דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות אירופאית יתרונות וחסרונות

Michael Decker
Michael Decker

מיליוני ישראלים זכאים לקבלת אזרחות אירופאית בזכות מוצא לאחת ממדינות אירופה. הודות לכך, יוכלו להיות אזרחי האיחוד האירופי וליהנות מיתרונותיו הרבים. אך מה הם בדיוק יתרונות הדרכון והאם קיימים לו חסרונות?

משרדנו – משרד עו"ד הגירה בתל אביב וירושלים, מתמחה בהסדרת אזרחויות זרות כדוגמת אזרחות רומנית, בולגרית, פולנית, הונגרית ועוד. לידיעתכם, הוצאת אזרחות בעזרת צוות מיומן מעלה את הסיכויים להשגת האזרחות ואף עשויה להפחית מהותית את זמן הטיפול.

 אזרחות אירופאית יתרונות וחסרונות

גוש האיחוד האירופי הולך ומתרחב בשנים האחרונות בעקבות מדינות חדשות שהופכות חברות בו. כיום רוב מדינות אירופה מוכרות כחברות מלאות בארגון, ואזרחיהן נהנים ממגוון הטבות איכותיות ביותר שלא קיימות במקום אחר. המאמר נועד לספק את מיטב היתרונות מצד אחד, ומצד שני גם להראות את החסרונות המעטים שיש לאזרחויות שונות בהשוואה לאחרות.

אזרחות אירופאית הטבות – מה נותן דרכון אירופאי?

 1. תעסוקה באירופה – ברגע שאתם מקבלים את הדרכון האירופי באפשרותכם לעבוד כחוק בכל מדינות האיחוד בלי סייגים. תוכלו ליהנות משכר גבוה מהמקובל בישראל וכן בתנאים איכותיים יותר, בייחוד במערב אירופה.
 2. מגורים במדינות האיחוד – ההטבה הראשונה היא הזכות לחיות בכל מדינות האיחוד. אנו מדברים על מדינות מתקדמות כמו צרפת, איטליה, הולנד, גרמניה ועוד, אשר נחשבות מדינות אטרקטיביות ביותר. הדרכון האירופי מהווה ויזה שמעניקה אפשרות מגורים ללא מגבלת-זמן.
 3. לימודים אקדמיים מסובסדים – מספר רב של אוניברסיטאות ומכללות אירופיות מציעות אפשרות לימודים בעלות נמוכה או אפילו בסבסוד מלא עבור אזרחי מדינות האיחוד. ישנם מוסדות גבוהים המציעים באופן בלעדי קורסים איכותיים לאזרחי האיחוד. בנוסף, בשל העובדה שבמרבית מדינות אירופה יש העדפה למקומיים, רבבות ישראלים אינם יכולים להתקבל ללימודים ביבשת המתקדמת. עם-זאת, ברגע שתהיו בעלי דרכון אירופאי תוענק לכם העדפה ללמוד במוסדות המקומיים.
 4. כניסה חופשית למדינות כמו ארצות הברית – תוכלו להיכנס למדינות אשר לישראלים אין גישה אליהן בלי ויזה, או שלא יכולים להיכנס מחמת היותם ישראלים. למשל – ארה"ב, קטאר, ונצואלה, מלזיה, אינדונזיה ועוד.
 5. פתיחת עסק ורכישת נדל"ן – למחזיקי דרכון אירופי ישנה אפשרות רכישת נדל"ן ורישום חברה במדינות האיחוד. בנוגע לאחרון – חשוב לומר כי שיעור המיסוי ברבות ממדינות אירופה הוא נמוך ועומד על 10% בלבד. נוסף-על-כך, ישנן הטבות מכס נוספות השמורות בלעדית לאזרחי האיחוד.
 6. חופש התנועה – לבעלי דרכון אירופאי אפשרות תנועה ברחבי מדינות האיחוד וגם במדינות החתומות על אמנת-שנגן. מדינות כדוגמת שוויץ, רומניה, אירלנד וכו'.
 7. שמירה קונסולרית – קיימת הגנה קונסולרית הניתנת דרך קונסוליות אירופיות במדינות בהן לא קיימת קונסוליה ישראלית.
 8. אישור עבודה מחוץ לאירופה – מדינות לא מעטות מעניקות אישור עבודה לאזרחי האיחוד האירופי ומאפשרות לעבוד בתוכן. אלה בין היתר מדינות כמו קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד וכו'.
 9. טיפול רפואי במדינות האיחוד – באפשרות אזרחים אירופאים ליהנות מקבלת טיפולים רפואיים במגוון מדינות החברות באיחוד. הטבות אלה תהיינה בעלות של תושב מקומי. הדבר כולל גם חלק ממדינות סקנדינביה המתקדמות.
 10. כניסה לאירופה בלי צורך בוויזה – לפי הערכת המצב הנוכחית (חודש פברואר 2021), החל משנת 2022 ידרשו ישראלים להוציא ויזה במטרה לטוס לאירופה. קחו בחשבון, כי במידה ואתם נושאים איתכם דרכון אירופאי חובה זו לא תוטל עליכם.
 11. פתיחת מישורים בחיים – הכרה בכם כאזרחים אירופאים יכולה לשנות את חייכם, כמו-גם את חיי ילדיכם. רבות ממדינות אירופה מציעות תנאי מחיה ואיכות חיים אשר בישראל לא תמיד ניתן למצוא. מדובר בתחומים מגוונים ושונים, החל מבריאות ותעסוקה, דרך לימודים ומזג אוויר נח, וכלה במחיה ותנאי פנסיה משופרים. מסיבה זו אין ספק שאזרח אירופאי ייהנה מיתרונות משמעותיים יותר מזה הישראלי.

אזרחות אירופאית יתרונות וחסרונות

דרכון אירופאי חסרונות – הבדלים בין מדינות האיחוד

מצויים הבדלים בין מדינות האיחוד האירופי בכל הקשור לתנאים על פיהם מתקבלת אזרחות. במילים אחרות, ישנן מדינות אשר החוקה בהן שונה משל אחרות וכך גם הקושי בהשגת האזרחות.

יחד עם זאת, ישנם הבדלים בזכויות הדרכונים בין מדינה למדינה. ריכזנו עבורכם מספר חסרונות, שאנו ראינו שראויים לשים לב אליהם. הנה הם מסודרים על פי מדינות.

פולין

 1. במידה ואתם מעוניינים לקבל את האזרחות על בסיס תושבות, עליכם לעבור מבחן שפה. אך, היה ואתם ממוצא פולני ומעוניינים להתאזרח – לא תתבקשו לעבור מבחן זה.
 2. חיסרון ששווה לשים לב אליו, הוא כי ייתכן ותתבקשו לשרת בעתיד בצבא הפולני. עם זאת, נכון לחודש פברואר 2021 המועמד לא מתבקש לשרת בצבא.
 3. חשוב לדעת כי תהליך ההתאזרחות עשוי להיות ארוך ובסופו גם לא מועיל. אך, שווה לזכור כי דרך טיפול יסודי של עו"ד מיומן בתחום, אפשר לקבל את האזרחות בסוף התהליך ללא בעיות מיוחדות.
 4. לידה לפני שנת 1951 משמעה כי האזרחות תותר רק במידה והאב היה פולני. במקרה בה האם הייתה אזרחית פולנייה ונולדה עד/לפני השנה המצוינת, הצאצאים לא יהיו זכאים.

בולגריה – דרכון אירופאי חסרונות

 1. במקרה של רישום פלילי אף אם התיישן, לא ניתן לקבל אזרחות בולגרית ללא מחיקתו.
 2. בולגריה טרם החליפה את המטבע המקומי לאירו. משום כך נותרה מעט נחשלת בין מדינות הגוש המתקדמות.
 3. בולגריה חברה בין מדינות מעטות שעדיין מאפשרות רכישת אזרחות בכסף.
 4. נכון לחודש פברואר 2021, אזרחי בולגריה אינם רשאים לבקר בחופשיות בארצות הברית בלי ויזה. אולם, בקרוב תשתנה חקיקה מגבילה זאת. כרגע הקורונה היא הסיבה להתמשכות ההליכים מעבר לממוצע.
 5. בולגריה אינה חתומה בהסכם אמנת שנגן, אשר יצר גשר בין רוב מדינות אירופה מבלי צורך בתיאום גבולות. משום כך, על אזרחיה לעבור הליכי בקרה בזמן מעבר בין מדינות אירופה.

רומניה

 1. אם אתם מחפשים להשקיע באזרחות רומנית, כדאי לדעת שרומניה בדומה לבולגריה, אינה חברה בארגון מדינות שנגן. זאת הסיבה שתצטרכו לעבור דרך הליכי-בקרה שונים במעבר בין מדינות אירופה, במידה וחשבתם לטייל ביבשת היפה.
 2. עוד קושי בהשגת אזרחות רומנית הוא מבחן השפה שנחשב מורכב יחסית. איתו יהיה עליכם לעבור מבחנים נוספים על רקע משפטי, גיאוגרפי והיסטורי. עובדה זו מעט מקשה את השגת האזרחות ודורשת מהמועמד להשקיע שעות לא מעטות בלימוד השפה.
 3. אזרחי רומניה נדרשים להוציא ויזה בכדי לטוס לארצות-הברית.
 4. משך זמן קבלת הדרכון בממוצע אורך כ-3 שנים. אולם, יש לקחת בחשבון שיכול להתארך גם ל-4 שנות המתנה.אזרחות אירופאית יתרונות וחסרונות

הונגריה – אזרחות אירופאית יתרונות וחסרונות

 1. הדרכון ההונגרי מציב למעשה שני תהליכים – התהליך הארוך והתהליך הקצר. דרך התהליך הארוך תתבקשו לחיות בהונגריה במשך 8 שנים רצופות. אולם, התהליך הקצר שונה בהרבה ואורך בערך שנה. מומלץ לעמוד בקשר עם עו"ד מומחה בתחום במטרה להבין את העניין כנדרש.
 2. תתבקשו לעבור מבחן שפה שאינו נחשב קשה יחסית.
 3. החוק ההונגרי פוסק כי עד לשנת 1957, אזרח הונגרי הוא צאצא לאב הונגרי בלבד. היינו, במקרה והאמא נולדה עד לשנה המצוינת בהונגריה, לא תהיה באפשרות הצאצא להשיג את האזרחות.

יוון

 1. אזרחים יווניים חייבים להנפיק ויזה מראש על מנת לטוס לארה"ב.
 2. עליכם לעבור מבחן שפה אשר לא נחשב מורכב יחסית ליתר האזרחויות.
 3. בנוסף למבחן השפה, תבדקו בשגרירות היוונית גם אודות הידיעות שלכם בהיסטוריה ותרבות יוונית.
 4. אם חשבתם להוציא אזרחות יוונית על בסיס השקעה ולא מוצא, לא ניתן להוציא אזרחות זאת על ידי השקעה באופן-ישיר. במקרה זה תקבלו היתר שהייה במדינה על בסיס השקעה.

ליטא – חסרונות אזרחות אירופאית

 1. בשנת 2015 נחקק בליטא חוק גיוס חובה. החוק מחייב גברים בני 19-26 להתגייס לצבא ליטא תחת שירות חובה. שירות החובה ייקח חלק תחת תקופה של תשעה חודשים.
 2. היה ונולד ילד במדינה זרה שאינה ליטא, ומי מההורים הוא אזרח ליטאי – על ההורה לדווח לרשויות בליטא על הולדת היילוד. בנוסף עליו להמציא מסמכים שונים של הילד, כמו תעודת לידה וכו' מהמדינה הזרה.
 3. נישואים – ישנה חובת דיווח אצל הרשויות בליטא במקרה ואחד מהצדדים הוא אזרח ליטאי. הנ"ל יעשה באמצעות מסירת מסמכים המאשרים רשמית את הנישואים שלקחו חלק במדינה זרה. תהליך הרישום חל גם במקרה של גירושין או התאלמנות.

יצירת קשר – אזרחות אירופאית יתרונות וחסרונות

במשך הזמן טיפל משרדנו באלפי בקשות לקבלת אזרחויות זרות. לקבלת מידע נוסף ובדיקה ראשונית לזכאויות הנזכרות, נא ליצור קשר עם המספרים המופיעים בתחתית העמוד או דרך הדואר האלקטרוני.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה