Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

שלבי התפתחות של חברת סטארט אפ – מידע משפטי

Michael Decker

סיגל וקס

ממליצה בחום על שירותי המשרד. פנינו לעזרה בתרגום מסמכים רשמיים וחתימה נוטריונית וקיבלנו מענה מהיר, אדיב ומקצועי משפחה קישור. תודה!!

איך רעיון הצומח במוחו של יזם הופך למוצר רווחי ששווה מאות מיליוני שקלים? לכל חברת סטארט אפ יש שלבי התפתחות שונים, במהלכם צריך לפעול למען פיתוח החברה בפן הטכני והעסקי. אך במקביל, חשוב תמיד לא לזנוח את הפן המשפטי, אשר בא לידי ביטוי בכל שלב בהתפתחות החברה. במאמר זה נסביר איך סטארט אפ צומח, משלב ההקמה ועד לשלב הרווחים.

עורכי הדין ממשרדנו בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני הייטק ומשפט מסחרי, ומספקים מענה משפטי מקיף ליזמים ולחברות סטארט אפ, הכולל ייעוץ וליווי לאורך כל שלבי הפעילות של החברה. 

מדינת ישראל כמעצמת סטארט אפ

רבות כבר נאמר על ישראל כמעצמת סטארט אפ והייטק. המדינה שהביאה לעולם פיתוחים מבריקים ופורצי דרך כמו Waze ומובילאיי, ממשיכה להצמיח חברות מובילות בתחומן. לא בכדי ישראל היא חממת סטארט אפ, אשר מושכת אליה משקיעים מכל העולם. הקמת חברות סטארט אפ בישראל נעשית בצורה נרחבת ביותר, וכיום יש מעל 5,000 חברות סטארט אפ פעילות.

שלבי התפתחות של סטארט אפ

שלבי התפתחות של סטארט אפ

הקמה ופיתוח של סטארט אפ דומה במידה מסוימת לעץ שצומח: מתחילים בהכנת הקרקע, שותלים ״זרעים״, ומטפחים אותם בתקווה שיניבו "פירות". יזמים הפועלים במסגרת סטארט אפ משקיעים לרוב זמן ומשאבים אדירים בפן העסקי, אך לא תמיד מייחסים חשיבות לפן המשפטי. לא פעם הגיעו אלינו מקרים של יזמים אשר נתקלו בבעיות משפטיות שניתן היה לפתור אם הנושא היה נלקח בחשבון מלכתחילה. לכן, במאמר זה בחרנו לפרט על סוגיות משפטיות מרכזיות אשר חשוב לתת עליהן את הדעת מראש, בהתאם לכל שלב בפיתוח החברה.

שלב ההקמה

שלב זה נקרא באנגלית ״pre-seed״, והוא כולל עיסוק בשני היבטים עיקריים. היבט אחד הוא ייסוד חברת הסטארט אפ והגדרה של היחסים בין היזמים, מבנה החברה וכד׳. בהקשר זה, חשוב ליצור הסכם יזמים שמפרט בצורה ברורה את כל ההגדרות הללו. בין הפרטים אשר ראוי להתייחס אליהם בהסכם מצויים חלוקת התפקידים בחברה, חלוקת זכויות הקניין הרוחני, מבנה החברה, מוסדותיה ומטרותיה. 

ההיבט השני הוא הפיכת הרעיון למוצר מוחשי, אשר ניתן יהיה להציגו למשקיעים ולקוחות פוטנציאליים. זה יכול לבוא לידי ביטוי בדרך של יצירת מפרט ראשוני, אבטיפוס וכד׳. חשוב מאוד להגן כבר בשלב זה על זכויות הקניין הרוחני ולקבוע כיצד הן יהיו מוגנות – האם בזכויות יוצרים, האם יירשם פטנט או עיצוב על תכונה מסוימת של המוצר, האם וכיצד יוגנו הסודות המסחריים של החברה ועוד. מדובר בשלב חשוב וקריטי, אשר יאפשר לעבור לשלב הבא.

שלב גיוס ההון ההתחלתי 

שלב זה נקרא באנגלית "seed". לאחר הכנת הקרקע וגיבוש המוצר אותו החברה תפתח, נדרשת פנייה כלפי חוץ והצגת המוצר בפני משקיעים פוטנציאליים. זאת, לצורך גיוס הון ראשוני שיאפשר לפתחו. קיימים סוגי משקיעים שונים, חלקם פרטיים (קרנות השקעה שונות) וחלקם מוסדיים (כגון רשות החדשנות, המספקת מענקים רבים לחברות סטארט אפ). חשוב מאוד להסדיר את ההסכמים המשפטיים עם המשקיעים מראש, ולהבין היטב מה התנאים המוצעים על-ידם.

שלב המדרגה הראשונה 

שלב זה נקרא באנגלית ״early stage״ ועניינו הגעה לפיתוח מוצר שניתן לשווק. בשלב זה הפן הטכני, שעניינו עבודה על מוצר מוגמר, הוא הדומיננטי יותר. עם זאת, חשוב לטפל בסוגיות משפטיות הנוגעות לקשר עם לקוחות הקצה. נדרש להגדיר את רישיון השימוש במוצר ותנאי השימוש, בייחוד כאשר מדובר בתוכנות. כל היבטי הקניין הרוחני, והגדרת גבולות המותר והאסור בקרב המשתמשים, הינם קריטיים ביותר על מנת להגן על נכסי הקניין הרוחני כראוי. 

שלב הרווחים

שלב זה, הנקרא באנגלית "revenue stage", הוא היעד הסופי של כל חברת סטארט אפ. בשלב זה המוצר אותו החברה פיתחה במשך זמן רב זוכה להצלחה בשוק, נושא פירות, ולעתים נמכר לחברות גדולות ומצליחות (אקזיט). על מנת להגיע לשלב זה, חשוב כי לצד פיתוח המוצר ושיווקו ללא הירף, לא ייזנח הטיפול בפן המשפטי לאורך הדרך.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תאגידים ומשפט מסחרי

במאמר זה הסברנו בתמצית על שלבי התפתחות מרכזיים של חברת סטארט אפ, וההיבטים המשפטיים הכרוכים בהם. לשאלות נוספות או כל סיוע משפטי בנושא, תוכלו ליצור עמנו קשר. עורכי הדין ממשרדנו מתמחים בליווי יזמים וחברות סטארט אפ, החל משלבי הקמת החברה ולכל אורך פעילותה. 

 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top