דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

שלבי ההתפתחות של חברת סטארט-אפ

Michael Decker

מהם השלבים בהתפתחותה של חברת סטארט-אפ?

יש שישה שלבים עיקריים בתהליך פיתוחה של חברת סטארט-אפ מצליחה. שלב טרום-גיוס ההון (pre-seed), שלב גיוס ההון הראשוני (seed), סבב גיוס ראשון, סבב גיוס שני, סבב גיוס שלישי והנפקה.

האם מעניין אתכם לשמוע מהי המשמעות של כל שלב מבחינה משפטית ומעשית? במאמר זה תמצאו הסבר מפורט מאת עו"ד מיכאל דקר, המתמחה בדיני חברות.

שלבי ההתפתחות של חברת סטארט-אפ

שלב טרום-גיוס ההון (Pre-seed)

שלב זה הוא הצעד הראשון לקראת הקמת חברת סטארט-אפ. בשלב זה, למייסדי החברה יש רעיון והם מבקשים לבחון את ההיתכנות שבפיתוחו של רעיון זה לכדי מוצר או שירות בר-קיימא. השלב הזה מאופיין בבדיקות שוק ובגיבוש תוכנית לשיווק ולמכירה של המוצר לקראת השקה.

במהלך השלב הזה, המשקיעים יממנו בדרך כלל את החברה מכיסם או בסיוע חברים ובני משפחה, בסכומים שיצטברו לכדי 10,000-100,000 דולר. במקרים מסוימים ייכנסו לתמונה קרנות "מיקרו-הון סיכון", המתמחות בהשקעות בשלבים מוקדמים.

גיוס הון ראשוני (Seed)

שלב ה-Seed הוא השלב הרשמי הראשון בתחום גיוס ההון, ובו משקיעים מקבלים מניות בַּחברה. זהו השלב שבו חברות הון הסיכון נכנסות לתמונה, וגם מימון ההמונים מצטרף למשחק. במימון המונים, מגויסים סכומי כסף קטנים ממקורות רבים, לרוב דרך האינטרנט. זהו השלב שבו מוצאים בדרך כלל "אנג'לים" – בעלי הון שמשקיעים ביוזמות בעלות סיכון גבוה יותר, כמו חברות סטארט-אפ שאין להן גיליון הישגים מוכח, בתמורה למניות בחברה.

בשלב זה, הערכת שווי החברה עשוי לנוע בין 3 ל-6 מיליון דולר. זהו השלב שבו החברה ממשיכה לפתח את המוצר שלה, מרחיבה את חקר השוק, משרטטת פילוח דמוגרפי, מגייסת עובדים ומשיקה את המוצר.

סבב גיוס ראשון

בסבב הגיוס הראשון, נכנסות לתמונה חברות הון סיכון מסורתיות יותר. גם מימון ההמונים רווח בשלב זה. זהו השלב שבו החברה מגייסת בין 10 ל-30 מיליון דולר. במקרים נדירים אפשר למצוא גם "חדי-קרן", כלומר חברות הזנק בבעלות פרטית ששוויין מוערך ביותר ממיליארד דולר.

סבב הגיוס הראשון הוא השלב שבו החברה חייבת להציג תוכנית לפיתוח מודל עסקי שייַצר רווחים לטווח הארוך. פרט למודל עסקי עובד, היא תקדיש את מִרצה גם להמשך הפיתוח של מוצריה או שירותיה.

סבב גיוס שני

בסבב הגיוס השני לחברה כבר יש גיליון הישגים מוכח. היא עמדה בנקודות ציון מסוימות, עברה את שלב ההזנק הראשוני והגדילה את שווייה המוערך. שלב זה עשוי לנוע בין 30 ל-60 מיליון דולר, אם כי לעיתים המספרים גבוהים בהרבה. בפברואר 2019 גייסה Nuro, חברת רובוטיקה מקליפורניה, 940 מיליון דולר בסבב הגיוס השני שלה, וכך הגיעה שווייה המוערך ל-2.7 מיליארד דולר. דוגמה נוספת היא Devoted Health, שגייסה 300 מיליון דולר בסבב הגיוס השני שלה, ב-2018. בשלב זה מעורבים לא פעם משקיעי הון פרטיים.

בסבב הגיוס השני, החברה כבר הראתה שהיא מסוגלת לייצר הכנסות והיא מתמקדת בשדרוג פעילותה ובהרחבת היקף הפעילות.

ההון העצמי של החברה יימכר במחיר גבוה יותר למניה מאשר בשלב הקודם. זה נועד לפצות את המשקיעים מן הסבב הראשון אשר לקחו סיכון גבוה יותר לקראת הסבב השני.

סבב הגיוס השלישי

בסבב הגיוס השלישי, החברה כבר הוכיחה שהיא מצליחה למדי. זהו השלב שבו אל חברות ההון הפרטי וקרנות הון הסיכון המבוססות יצטרפו גם קרנות גידור ובנקים. ההון שיגויס עשוי לעלות על 100 מיליון דולר. משקיעים מוסדיים גדולים יימשכו אל המודל העסקי המוכח של החברה.

זהו השלב שבו החברה מבקשת להרחיב את נתח השוק הקיים שלה, לפתח שווקים חדשים ואפילו לרכוש חברות קיימות.

הנפקה

בשלב זה, רוב החברות יבחרו לבצע IPO – ראשי תיבות באנגלית של "הנפקה ראשונה לציבור". במקרים נדירים, החברה תציע גם סבב רביעי או חמישי במטרה להשיג את ההון הדרוש לכך.

הנפקה היא השלב האחרון בתהליך התפתחותה של החברה, שבו היא חולקת לראשונה את מניותיה עם הציבור הרחב. בשלב הזה, החברה תייצר בדרך כלל הכנסות של 100 מיליון דולר ומעלה, ותציג ממשל תאגידי סולידי לאורך זמן והתנהלות פיננסית יציבה. אל עורכי הדין ורואי החשבון יצטרפו בשלב הזה גם חתמים. לצורך ההנפקה, החברה חייבת להירשם ברשות לניירות ערך.

בשלב ההנפקה, חברות רבות נוהגות לתגמל את מנהליהן הבכירים במניות. חברת סטארט-אפ בצמיחה עשויה למכור את מניותיה באמצעות הנפקה, במטרה לגייס הון נוסף. בחברות סטארט-אפ מבוססות יותר, הבעלים ייצאו מהחברה ("אקזיט") על ידי הצעת מניותיהם לציבור.

פנו אל המומחים לדיני חברות בתל אביב ובירושלים

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני חברות בישראל. אם יש לכם שאלות או תהיות משפטיות לגבי רישום, ניהול או דיווח על חברות בישראל, פנו אלינו:

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה