Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תאונת מדרכה (מידע משפטי)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

סיגל וקס

ממליצה בחום על שירותי המשרד. פנינו לעזרה בתרגום מסמכים רשמיים וחתימה נוטריונית וקיבלנו מענה מהיר, אדיב ומקצועי משפחה קישור. תודה!!

מהי תאונת מדרכה ובאילו מקרים ניתן לתבוע פיצויים בגינה? תאונת מדרכה היא אירוע שבו אדם או מספר בני אדם נפלו, החליקו או נחבלו בעקבות שיבוש או מפגע המצוי על מדרכה המיועדת להולכי רגל או רוכבי כלים דו-גלגליים (כגון אופניים וקורקינטים). מקרים אלה עשויים להיות מורכבים מבחינה משפטית, הן מבחינת הקושי בהוכחת הנזק שנגרם לנפגעים והן מבחינת הצורך לאתר את האחראים לתאונה, לצורך תביעת פיצויים. במאמר זה תסביר על הנושא עורכת הדין נירית פליישמן, מומחית לדיני נזיקין ממשרדנו.

תאונת מדרכה

כיצד מוגדרת תאונת מדרכה?

כל סיטואציה שבה אדם החליק, נפל, נתקל במפגע (כגון בור) ונחבל בעודו הולך על מדרכה, עשויה להיכלל תחת ההגדרה של תאונת מדרכה. אין להמעיט בחומרת הנזקים שעלולים להיגרם בעקבות תאונות אלה. ניסיוננו הרב בטיפול בנושא לימד אותנו שפיצויים בגין נזקי תאונת מדרכה עלולים להגיע לסכומים אדירים, בגובה מאות אלפי שקלים ואף למעלה מכך. זאת לאור הנזקים הקשים שנגרמים בעקבות תאונות אלה, אשר כוללים נזקי גוף שונים, ולמרבה הצער גם נכויות לצמיתות, ובמקרים קשים במיוחד אף מוות של מי שניזוקו מהתאונה

תאונה שאירעה על מדרכה, בה לא היו מעורבים גורמים פוגעים (כגון רוכבי אופניים וקורקינט שהתנגשו בהולכי רגל) אלא רק אדם או מספר בני אדם נחבלו בעקבות שיבוש או מפגע על הכביש, עשויה להיות מאתגרת מאוד עבור נפגעי התאונה. זאת בעיקר משום שיעלה באותם מקרים צורך להוכיח כי נזקי התאונה אכן נגרמו באחריות גורם מסוים, וכן צורך לאתר את אותו גורם. לעיתים גורם זה עשוי להיות עירייה או רשות המקומית. במקרים אחרים מדובר באדם שגרם למפגע (דוגמת כתם שמן). חשוב לדעת כי במקרים רבים יש דרכים לפעול מבחינה משפטית על מנת לקבל פיצויים, גם כאשר הדבר נראה בלתי אפשרי. להלן נסביר מה צריך לעשות לאחר תאונת מדרכה ומה הדרכים האפשריות לקבלת פיצויים במקרים אלה.

כיצד יש לפעול לאחר שאירעה תאונת מדרכה?

הדבר החשוב ביותר לעשות מיד לאחר תאונת מדרכה הוא לקבל טיפול רפואי. ניסיוננו בטיפול במקרים אלה מלמד כי לא תמיד נפגעי התאונה יודעים להעריך את חומרת נזקיהם לאחר התרחשותה. בהתאם, חשוב לדאוג לקבל טיפול רפואי בסמוך ככל הניתן לאירוע התאונה, בין אם באשפוז במיון או בפניה לרופא. כך גם חשוב לדאוג לשמור היטב על המסמכים המתעדים את הטיפול הרפואי שניתן לאחר התאונה, אשר יוכלו לסייע בהמשך בהוכחת חומרת הנזקים שנגרמו בעקבותיה. במקביל לכך, קיימת חשיבות לתיעוד של זירת התאונה, באמצעות צילום המפגעים, גביית עדויות מעוברי אורח שהיו במקום וכיו״ב. המלצתנו היא להיעזר בעורך דין המתמחה בדיני נזיקין בסמוך ככל הניתן לאירוע התאונה, על מנת לוודא טיפול מיטבי בכל הנושאים והפעולות שנדרש לטפל בהם לאחר התאונה.

באיזה אופן ניתן לקבל פיצויים בגין תאונת מדרכה?

בשונה מתאונת דרכים, במסגרתה עשויים להיפסק פיצויים גם במקרים בהם לא ניתן לאתר את הגורם הפוגע, תאונות שאירעו בעקבות נפילה, החלקה או חבלה בעקבות שיבוש או מפגע על מדרכה אינן מזכות את הנפגעים בפיצוי. קיים צורך להוכיח אחריות של גורם אחר, כגון עיריה, רשות מקומית, אדם או חברה אשר גרמו למפגע. במקרים אלה, ייתכן כי ניתן יהיה להגיש תביעת פיצויים נגד גורמים אלה, מכוח פקודת הנזיקין. לדוגמה, בשנת 2021 פסק בית משפט השלום בתל אביב פיצויים בסך כולל של כ-88 אלף ש״ח עבור הולכת רגל ששברה את רגלה עקב היתקלות בבור על מדרכה ברמת גן, שהוסתר על-ידי ערימת אשפה. יצוין כי בית המשפט הפחית מסך זה כ-15%, בעקבות אחריות תורמת שקבע כי חלה על הולכת הרגל, אשר לא הוכח כי לא היה ביכולתה להבחין במפגע, בהתאם לכך שהתאונה אירעה בשעת בוקר עם תנאי ראות תקינים.

לעיתים עשויים להיות מקרים בהם כיסוי ביטוחי פרטי, כגון ביטוח תאונות אישיות או ביטוח אובדן כושר עבודה, יהווה מקור לקבלת פיצויים בגין התאונה. ייתכנו גם מקרים בהם ניתן יהיה לתבוע קצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי במקרים אלה. על מנת להבין מה האפשרויות העומדות עבור נפגעי תאונה במקרים ספציפיים, מומלץ להיוועץ עם עורך דין המתמחה בדיני נזיקין, אשר יוכל לענות על הנושא על סמך ניסיונו והידע המשפטי הנדרש במקרים מורכבים אלה.

תאונת מדרכה – צרו קשר עם המומחים שלנו לדיני נזיקין

לעיל הסברנו על תאונות מדרכה, כיצד לפעול לאחר שהן מתרחשות ומה הדרכים לקבל פיצוי במסגרתן. לכל שאלה נוספת בנושא, ניתן לפנות אל משרדנו ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ומעניק ליווי משפטי מקיף עבור נפגעי תאונות שונות. לקביעת פגישת ייעוץ עם עורכת דין מומחית לדיני נזיקין ממשרדנו לחצו כאן.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top