דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תאונה בעקבות מפגע בכביש – איך תובעים פיצויים? (מידע משפטי)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

נגרמה לכם, לרכבכם או לכלי דו גלגלי עמו נסעתם תאונה בעקבות מפגע בכביש? ייתכן מאוד שאתם זכאים להגיש תביעה ולקבל פיצויים בגין כך. בכבישי ישראל יש לא מעט מפגעים, כגון בורות, בולענים, מערכות ניקוז תקולות הגורמות להצפות וכדומה. מפגעים אלה מהווים סיכון לנהגים, רוכבים ועוברי הדרך, ולא פעם הם גורמים לתאונות קשות. ברבים מאותם מקרים מצערים, קיימת אפשרות להגיש תביעת פיצויים ולטעון לאחריות למפגע של העירייה או הרשות המקומית, חברת התשתיות או גורם אחר האחראי למפגע. במאמר זה נציג מידע משפטי המסביר מהם מפגעי כביש ובאילו מקרים ניתן לתבוע פיצויים בגינם.

מפגע בכביש

מהם מפגעי הכביש במדינת ישראל העלולים לגרום לתאונות?

מדינת ישראל היא מדינה מתקדמת מבחינות רבות, אך בכל הנוגע לתשתיות והכבישים במדינה, מצבנו לא מזהיר, בלשון המעטה. רבים מכבישי ישראל מבוססים על תשתית ישנה או מחומרים אשר אינם עמידים לתנאי מזג האוויר. כתוצאה מכך, ניתן למצוא לא מעט מפגעים בכבישים העירוניים והבינעירוניים בישראל. מפגעים אלה כוללים, בין היתר, בורות, בליטות מסוכנות או מקטעי כביש משובשים, כתם שמן על הכביש, תקלות במערכות הניקוז (הגורמות מדי חורף להצפות בלתי פרופורציונליות), מכסי ביוב פתוחים או שבורים ולעיתים אף תקלות במערכות התאורה, בנקודות בהן תנאי הראות אינם מיטביים. לאחרונה אף מתפרסמים דיווחים על בולענים שנפערים בכבישי ישראל, ומהווים סכנת חיים של ממש.

מדי שנה מתרחשים מאות מקרים של תאונות בעקבות מפגעי כביש בישראל. לא מדובר רק בתאונות דרכים המערבות כלי רכב (כמו מכוניות או אופנועים) אלא גם באירועים של החלקה או נפילה של הולכי רגל תמימים בעת חציית הכבישים, כמו גם תאונות של כלים דו גלגליים כגון אופניים וקורקינטים. תאונות אלה עלולות לגרום לנזקי גוף קשים, ובמקרים חמורים במיוחד הן עלולות להסתיים באופן קטלני. הבעיה העיקרית במקרים אלה נוגעת לקושי לאתר את האחראים לתאונה במקרים אלה. בתאונת דרכים ״קלאסית״, בה מעורבים רכבים או הולכי רגל, ניתן לדעת בזמן אמת מי אחראיים לתאונה, שכן לרוב הם נוכחים באירוע בזמן אמת. לעומת זאת, לא תמיד ניתן לזהות בקלות מי אחראיים למפגעי כביש שגרמו לתאונה. ואולם, חשוב לציין כי על אף שהדבר עשוי להיות מורכב יותר, קיימת אפשרות לתבוע במקרים רבים של תאונה הנגרמת בעקבות מפגע בכביש, ולקבל פיצויים העשוי להגיע לסכומים של מאות אלפי שקלים (ולעיתים אף למעלה מכך). להלן נסביר על הנושא ונציג פסקי דין המדגימים זאת.

כיצד מאתרים את האחראים למפגע?

כאמור, כאן עלולים נפגעי תאונה להיתקל בקושי ממשי שמתעורר במרבית המקרים בהם מתרחשת תאונה הנגרמת כתוצאה ממפגעי כביש. איתור האחראים למפגעים עשוי להתברר בתור משימה לא פשוטה. להבדיל מתאונה כגון תאונת דרכים, בה נפגעי התאונה עומדים מול מי שגרמו לתאונה ורואים אותם במו עיניהם, כאן האחראיים לרוב אינם נוכחים בזירת האירוע בזמן אמת. לא מעט נפגעי תאונה מוותרים על איתור הגורמים לנזק. אנו יכולים לומר מניסיוננו כי גם כאשר הדבר נראה בלתי אפשרי בעיני נפגעי התאונה, במקרים רבים ניתן לאתר גורמים האחראים לתאונה ולתבוע אותם.

גורמים אלה עשויים להיות רשות מקומית (עירייה או מועצה מקומית או אזורית) שבשטחה אירעה התאונה, החברה המפעילה את הכביש, חברות קבלניות שביצעו את העבודות בכביש אשר גרמו למפגע, או גורמים אחרים. פנייה של נפגעי התאונה בכוחות עצמם לאותם גורמים לא תניב זכאות לפיצויים לעיתים קרובות. אותם גורמים ייטו להתנער מאחריות, או לגלגל אותה לפתחו של גורם אחר. כך גם עלולה העירייה או הרשות המקומית לטעון כי נפגעי התאונה הם בעצמם האשמים בה, מאחר שלא נקטו בזהירות הנדרשת על מנת להימנע מהמפגע. ואולם, הסתייעות בייצוג משפטי על-ידי עורך דין המתמחה בדיני נזיקין ומנוסה בייצוג נפגעי תאונות מעין אלה, עשוי לשנות לחלוטין את התמונה ולהניב לכם את הפיצוי שמגיע לכם.

כיצד ניתן לתבוע פיצויים מהגורמים האחראים למפגעי הכביש?

קיים מגוון של דרכים העשויות לעמוד לנפגעים לתבוע פיצויים בגין תאונה שאירעה בעקבות מפגע בכביש, והדרך המיטבית לתבוע תשתנה בהתאם לנסיבות המקרה. לעיתים, נכון יהיה לפנות לגורם האחראי לתאונה באמצעות מכתב התראה מעורך דין, המפרט את הנסיבות ומצביע על האחריות של אותם גורמים לקרות התאונה. לא אחת, הדבר עשוי להוביל לנטילת אחריות מצד אותו גורם או גורמים, ולמתן פיצוי מיוזמתם, על מנת להימנע מהתמודדות עם תביעות בבית המשפט. לעיתים הדבר עשוי להוביל את אותם גורמים לנהל משא ומתן על גובה הפיצוי שישלמו, באופן שיאפשר הגעה לפשרה מולם. ואולם, במקרים רבים יהיה צורך לנהל תביעת פיצויים בבית המשפט נגד הגורמים האחראים לתאונה.

יש לציין כי בשונה מבעבר, בתי המשפט נכונים יותר להכיר באחריות של רשויות מקומיות וגורמים אחרים לתאונות שנגרמו כתוצאה מנפגעים. לדוגמה, בשנת 2017 פסק בית משפט השלום בתל אביב (בתיק שמספרו ת״א 2914-12-14) פיצויים בסך כולל של 321 אלף ש״ח נגד עיריית תל אביב יפו, בתביעה שהוגשה על-ידי אדם שרכב על קורקינט חשמלי בכביש במרכז העיר, נתקל בשקע בכביש, נפל ונחבל בעקבותיו. בית המשפט הכיר באחריות העירייה לטפל בשיבושים בכביש בשטחי העירייה, ומשלא עשתה זאת במקרה זה – קבע כי עליה לשאת באחריות לתאונה ולפצות את הנפגע.

במקרה אחר משנת 2016 (בתיק שמספרו ת״א 2161-02-13) פסק בית משפט השלום באשדוד כי על עיריית אשדוד לפצות הולכת רגל שנפלה לבור שנפער בין המדרכה לכביש באחד מרחובות העיר, לאחר שאחת מרגליה נתקעה בבור. סכום הפיצוי הכולל עמד על כ-293 אלף ש״ח. פסקי הדין הנ״ל מעידים על נכונות בתי המשפט לפסוק במקרים המתאימים פיצויים בסכומים גבוהים בגין נזקים הנגרמים לנפגעי תאונות שאירעו בעקבות שיבושים שונים בכביש.

מה עליכם לעשות לאחר תאונה שנגרמה בעקבות מפגע בכביש?

אם אתם, ילדיכם או יקיריכם נפגעתם בתאונה ממפגע בכביש, קיימים מספר צעדים שחשוב לנקוט בהם על מנת לשמור על זכויותיכם ולמקסם את סיכוייכם לתבוע פיצוי בגין הנזקים שנגרמו בתאונה. אחד מאותם צעדים הוא תיעוד של זירת האירוע, הן באמצעות צילום הזירה והן באמצעות רישום פרטים העשויים להיות חשובים (מיקום מדויק של הזירה, סוג המפגע, פרטי עדי ראייה שנכחו במקום בזמן האירוע וכיו״ב). בנוסף לכך, חשוב מאוד לדאוג לקבל טיפול רפואי מוקדם ככל הניתן. לא פעם, עיכוב בקבלת הטיפול עלול לפגוע בזכאותכם לפיצויים, שכן הדבר יאפשר לנתבעים לטעון להיעדר קשר סיבתי בין המפגע או האירוע ובין התוצאה שנגרמה לכם. ייתכן כי יהיה עליכם לנקוט בפעולות נוספות מצדכם, בהתאם לנסיבות האירוע. מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני נזיקין ובתביעות פיצויים בגין תאונות ונזקי גוף, על מנת לוודא כי הנושא מטופל באופן מיטבי.

תאונה בעקבות מפגע בכביש – צרו קשר עם המומחים שלנו לדיני נזיקין ותביעות פיצויים

לסיכום, על אף הקשיים המשפטיים העשויים לעלות בתביעות פיצויים עקב מפגעים בכביש, חשוב לדעת כי קבלת פיצויים במקרים אלה בהחלט אפשרית. אם יש לכם שאלות פרטניות או צורך בייעוץ או סיוע במקרים מעין אלה, משרדנו זמין עבורכם. עורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני נזיקין ובייצוג נפגעי תאונות בתביעות פיצויים בבתי המשפט, מול חברות הביטוח והמוסד לביטוח לאומי. ליצירת קשר וקביעת פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה בתחום ממשרדנו לחצו כאן.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה