Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעה נגד העירייה – נפילה ברחוב

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

אתאר דיוואני

״תודה עמוקה לעו״ד במשרד על הליווי המקצועי והייעוץ בתהליך קבלת הויזה המורכב, זה יכול היה להיות הרבה יותר קשה בלעדיו. העו״ד עשה עבודה נפלאה, עם אופטימיות ושירות מסור לאורך כל הליווי״.

 

נפילה ברחוב היא אירוע לא נעים, ולמרבה הצער היא יכולה לקרות לכל אחד. אנחנו הולכים ברחוב, נתקלים במכשול ונלחצים. מה באמת קרה כאן עכשיו? מה ניתן לעשות? למי לפנות? האם יש מקום להגיש תביעה נגד העירייה בשל נפילה ברחוב?

הליכה תמימה ברחוב יכולה להוביל לפגיעה גופנית כואבת, שכוללת בין היתר, פגיעות בכל חלקי הגוף כדוגמת: שברים ברגליים, בכפות הידיים, במרפקים, פגיעות גב ועוד.

במאמר תביעה נגד העירייה – נפילה ברחוב, מאת עורכי הדין שלנו נסביר אודות האפשרות לקבל פיצוי על נפילה ברחוב, על הגשת תביעת נזיקין ומה חשוב לעשות במקרה שנפלתם ברחוב ונפצעתם.

נפילה ברחוב – תביעה

על רשות מקומית חלה חובה לדאוג לתחזוקת השטחים שבתחומה ולפנות מהם מפגעים – אם ישנם כאלה. אם הרשות לא עמדה בחובתה, ניתן לתבוע אותה בנזיקין, ולבקש פיצוי על הנזקים שנגרמו בתאונה. אם התובע יוכיח כי הרשות התרשלה, בית המשפט יוכל לפסוק לו פיצוי. הגשת תביעה על נפילה במקום ציבורי מתבצעת לא אחת לאחר שאדם נתקל במכשול או במפגע וניזוק בשל כך.

דוגמאות למפגעים או למכשולים שיכולים להוות עילה לפיצוי, הן: מדרכה משובשת, מרצפת חסרה או בולטת, הפרשי גבהים במדרכה, היעדר תאורה מספקת ברחוב בלילה, מכסה ביוב פתוח, ספסל שבור ברחוב ועוד. על העירייה לטפל במפגעים כאלו ודומים, לגדר אותם ולהציב תמרורי אזהרה מתאימים.

מה עושים לאחר תאונה ברחוב?

התשובה לשאלה אם אפשר לקבל על נפילה במדרכה פיצוי היא בעיקרון חיובית. לא בכל מקרה ולא כל תביעה שתוגש תתקבל, אבל אם התובע יוכיח שהעירייה התרשלה וכי נגרם לו נזק בשל התרשלותה, בית המשפט יוכל לפסוק לו פיצוי. מובן שיהא עליו להוכיח את הנזק שנגרם לו.

לרשות המקומית יש חובת זהירות כלפי האזרחים בתחום שיפוטה. אמנם מדרכות אינן חייבות להיות שטח סטרילי (חסר מפגעים לחלוטין באופן עקבי), אך אם הרשות לא טפלה במפגעים אשר ידעה על קיומם או שהיה עליה לדעת, או אם לא נקטה אמצעי זהירות נאותים – היא תחויב ברשלנות.תביעה נגד העירייה - נפילה ברחוב

אם נפגעתם בתאונה ברחוב, כדי לשפר את סיכויי התביעה שלכם וכדי לקבל את הפיצוי המקסימלי בגין הפגיעות שנגרמו לכם, חשוב לנקוט מספר פעולות:

  1. מיד לאחר התאונה, חשוב לצלם ולתעד את האזור שבו ארעה התאונה וכן את הפגיעות שנגרמו לכם. מומלץ לצלם את אזור התאונה מכמה זוויות צילום, ואם התאונה התרחשה בלילה, חשוב לצלם תמונה בלילה וגם לחזור ביום למקום התאונה ולצלם תמונות באור יום.
  2. אם ישנם עדים במקום התאונה, חשוב לבקש את פרטיהם ולשמור על הרישומים. ייתכן שתזדקקו לעדותם בהמשך.
  3. אין להקל ראש בקבלת טיפול רפואי ראשוני. גם אם נדמה לכם שמדובר בפגיעה שטחית, ושאין צורך להתפנות לבית החולים, עשו זאת בכל זאת. ראשית, פגיעה שנראית שטחית עלולה להחמיר בהמשך. שנית, במסגרת הטיפול הרפואי, ציינו בפני הצוות המטפל את האירוע שבעטיו נגרמו הפגיעות, וודאו שהכל נכתב בגיליון הרפואי שלכם. התיעוד הרפואי הוא חשוב ביותר.
  4. מעבר לטיפול הרפואי הראשוני, המשיכו לקבל טיפול רפואי מתאים, ותעדו כל טיפול. העדר תיעוד עלול לפגוע בפיצוי שתקבלו.
  5. מומלץ לדווח לעירייה אודות המפגע שגרם לתאונה. שיחת טלפון למוקד 106 תהיה נדבך נוסף מתועד שיתמוך בטענותיכם וישפר את סיכויי התביעה שלכם.
  6. שמרו את הקבלות והמסמכים הקשורים לכל הוצאה שהוצאת בעקבות התאונה. כך למשל, אם נזקקתם לעזרת צד ג' ו/או אם נזקקתם להוצאות עודפות על תחבורה (לדוגמה – מוניות בשל אי יכול להשתמש ברכבכם). חשוב לשמור ולתעד כדי שתוכלו לקבל החזר מחברת הביטוח.
  7. לאחר תאונה ברחוב מומלץ להתייעץ בהקדם עם עורך דין שמתמחה בדיני נזיקין. עו"ד שיש לו נסיון בהגשת תביעות נגד עירייה בשל מפגעים ברחוב, יוכל להנחות אתכם כיצד לפעול ולסייע לכם לקבל את הפיצוי שמגיע לכם.

פיצוי על נפילה ברחוב

סכום הפיצוי בתביעות נזיקין נגד העירייה בשל נפילה ברחוב עשוי להשתנות ממקרה למקרה, והוא מושפע ממספר גורמים, ביניהם: חומרת הפגיעה ואחוזי הנכות שנקבעו לתובע, גילו, שכרו וההוצאות שנגרמו לו בעקבות התאונה. שיעור הנכות הרפואית ייקבע ע"פ חוות דעת של רופא מומחה.

הפיצוי ייפסק לתובע לאחר שבית המשפט יחליט כי העירייה התרשלה וכי יש קשר סיבתי בין התרשלות העירייה לבין התאונה והנזק שנגרם לתובע.

דוגמה למקרה בו נפסקו פיצויים בשל התרשלות העירייה הוא ת"א (קריות) 46548-07-14 לאה סימפסון נ' עיריית חיפה.

בית המשפט חייב את עיריית חיפה לשלם לתובעת פיצויים בסך 108,000 שקלים בשל כך שרגלה של התובעת נתקלה במפגע שהיה על המדרכה, וכתוצאה מכך התובעת הוטחה בחוזקה ארצה ונפגעה בפניה, בשיניה ובשתי ידיה. נקבע, כי  עיריית חיפה התרשלה בכך שלא איתרה ותיקנה את המפגע.

ראשי הנזק בגינם נפסק לתובעת פיצוי הם: כאב וסבל, הפסדי השתכרות, עזרת צד ג' והוצאות רפואיות ונסיעות.

רשלנות תורמת של הנפגע

יש לציין, כי בית המשפט קבע כי יש להטיל על התובעת רשלנות תורמת בשיעור של 20%, שכן התובעת לא בדקה אם יש איזשהו מכשול שעלול להפילה, הלכה בראש מורם ולא העיפה מבט ולו "חטוף" על המדרכה.

אם כן, מהפיצוי שייפסק לתבוע בתביעות רשלנות של העירייה, ייתכן כי ינוכה אשם תורם, כאשר העירייה תעלה טענה זו ובית המשפט יחליט שיש לקבלה, גם אם בשיעור חלקי.

דוגמה נוספת למקרה בו הוטלה על עירייה חובה לפצות הוא תא (י-ם) 30634-06-14‏ ‏ שושנה ישראלי נ' עירית נהריה. בית משפט השלום בירושלים הורה לעיריית נהריה לפצות את התובעת בשל נזקי הגוף שנגרמו לה, בעקבות תאונה שאירעה כאשר צעדה על המדרכה. התובעת נתקלה באבן משתלבת שבלטה מעל פני המדרכה, נפלה ונחבלה. בית המשפט קבע, כי על רשות מוניציפאלית מוטלת החובה למנוע קיומם של מכשולים במדרכה.

במקרה הנדון הוכח, כי מדובר בסיכון בלתי סביר, וכי העירייה הפרה את חובת הזהירות הקונקרטית המוטלת עליה. אמנם, כפי שנפסק בעבר, המדרכה אינה משטח סטרילי, ויתכנו מעידות או החלקות טבעיות גם ללא קיומם של מכשולים, אך במקרה זה המעידה נגרמה בשל מכשול בולט וברור בדמות בליטה שגובהה מספר ס"מ מעל פני המדרכה.

העירייה חויבה לשלם לתובעת פיצויים בסכום של 190,000 שקלים.

פנייה לעו"ד נזיקין

לסיכום, אם נפלתם ברחוב ונפצעתם, דעו כי יש מה לעשות. מומלץ להתייעץ בהקדם עם עו"ד נזיקין, אשר יוכל לסייע לכם ולכוון אתכם. תביעה מבוססת תוכל לזכות את התובע בפיצויים.

במשרד עורכי הדין שלנו ישנם עורכי דין המתמחים בדיני נזיקין ואשר יש להם נסיון רב בהגשת תביעות נגד העירייה במקרה של נפילה ברחוב. פנו אלינו, ואנו נעזור לכם להעריך את סיכויי התביעה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top