דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כיצד מקבלים תעודת נכה?

Michael Decker
Michael Decker

האם אתם סובלים ממוגבלות פיזית, נפשית או קוגניטיבית? אם כן, ייתכן שאתם זכאים לקבל תעודת נכה. תעודת נכה עשויה להיות שימושית מאד עבורכם ותעניק לכם הטבות מיוחדות והנחות במוסדות שונים בישראל. מאמר זה עוסק בזכאות לתעודת נכה והדרך לקבלתה. אם אתם זקוקים לעזרה משפטית בהקשר זה או בכל עניין משפטי אחר, אל תהססו לפנות למשרד עורכי הדין שלנו: 03-3724722.

למה כדאי להוציא תעודת נכה?

הצגת תעודת הנכה יחד עם תעודת הזהות מהווה הוכחה למעמד של אדם בעל מוגבלות. כך, תעודת הנכה מעניקה לכם גישה לכל הזכויות, ההטבות וההנחות המגיעות לכם. שירותים ואתרים המציעים הנחות לאנשים עם מוגבלויות כוללים את כל אמצעי התחבורה הציבורית העיקריים, מוזיאונים, פארקים לאומיים ועוד. בנוסף, קטגוריות מסוימות של מוגבלויות מעניקות גם פטור מהמתנה בתור ו/או מתשלום דמי כניסה למלווה. בתעודת הנכה מצוין האם אתם זכאים לפטורים אלו. יש לזכור, כי מאחר והתעודה לא כוללת תמונה, יש להציגה יחד עם תעודת הזהות שלכם בנקודת השירות.

תעודת נכה

מי אחראי על הוצאת תו הנכה?

תעודת נכה מופקת על ידי המוסד לביטוח לאומי ואמורה להישלח באופן אוטומטי לכל הזכאים לה. לרוב, היא ניתנת כאשר אדם מתחיל לקבל קצבת נכות כללית או קצבת נכות אחרת מביטוח לאומי. תעודות הנכה החדשות הן דו לשוניות (עברית ואנגלית).

מי זכאי לקבל תעודת נכה?

אם אתם מקבלים קצבה חודשית מביטוח לאומי לפי אחד מאפיקי הזכאות הבאים, אתם זכאים לקבל תעודת נכה:

 • קצבת נכות כללית (כולל קצבת קשישים נכים).
 • קצבת שירותים מיוחדים, הידועה גם בשם שר"מ (קצבה למבוגרים שאינם מאושפזים אך זקוקים לטיפול משמעותי מאדם אחר לקיום צרכיהם היומיומיים הבסיסיים).
 • קצבת ילד נכה, לקטינים עם מוגבלות.
 • קצבת ניידות, לסיוע לבעלי ליקוי ברגליים.
 • פיצויים לנפגעי גזזת, קצבה חודשית ליחידים שנפגעו כתוצאה מטיפול בקרינה בגזזת בין השנים 1946-1960.
 • פיצויים לנפגעי פוליו, קצבה חודשית לנכים כתוצאה ממחלת הפוליו, אם נדבקו בישראל.

האם רק מי שמקבל קצבת נכות מהמדינה יכול לקבל תעודת נכה?

ניתן לקבל תעודת נכה גם ללא קבלת אחת מהקצבאות הנזכרות לעיל. אם חל עליכם אחד מהקריטריונים הבאים, אתם זכאים לקבל תעודת נכה:

 • אם הוכח רשמית שיש לכם שיעור נכות רפואית של 90% לפחות (למשל, לפי קביעת הוועדה הרפואית לפטור ממס הכנסה).
 • אם נקבעה לכם דרגת אי כושר של לפחות 60%, אך אינכם מקבלים קצבה עקב הכנסתכם.
 • במקרה של ילד נכה שאינו מקבל את קצבת ילד נכה רגילה, בגלל היותו במערכת האומנה.

איך מגישים בקשה לקבלת תעודת נכה?

אין צורך להגיש בקשה ישירה לקבלת תעודת נכה, אלא, יש להגיש בקשה לקצבת נכות כללית או לקצבה הרלוונטית ביותר עבורכם. אם המוסד לביטוח לאומי אישר את בקשתכם לקצבת נכות, הוא אמור לשלוח לכם את תעודת הנכה באופן אוטומטי. אם אתם זכאים לקבל תעודת נכה אך טרם קיבלתם אותה, סביר להניח שהדבר נובע מכתובת שגויה במערכת. אין סיבה ללכת פיזית לביטוח לאומי אם לא קיבלתם את התעודה, אלא להתקשר 6050* או לסניף הקרוב אליכם ולהסביר את המצב. התעודה תקפה למשך 7 שנים (אלא אם כן תקופת הזכאות שלכם מסתיימת קודם לכן). לאחר 7 שנים, אם אתם עדיין זכאים לקבלה, תשלח לכם תעודה חדשה באופן אוטומטי.

מאמרים נוספים

אם מאמר זה עניין אתכם, תוכלו למצוא מאמרים מועילים רבים אחרים באתר שלנו. למשל, אולי יעניינו אותך המאמרים זכויות בעלי מוגבלויות בישראל – סקירה, בקשה לקצבת נכות בישראל, בקשה לקבל תו נכה ועוד.

צרו קשר

עורכי הדין במשרדינו בעלי מומחיות רבה בתיווך הקשר בין אזרחים פרטיים לרשויות בישראל במגוון רחב של נושאים משפטיים. אם אתם זקוקים לשירות בנושא משפטי הקשור לזכויותיהם של בעלי מוגבלויות או כל נושא אחר, אנא צרו קשר ונשמח לסייע.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה