריך ה-30 באוגוסט 2019, החוק הגרמני שעמד לזכות צאצאי נרדפי הנאצים היה סעיף 116 II לספר החוקים הגרמני ("Grundgesetz" בקיצור GG). הסעיף הנ"ל קבע כי נרדפי הנאצים וצאצאיהם יהיו זכאים לאזרחות גרמנית ללא התניות וסייגים, ובלבד שהזכאות עומדת תחת תנאי חוק האזרחות שהתקיימו בעת לידתו של המבקש.

כך למשל – אדם שנולד עד לשנת 1953 ואביו היה ניצול שואה שנמלט מגרמניה, אך איבד את אזרחותו עקב נסיבות אנטישמיות, היה זכאי לקבלה ללא כל תנאי וסייג. מאידך, משום שחוק האזרחות הגרמנית עד לשנת 1953 קבע כי האזרחות עוברת דרך האב בלבד, משמעה היה כי כל אדם שנולד עד השנה המצוינת לאמא ניצולת שואה, שנמלטה מגרמניה ואיבדה את אזרחותה – לא היה זכאי לקבלה.

בכך, נוצר אי-שוויון בין צאצאי הנרדפים שאיננו מרפא את הנזק והפגיעה שנעשתה כלפי הנרדפים, ומקנה לצאצאים לאבות גרמניים "יתרון" על פני צאצאים לאימהות גרמניות.

במרוצת השנים, ועם עזיבת בריטניה (אשר בה מתגוררים יהודים רבים שמוצאם ומוצא אבותיהם הוא גרמני) את האיחוד האירופי, הוגבלה גישתם של אזרחי האי הבריטי לאיחוד. משום כך קמה קבוצה בשם "Article 116 Exclusions" (מסורבי סעיף 116) שיצרה מעין לובי לצורך פתירת האפליה הנ"ל וקידום חקיקה גרמנית שתיתן מענה לכלל אוכלוסיית נרדפי הנאצים ללא הבדל מין.

תיקון המרחיב את הזכאות לאזרחות גרמנית

החלת התקנות החדשות ומשמעותן

ב-30 באוגוסט 2019, התקין שר הפנים הגרמני תקנות חדשות בהתאם לסעיף 14 של חוק האזרחות הגרמנית. תקנות אלה מרחיבות את מעגל הזכאות במיוחד עבור צאצאים של גרמנים אשר רכשו אזרחות זרה על רקע רדיפת הנאצים, ובכך למעשה איבדו את אזרחותם הגרמנית.

בקבוצה זו גם נכללות נשים רבות אשר היגרו בגין הרדיפות האמורות ואיבדו את אזרחותן הגרמנית – בין אם בשל רכישת אזרחות זרה שנרכשה עם הימלטותן מהנאצים או בשל נישואים לאזרח זר.

התקנות החדשות מאפשרות לצאצאים של נרדפים ששייכים לקטגוריה זו להגיש בקשה להתאזרחות לפי סעיף 14 לחוק האזרחות הגרמנית, ובכך לרכוש את האזרחות.

יחד עם זאת, בחודש יוני האחרון (2021), אישר הפרלמנט הגרמני את התיקון לחוק האזרחות ולסעיף 14 לחוק. בכך למעשה העניק תוקף חוקי וקשיח יותר לתקנות הנ"ל, והרחיב את הזכאות עבור כל אותם צאצאים שמצאו עצמם מתמודדים עם סייגים והתניות שמבדילות בין צאצאי נרדף לנרדפת.

אז מי זכאי על פי התקנות האמורות?

 1. צאצאים של אזרחי גרמניה לשעבר בין השנים 1933 ל-1945, שאזרחותם נשללה מסיבות פוליטיות, גזעיות או דתיות.
 2. צאצאים של אזרחי גרמניה שאבותיהם / אימותיהם נרדפו על ידי הנאצים, אשר נמלטו למדינה אחרת ורכשו אזרחות זרה, גם טרם שלילת האזרחות הגרמנית על ידי הנאצים.
 3. צאצאים של אזרחי גרמניה, אשר אימותיהם נישאו לאזרחים ועל ידי כך איבדו את אזרחותן הגרמנית.
 4. צאצאים שנולדו מחוץ לנישואים לאב גרמני ואם זרה.

אילו מסמכים נדרשים ומהו ההליך?

ראשית, חשוב לציין שבתהליך המדובר – לפי ההקלות לסעיף 14 של חוק האזרחות, אדם אינו נדרש לוותר על אזרחותו הנוכחית, לא נדרש לשלם אגרה ו/או להראות יכולת כלכלית בכדי לקבל את האזרחות. הנה רשימת המסמכים לפניכם:

 1. טופס בקשה (בגרמנית) לשגרירות הגרמנית בארץ המבקש.
 2. הבקשה צריכה לכלול מסמכים של הנרדף/ת, שעל בסיס אלה מוגשת הבקשה להתאזרחות. הכוונה למסמכים המעידים על אזרחות גרמנית בעבר כדוגמת תעודת נישואין, תעודת לידה, תעודת שינוי שם וכו'.
 3. ישנן מספר תעודות ציבוריות שנדרש להגיש, לתרגם ולשים עליהן חותמת אפוסטיל.
 4. עם הכנת מלוא המסמכים יזומן המבקש לשגרירות גרמניה לראיון קצר. בראיון יבְדקו שקיימים כלל המסמכים הנדרשים ותקינותם, כמו כן ייבדק ידע כללי בגרמנית.
  הבהרה: בתקנות שפורסמו ב-30 באוגוסט 2019, נאמר במפורש שנדרשת גרמנית ברמה בסיסית לחלוטין. כמו כן, הראיונות ייערכו ברוח טובה ובנפש חפצה.
  בפועל, גם אדם ללא ידע קודם בגרמנית כלל יכול להתכונן בהתאם לריאיון זה ולצלוח אותו. כמובן בהינתן שהינו זכאי לאזרחות על פי כל הנאמר לעיל.
 5. לאחר הריאיון יישלחו המסמכים לגרמניה לצורך בדיקתם. עם סיום הבדיקה תתקבל הודעה על כך שבקשת ההתאזרחות אושרה והמבקש יוזמן לשגרירות גרמניה לאיסוף תעודת ההתאזרחות. במעמד זה יוכל גם להזמין דרכון.

מהו משך התהליך לאחר התיקון המרחיב את הזכאות לאזרחות גרמנית?

משך התהליך בממוצע אורך בין שנה לשנתיים. עם זאת, חשוב להוסיף ולציין כי בלא מעט מקרים הדבר תלוי במסמכים קיימים, כמו גם בתהליכים גרמניים פנימיים אשר לוקחים חלק בהתאם להחלטות נציגים בוועדות הממונות על קביעת הזכאות.

צור קשר – הוצאת אזרחות גרמנית

קבלת דרכון גרמני במשרדנו. המשרד מטפל באופן שוטף בקורבנות הרדיפה הנאצית וצאצאיהם ובעל גישה לארכיונים גרמניים אשר יכולים לעזור במקרים רבים בפיענוח מקרי זכאות. למידע נוסף צרו עמנו קשר דרך הטלפונים המופיעים מטה או דרך הדואר האלקטרוני.

למאמר על קבלת אזרחות אוסטרית לניצולי שואה וצאצאיהם הקליקו כאן.

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top