Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות אוסטרית ליהודים

Michael Decker
Michael Decker

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

במאמר זה עורך הדין מיכאל דקר יסביר את כל המידע הנחוץ בכדי לדעת איך לקבל אזרחות אוסטרית ליהודים. מי הם הישראלים שיכולים לקבל אזרחות אוסטרית? יהודים אוסטרים רבים נמלטו מהמדינה כאשר סופחה לגרמניה בשנת 1938 והפכה למחוז ברייך הגרמני. חלק מהיהודים ברחו אפילו שנים רבות לאחר מכן בשנת 1945, שנת סיום המלחמה, ועל-פי החוק החדש גם צאצאיהם זכאים לאזרחות אוסטרית.

דברו איתנו

02-9903180phone
במיילpencil

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בהוצאת אזרחות אוסטרית ליהודים. במידה ואתם צאצאים של ניצולי שואה שנמלטו / עזבו את אוסטריה בין השנים 1933-1955, צרו עימנו קשר. משרדנו יוכל לסייע לכם להשיג את האזרחות האוסטרית המקנה איתה את האזרחות האירופית המבוקשת.

אזרחות אוסטרית ליהודים

הוצאת אזרחות אוסטרית ליהודים:

על-סמך החוק החדש שייכנס לתוקף החל מספטמבר 2020, כל יהודי או צאצא ליהודים אשר חיו באוסטריה בין השנים 1933-1955 ועזב בגין רדיפה של המפלגה הנאצית, יהיה זכאי לקבל אזרחות אוסטרית. בשונה מהחוק הישן המכיר בצאצאי קורבנות הרדיפה הנאצית כרשאים לקבל אזרחות אוסטרית רק בתנאי ואבותיהם חיו באוסטריה עד שנת 1945, החוק החדש מתיר לקבל אזרחות אוסטרית גם שנים לאחר שהסתיימה המלחמה. הארכת השנים לעניין זכאות לאזרחות אוסטרית נובעת בגלל מספרם הרב של היתומים, הערירים, האלמנים/ות, העניים והחולים שנותרו באוסטריה לאחר המלחמה, ולא היה באפשרותם לעזוב אותה.

מי יכול לקבל אזרחות אוסטרית?

החוק תקף ליהודים ולא יהודים על-פי ההלכה, אשר יוכלו להוכיח על פי מסמכים רשמיים כי הם צאצאים של הנרדפים. אלה כוללים את הילדים של הנרדפים, נכדים, נינים וכן הלאה.

עוד סעיף חשוב שהתווסף לחוק החדש, הוא ההכרה בצאצאי ניצולות שואה נקבות – אמא, סבתא וסבתא רבתא כזכאים לקבל אזרחות אוסטרית. זה בשונה מהחוק הישן שהכיר אך ורק בצאצאי ניצולי שואה זכרים (אבות) כזכאים.

תהליך קבלת אזרחות אוסטרית

מי שמבקש לקבל את הדרכון האוסטרי, נדרש להוכיח כי אביו, אמו, סבו, סבתו וכן הלאה נרדפו על-ידי הנאצים. כמו כן, תתבקשו להציג את קשרכם המשפחתי לקורבן הרדיפה הנאצית. בנוסף, תצטרכו להוכיח את הקשר המשפחתי של בני-זוג וילדים, במקרה ומעורבים בבקשה.

מסמכים להוצאת אזרחות אוסטרית:

 • תעודת לידה.
 • דרכון בתוקף.
 • טופס בקשה חתום לקבלת אזרחות- בו נכללים קורות חייו המפורטים של בעל האזרחות האוסטרית בעבר, יחד עם סיפור הישרדותו בשואה. בנוסף, יש לפרט על מידע כגון -שירות צבאי, קריירה, כתובות וכדומה.
 • הוכחת אזרחות אוסטרית בזמן ההגירה כגון – הצגת דרכון אוסטרי או גרמני ישן, תעודת גולה, תעודת מגורים וכן הלאה.
 • הוכחה למועד ההגירה מאוסטריה.
 • הצגת רכישת אזרחות ישראלית, אמריקאית או לאום אחר.
 • הצגת תעודת נישואים, תעודת גירושים, שירות צבאי, שינוי שם, תעודה אקדמית וכך מסמך שעשוי להוכיח קשר למדינה.
 • יש לציין כי תהליך הגשת המסמכים לרשויות האוסטריות הינו ללא עלות. כמו כן, עשוי להיות ויחליטו הרשויות באוסטריה לבקש מסמכים נוספים.

אזרחות אוסטרית לניצולי שואה – נקודות חשובות

 • החוק החדש יחול גם על יהודים שגרו באוסטריה בין השנים 1933-1955, אך נולדו במדינות רומניה, מולדובה, איטליה, הונגריה, סרביה, קרואטיה וסלובניה.
 • החוק אינו חל על אנשים אשר נמצאו אשמים בעבירות פליליות חמורות, עבירות כספיות בקנה מידה רחב, פעולות טרור וכן עבירות אשר סיכנו את הדמוקרטיה האוסטרית.
 • ברוב המקרים, אוסטריה אינה מכירה באזרחות כפולה עבור אזרחיה. עם זאת, ישראלים שיעתרו לקבלת אזרחות אוסטרית תחת החוק החדש יוכלו להחזיק גם בדרכון הישראלי מבלי חשש לוותר עליו.

– למאמר המקיף עבור אזרחות אוסטרית ליהודים הקליקו כאן.

מה מקנה אזרחות אוסטרית?

קבלת אזרחות אוסטרית משמעותה כמובן קבלת אזרחות אירופאית – להלן יתרונות האזרחות:

 1. אפשרות מגורים ועבודה במדינות האיחוד האירופי.
 2. אופציית לימודים מסובסדים או אף ללא עלות במוסדות הלימוד המובילים באירופה.
 3. אישור לבקר בארצות הברית בחופשיות ללא צורך בויזה או בסחבת ביורוקרטית אחרת.
 4. רכישת נדל"ן ו/או פתיחת עסק כולל הטבות במיסוי ויתרונות נוספים.

בעלי רקע צבאי זכאים להשיג דרכון אוסטרי?

החוק האוסטרי אינו מגביל פונים אשר הם בעלי רקע צבאי על בסיס שירות סדיר-חובה או על בסיס שירות התנדבותי, היינו – קבע. יתר על כן, לא יחול מכשול גם על אזרחים המרצים באופן קבוע שירות מילואים.

תודתנו למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו בכתיבת המאמר.

צרו קשר עם משרדנו עבור אזרחות אוסטרית לניצולי שואה

עד שנת 1938, שנת הסיפוח (אנשלוס) של אוסטריה על ידי גרמניה הנאצית, חיו כמעט כ- 200,000 יהודים באוסטריה. אולם לאחר הסיפוח, אלפים רבים ברחו ממנה למדינות בריטניה, ארצות הברית, ישראל ומדינות אחרות. כיום מכירה המדינה האוסטרית בעוול שגרמה ליהודייה ומעניקה להם את הלגיטימציה לקבל אזרחות אוסטרית חוזרת.

משרדנו – משרד עורכי דין הגירה לאוסטריה מייצג את ניצולי קורבנות הרדיפה הנאצית וצאצאיהם בקבלת אזרחות אוסטרית. משרדינו ממוקמים בירושלים ובתל אביב. קבעו פגישה עוד היום על-מנת שתדעו את זכויותיכם על-פי החוק האוסטרי החדש.

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top