דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות ישראלית – איך ניתן לקבל אותה?

Joshua Pex

מדינת ישראל נוסדה בראש ובראשונה למען בני הדת היהודית, כדי לאפשר להם לחיות במדינה בטוחה ונקייה מאנטישמיות. על כן, מדינת ישראל מעניקה אזרחות ישראלית ליהודים מעצם מתוקף היותם יהודים, על בסיס חוק השבות. יחד עם זאת, קבלת אזרחות ישראלית אפשרית גם עבור מי שאינו ממוצא יהודי, אם כי תהליך ההתאזרחות הוא מורכב וארוך יותר.

במאמר זה נבחן את האפשרויות השונות לרכוש אזרחות ישראלית עבור אזרחים זרים יהודים ואזרחים זרים שאינם יהודים. כמו כן, נבין אילו זכויות למעשה מקנה האזרחות הישראלית למי שרוכש אותה.

משרדינו מתמחה בכל תהליכי ההגירה לישראל וקבלת אשרות. אם אתם מעוניינים להגר לישראל או לקבל אזרחות ישראלית, אנו נשמח לסייע לכם וללוות אתכם בתהליך בצורה המקצועית ביותר.

 קבלת אזרחות ישראלית מתוקף חוק השבות

הדרך הפשוטה והמהירה ביותר לקבל אזרחות ישראלית שמורה למי שהינו יהודי. בשל העובדה שמדינת ישראל נוסדה כמדינת היהודים, המדינה ביססה חוק אשר מאפשר לכל יהודי באשר הוא לעלות לישראל, מתוקף היותו יהודי (או בן\נכד ליהודי או בן זוג של אחד מאלו) בלבד. חוק זה אשר כונן בשנת 1950, נקרא חוק השבות.

יהודים אשר בוחרים לעלות לישראל ולהפוך לאזרחי המדינה מתוקף החוק, זכאים למגוון הטבות המאפשרות היטמעות חלקה ככל הניתן במדינה. בין ההטבות השונות ישנו סיוע כלכלי, סיוע במציאת דיור וקורס ללימוד השפה העברית ללא עלות.

כדי שתתאפשר עלייה מתוקף חוק השבות, יש צורך כמובן להגיש בקשה הכוללת מסמכים המוכיחים את יהדותם של המבקשים. ישנם סעיפים שונים בחוק השבות הקובעים מיהו יהודי ומי זכאי לבצע עלייה מתוקף החוק. לדוגמה, נכד של אדם יהודי זכאי לבצע עלייה לארץ ישראל.

ישנם גם סייגים המאפשרים סירוב עלייה לאינדיבידואלים אשר עשויים לסכן את אזרחי מדינת ישראל. לדוגמה, מי שיש לו עבר פלילי או מי שפועל נגד העם היהודי, לשר הפנים ישנה הזכות לסרב לבקשתו לעלייה.

ישנם מקרים בהם מי שהתגייר יוכל גם הוא לבצע עלייה למדינת ישראל תחת חוק השבות. כדי שתהיה זכאות לעלייה במקרה זה, צריך תהליך הגיור להתבצע דרך קהילה יהודית המוכרת על ידי תנועה יהודית בינלאומית גדולה, דוגמת האיגוד העולמי ליהדות מתקדמת ועוד. מי שהתגייר יצטרך בעת הבקשה לעלייה להציג גם אישור אשר ניתן מידי הרב אשר פיקח על תהליך הגיור.

את קבלת האזרחות והעלייה לישראל מתוקף חוק השבות ניתן לעשות גם ממקום מושבם של העולים בחו"ל וגם מתוך מדינת ישראל עבור זכאי עליה ששוהה במדינה עם ויזת תייר. שני התהליכים מתבצעים בצורה מעט שונה, אך הזכויות הניתנות לעולים הן אותן זכויות למעט האפשרות לטוס בחינם לארץ ישראל עבור מי שמגיע ממדינה זרה.

קבלת אזרחות לבני זוג של אזרחים ישראלים

במקרים בהם ישנו זוג מעורב של אזרח ישראל ואזרח זר שאינו יהודי, בן הזוג הזר יכול לקבל אזרחות ישראלית מתוקף הזוגיות. חשוב לדעת כי תהליך זה תקף לזוגות נשואים בלבד או לזוגות הידועים בציבור. תהליך רכישת האזרחות של בן או בת זוג של אזרחים ישראלים נקרא "ההליך המדורג".

ההליך המדורג נמשך כחמש שנים והוא מתחיל בפתיחת תיק חיים משותפים במשרד הפנים עבור בני הזוג. תיק חיים משותפים מאפשר הסדרת המעמד של בן או בת הזוג הזרים בצורה חוקית. לשם פתיחת התיק ידרשו בני הזוג להציג את המסמכים הנדרשים בפני רשות האוכלוסין וההגירה. כמו כן, יצטרכו בני הזוג להוכיח את הקשר הזוגי שלהם ואת כנותו.

לאחר פתיחת תיק חיים משותפים יקבלו בן או בת הזוג ויזת תושבות ארעית. ויזה זו מאפשרת שהייה ועבודה בישראל לתקופה ארוכה. לאחר מכן, תושבות בן או בת הזוג תוארך, כאשר בסיום התהליך יהיה באפשרותם לקבל מעמד קבע בישראל או לרכוש אזרחות ישראלית.קבלת אזרחות ישראלית

אזרחות לילדים מאומצים של אזרחים ישראלים

ישנם מקרים בהם זוגות ישראלים בוחרים לאמץ ילדים בחו"ל. במקרה זה נדרש הילד לקבל הכרה לכך שהוא אומץ בידי אזרחים ישראלים ולכן הוא זכאי לקבל אזרחות ישראלית. את תהליך האימוץ ניתן לעשות אך ורק באמצעות פניה לעמותה מוכרת העוסקת בתחום זה. אימוץ של ילד בחו"ל שלא דרך עמותה הוא עבירה פלילית. העמותה היא זו אשר תפנה למנהל האוכלוסין במשרד האוכלוסין כדי לקבל אישור כניסה וישיבת קבע לילד. רק לאחר קבלת אשרת הכניסה תיבחן זכאותו של הילד המאומץ לקבלת אזרחות ישראלית.

כאשר מדובר בילדים מאומצים של יהודים הזכאים לעשות עלייה לישראל, כל זמן שהילדים אומצו כחוק ללא מטרה להשיג לילדים אזרחות ישראלית, יוכלו הילדים לעשות עלייה עם משפחתם המאמצת ולקבל את אותן הזכויות בעת העלייה, לרבות רכישה של אזרחות ישראלית.

רכישת אזרחות ישראלים מתוקף התאזרחות

ישנה גם האפשרות לרכוש אזרחות ישראלית באמצעות התאזרחות על בסיס סעיף 5 לחוק האזרחות. תהליך ההתאזרחות מאפשר לתושבי קבע בישראל העומדים תחת ההנחיות הקבועות בחוק, לרכוש אזרחות ישראלים מתוקף ישיבתם במדינה.

למבקשים צריך להיות מרכז חיים בישראל וזכאות לתושבות קבע. כמו כן, הם חייבים בישראל למשך שלוש שנים לפחות מתוך חמשת השנים שקדמו למועד הגשת הבקשה ולהיות בעלי ידע בסיסי בשפה העברית. קבלת אזרחות מתוקף התאזרחות דורשת ויתור על כל אזרחות קודמת.

אילו זכויות מקנה האזרחות הישראלית?

לאחר שפירטנו על הדרכים בהן ניתן לקבל אזרחות ישראלים, כעת נבחן אילו זכויות מוקנות לאלה הרוכשים את האזרחות.

המחזיקים באזרחות ישראלים מקבלים כמובן זכויות פוליטיות. כלומר, אזרחים ישראלים רשאים לבחור נציגים פוליטיים בבחירות החל מגיל 18. בנוסף, אזרחים ישראלים יכולים גם להיבחר לכנסת ישראל החל מגיל 21. כמו כן, אזרחים ישראלים רשאים להחזיק בדרכון ישראלי ולהשתמש בו לצורך נסיעות. אזרחים רשאים לצאת ולהיכנס למדינת ישראל כאוות נפשם בכל עת.

זכויות נוספות אותן מקבלים אזרחים ישראלים הן הזכות לעבוד במדינת ישראל ללא הגבלה, הקלות בתשלום מיסים, הזכות לקבל מביטוח לאומי קצבאות שונות ועוד.

אזרחות ישראלית – היעזרו בעורך דין מומחה!

כפי שאתם יכולים לראות ישנם תהליכים שונים המאפשרים רכישה של אזרחות ישראלית. כל אחד מהתהליכים דורשים ידע מעמיק בחוקים הקשורים אליהם ומעקב מדוקדק אחר דרישות הרשויות השונות. לכן, בין אם אתם מתעניינים בעלייה לישראל, ברכישת אזרחות ישראלית עבור בן או בת זו או רכישת אזרחות מתוקף התאזרחות, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין הגירה לישראל המכיר את החוקים מלפני ומלפנים.

משרדי עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחים בתהליכים השונים של רכישת אזרחות ישראלית. אם אתם מתעניינים בתהליך עבורכם או עבור בני זוגכם או בני משפחה, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו ואנו נשמח לסייע במסע שלכם אל עבר אזרחות ישראלית.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה