Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות אוסטרית לצאצאי ניצולי שואה

Michael Decker
Michael Decker

Hagit Orr Giltal

נעזרתי בעו"ד עודד גרמנוב בעניין דיני עבודה. לאורך כל התהליך עו"ד גרמנוב היה קשוב, זמין, אדיב, מקצועי וענייני, הוגן ואף הגון.
דיברתי עם שלל עורכי דין לפני שבחרתי ייצוג במקרה שלי, ובחרתי בעו"ד גרמנוב מהסיבות שציינתי. הוא עזר לי מאוד ואני ממליצה בחום.

מאמרי המשרד המפרטים את הליכי קבלת הדרכון

בחודש ספטמבר האחרון הודיע הפרלמנט באוסטריה, וינה, כי יכיר בצאצאים של ניצולי שואה אוסטרים זכאים לקבלת אזרחות אוסטרית. בישראל ובעולם חיים אלפי צאצאים של ניצולי שואה אוסטרים, אשר יוכלו לקבל אזרחות זו מבלי חשש על ויתור אזרחות קיימת נוספת. בנוסף, יזכו בני המשפחה מהטבות הדרכון האירופאי הנלוות לאזרחות האוסטרית. פנו אלינו כדי לקבל אזרחות אוסטרית עבור צאצאי ניצולי שואה. החוק החדש יכנס לתוקף בחודש ספטמבר 2020, אולם מי שזכאי יכול להתחיל את הליך איסוף המסמכים והכנת הבקשה כבר עכשיו.

דברו איתנו

02-9903180phone
במיילpencil

משרדנו מתמחה בדיני הגירה, בדיקת זכאות לאזרחות אוסטרית וגרמנית, כמו גם קבלת אזרחות למדינות צפון אמריקה (ארה"ב, קנדה), ואירופה (דרכון פורטוגל). לרשותנו עומדים מגוון הכלים, הניסיון והמקצועיות בכדי לעזור לכם לקבל אזרחות אוסטרית לפי החוק החדש.

זכאות לאזרחות אוסטרית עבור צאצאי ניצולי שואה

למי מיועדת אזרחות אוסטרית לצאצאי ניצולי שואה?

האזרחות מיועדת לצאצאים ישירים של ניצולי שואה. קרי – ילדים, נכדים, נינים וכן הלאה. יש להבהיר כי החוק תקף גם ללא יהודים.

ניצולי שואה על-פי החוק האוסטרי הינם קורבנות הרדיפה הנאצית. זאת אומרת ניצולי מחנות השמדה, כאלה שהסתתרו בזמן המלחמה או ברחו מידי הנאצים וכיוצא בזה.

החוק החדש לעומת החוק הישן – זכאות לאזרחות אוסטרית

החוק הנוכחי מכיר בצאצאי ניצולי שואה כזכאים לאזרחות אוסטרית, רק במידה ואבותיהם עזבו את אוסטריה עד שנת 1945. לעומת זאת, החוק החדש שייכנס לתוקפו בספטמבר 2020, יכיר בצאצאי ניצולי שואה שעזבו את המדינה עד תאריך ה- 15.5.1955 כזכאים.

בנוסף, בנוגע לעניין אזרחות אוסטרית לניצולי שואה, קובע החוק כי כל מי שנולד במדינות הונגריה, איטליה, סרביה, קרואטיה וסלובניה, אך גר באוסטריה עד שנת 1955 יהיה זכאי לאזרחות אוסטרית גם כן.

במה שונה החוק החדש מהחוק הישן?

ככתוב למעלה החוק מאפשר לניצולי שואה שעזבו את אוסטריה עד שנת 1955 לקבל אזרחות אוסטרית, בשונה מהחוק הישן שהיה תקף עד לשנת 1945. נוסף על כך, החוק החדש מאפשר גם לצאצאי ניצולות שואה (אימהות) אישור קבלת אזרחות. להבדיל מהחוק הישן, שמתיר אזרחות רק לצאצאי ניצולי שואה גברים (אבות).

קורבנות רבים לאחר המלחמה נותרו עריריים, יתומים, חולים ומרוששים פיננסית. מסיבה זו, נבצר מהם להגר מאוסטריה והוכרחו להישאר בה על מנת להשתקם בריאותית, לחפש את קרובי משפחתם שאבדו וכן הלאה. החוק החדש מאפשר לצאצאי קורבנות שנשארו עד שנת 1955 באוסטריה לקבל אזרחות.

מלבד זאת, בוטל החוק האנטישמי שנחקק בשנת 1921, שקבע כי יהודים מנסיכויות הדנובה (מולדובה ורומניה) לא יורשו לקבל אזרחות אוסטרית.

מי אינו רשאי לעתור עבור קבלת אזרחות אוסטרית לניצולי השואה?

שימו לב כי אדם בעל הרשעות בעבירות חמורות כגון לקיחת חלק בפעולות טרור, ניסיון פגיעה בדמוקרטיה האוסטרית, פשעים כספיים או עבירות חמורות אחרות לא יהיה זכאי לקבלת אזרחות אוסטרית.

האם בעלי עבר צבאי זכאים לקבל דרכון אוסטרי?

החוק האוסטרי לא מגביל מבקשים אשר הם בעלי רקע צבאי על בסיס שירות סדיר-חובה ו/או על בסיס שירות התנדבותי או שירות קבע לפני קבלת האזרחות. במילים אחרות, שירות קבע בעבר לא פוסל אתכם לקבל את האזרחות, כמו גם שירות עתודה. יתר על כן, לא יחול מכשול גם עבור אזרחים המרצים באופן קבוע שירות מילואים, גם בהווה.

כיצד ניתן להוכיח את זכאותכם לאזרחות אוסטרית?

על המועמד להציג מסמכים המעידים כי הוא, אביו, אמו, סבו וכיוצא בזה חי/ה באוסטריה ונרדפ/ה על-ידי הנאצים. בנוסף, תצטרכו להוכיח קשר בין בני המשפחה השונים (בני זוג וילדים במקרה והבקשה נוגעת גם אליהם) לבין בן המשפחה שהוא הקורבן של הרדיפה הנאצית.

המסמכים הנחוצים להגשת בקשה לדרכון אוסטרי, להלן:

  • מסמך בקשה חתום לקבלת אזרחות, כולל סיפורו של ניצול השואה, קורות חייו המפורטים בזמן שהותו באוסטריה. המידע יכיל מלל כגון מסלולו הקרייריסטי של הקורבן, שירותו הצבאי, לאום, כתובות וכדומה.
  • תעודת לידה.
  • דרכון בתוקף.
  • הוכחה לאזרחות אוסטרית בזמן ההגירה ממנה כמו דרכון אוסטרי או גרמני, תעודת מגורים, תעודת גולה וכדומה.
  • הוכחת רכישת אזרחות ישראלית, אמריקאית או לאום אחר.
  • הוכחת שינוי שם לפי תעודת נישואים / גירושים, שירות צבאי, תארים אקדמיים וכל מסמך רשמי המוכיח קשר למדינה.
  • הוכחה לגבי מועד ההגירה מאוסטריה.

חשוב להדגיש כי תהליך מסירת המסמכים למשרד האוסטרי הממשלתי יהיה ללא עלות. ייתכן ויחליט המשרד הממשלתי האוסטרי לדרוש מסמכים נוספים.

תדרשו להציג את תעודות הלידה והנישואים הזרות יחד עם אישור אפוסטיל או לגליזציה של השגרירות.

בקשה חוזרת לרכישת אזרחות אוסטרית – נוהל מזורז

בין השנים 1945-1933 נשללה אזרחותם של יהודים אוסטרים רבים. בחלק מן המקרים נשללו האזרחויות כיוון ובחרו להגר למדינה אחרת לאחר האסונות שפקדו אותם באוסטריה. כיום, באפשרות צאצאיהם של אלה להגיש בקשה לקבלה חוזרת של אזרחות אוסטרית מבלי לוותר על אזרחויות נוספות. עבור הליך זה, ישנו נוהל שונה ומהיר יותר.

רכישת חוזרת של אזרחות אוסטרית אינה מוגבלת בזמן, וחלה על כל מי שנאלץ לוותר על האזרחות האוסטרית בעבר במטרה להגר ממנה או לקבלת אזרחות אחרת.

קבלה מחודשת של האזרחות תקפה מיום הגשת הבקשה לרשות האמורה בממשלה האוסטרית. חשוב להבהיר כי בתהליך רכישה חוזרת, האזרחות אינה עוברת באופן טבעי לילדיו של מגיש הבקשה, אלא צאצאיו יכולים לאשרר את בקשתם בתהליך נוסף.

תודה למר יהונתן גבריאלוב בכתיבת המאמר.

צרו קשר עם עורך דין הגירה לאוסטריה

משרד עורכי הדין שלנו מייצג את צאצאי יהדות אוסטריה. אם במשפחתכם אב או אם שהיגר/ה מאוסטריה בין השנים 1955-1933, נוכל עזור לכם לקבל דרכון אוסטרי. אם אבותיכם נמלטו מגרמניה לפני המלחמה או שרדו את השואה, ייתכן ואתם זכאים לדרכון גרמני.

משרדינו ממוקמים בתל אביב וירושלים. לקבלת עצה וסיוע בהשגת דרכון אוסטרי צרו איתנו קשר במספרים המופיעים מטה, תודה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top