דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תאונת אופניים או אופניים חשמליים – באילו מקרים ניתן להיות זכאים לפיצוי? (מידע משפטי)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

כיצד מגישים תביעה עקב תאונת אופניים חשמליות? לאחר פסק דיני תקדימי שקבע שאופניים חשמליים לא מוגדרים כרכב מנועי, רוכבי אופניים נחשבים כעוברי דרך ויכולים לתבוע פיצויים ככאלה מנהג רכב שפגע בהם או מהמדינה.

תאונת אופניים, ובפרט תאונת אופניים חשמליים, הפכה לנפוצה מאוד בישראל, למרבה הצער. כמות המשתמשים רבים באופניים עולה, ומנגד עדיין ישנו מחסור בתשתיות המותאמות לרכיבה. מצב דברים לקוי זה מוביל לאלפי תאונות אופניים מדי שנה, אשר רבות מהן מסתיימות בצורה טראגית – פציעה קשה ולעיתים אף מוות. חשוב להיות מודעים לא רק לסכנות הנשקפות לרוכבי אופניים, אלא גם לזכאויות של נפגעי תאונת אופניים במקרים בהם אירעה, חלילה, תאונה בפועל. על כך יסביר במאמר זה עורך דין מומחה לדיני נזיקין ופיצויים לנפגעי תאונות דרכים ממשרדנו.

עורכי הדין ממשרדנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני נזיקין ובדיני ביטוח. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי במגוון סוגיות, לרבות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, נזקי גוף, נזקים נפשיים ועוד. משרדנו מלווה את לקוחותיו ומספק עבורם מענה מקיף ומיטבי לאורך כל שלבי ההליך הנזיקי, באופן המותאם לצרכיהם ולדרישות כל הליך באופן פרטני.מדוע מספר תאונות האופניים בישראל עולה מדי שנה?

בישראל יש רוכבי אופניים רבים. הבחירה באופניים היא אך טבעית, לאור תנאי מזג האוויר הנוחים רוב השנה, היות הדרכים מישוריות ונוחות לרכיבה (בעיקר באזור גוש דן והמרכז) ומחירי הרכב והדלק הגבוהים. ואולם, על אף הביקוש הרב והמאמצים שנעשים בשנים האחרונות להנגשת הכבישים בישראל לרוכבי אופניים, התשתיות במקומות רבים בארץ עדיין אינן מיטביות לצורך רכיבה באופניים. הדבר מוביל לתאונות רבות בהן מעורבים רוכבי אופניים. לצערנו, הנתונים מעידים כי מספר התאונות הקטלניות ממשיך לעלות עם השנים, ומדובר בתוצאה ישירה של מצב הדברים הנ״ל. ריבוי התאונות ממחיש עד כמה חשוב להיות מודעים למצב המשפטי בנוגע לרכיבה באופניים, ובפרט אופניים חשמליים, שהפופולאריות שלהם עלתה מאוד בעשור האחרון.

הבעיה המשפטית בתביעות בגין תאונת אופניים – והפתרונות

החוק הישראלי לא סיפק במשך שנים ארוכות תשובה ברורה לשאלה האם אופניים או אופניים חשמליים מהווים רכב כהגדרתו בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. בפסק דין תקדימי של בית המשפט העליון משנת 2020, הכריע בית המשפט בשאלה חשובה זו וקבע במפורש כי אופניים חשמליים אינם נחשבים לרכב מנועי. חשוב להבהיר כי על אף זאת, אין הדבר אומר כי לא ניתן לתבוע פיצויים בגין תאונות אופניים. כאשר רכב (מכונית או אופנוע) פגע באופניים, רוכבי האופניים ייחשבו כעוברי דרך ויוכלו לתבוע פיצויים מחברת הביטוח של הנהג הפוגע, או מהמדינה (במידה והנהג אינו מבוטח או שמדובר בתאונת פגע וברח).

דוגמאות למספר פסקי דין בנושא מהעת האחרונה: בפסק דין של בית משפט השלום בתל אביב (שמספרו ת״א 33225-04-19) נפסקו פיצויים בסך 145 אלף ש״ח לרוכב אופניים חשמליים אשר נפגע בתאונה עם רכב, וכתוצאה מהתאונה נגרם לו נזק אורתופדי ואחוזי נכות. בפסק דין נוסף שניתן בבית משפט השלום בתל אביב בשנת 2019, נפסק פיצוי בסך 280 אלף ש״ח לרוכב אופניים עקב פגיעה פיזית קשה שנגרמה לו בעת שהתנגש עם אופניו במונית, כאשר נפתחה דלת המונית. בית המשפט הכיר באירוע בתור תאונת דרכים. פסק דין אחר שניתן בבית משפט השלום בכפר סבא, עסק במקרה מצער של נער שאיבד את חייו בתאונת דרכים שבה רכב על אופניים חשמליים. נפסקו לטובת יורשיו החוקיים פיצויים בגובה של כ-909 אלף ש״ח מחברת הביטוח של נהג הרכב הפוגע.תאונת אופניים או אופניים חשמליים – באילו מקרים ניתן להיות זכאים לפיצוי? (מידע משפטי)

תאונת אופניים פרטית – מתי וכיצד ניתן לתבוע פיצויים?

במידה והתאונה לא נגרמה כתוצאה מפגיעת רכב, עדיין עשויות להתקיים עילות תביעה שונות, כלפי גורמים שונים. הדבר תלוי, במידה רבה, בנסיבות המקרה. יש לדעת כי במקרים רבים בתי המשפט עדיין נכונים לפסוק פיצויים גבוהים לנפגעי תאונת אופניים. לדוגמה, בפסק דין שניתן בשנת 2021, פסק בית משפט השלום בתל אביב פיצוי בסך 600 אלף ש״ח לתובע אשר רכב על אופניים ששכר משירות השכרת האופניים של עיריית תל אביב-יפו (״תל אופן״). התובע נפגע עקב נזק באופניים שהוביל לנעילת הגלגל הקדמי. מקרה זה ממחיש כי ניתן לתבוע פיצויים מחברות להשכרה מיידית, והדבר נכון גם כאשר מדובר בהשכרת אופניים חשמליים.

באופן דומה, לעיתים ניתן להגיש תביעה נגד העירייה במקרים של נפילה עם האופניים ברחוב, במקרים בהם התאונה נגרמה עקב מפגע בטיחותי כלשהו בשטח ציבורי בתחום העירייה. במקרים אחרים, תאונה שאירעה במהלך רכיבה שגרתית על האופניים בדרך למקום העבודה או בחזרה ממנו, עשויה להיחשב כתאונת עבודה. כאשר מדובר בבני נוער אשר נחבלים במהלך רכיבה על אופניים, הם עשויים להיות זכאים לפיצוי במסגרת ביטוח תאונות אישיות. לצד דוגמאות אלה, ייתכנו נסיבות דומות בהן עשויות להיות דרכים נוספות לתביעת פיצויים. חשוב לבחון את הנושא לעומק, ומומלץ מאוד להיוועץ בנושא עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין בסמוך לאחר התאונה.

מה לגבי הולך רגל שנדרס על ידי אופניים חשמליות?

למרות שאופניים חשמליות עשויים לשקול הרבה יותר מאופניים רגילים, וגם אופניים רגילים יכולים לגרום לפצעים, שברים, ואף מוות בנסיבות מסוימות, כאמור מעלה אין האופניים מוגדרים ככלי רכב. לכן, אין הנפגע מהתנגשות באופניים יכול לקבל פיצוי לפי חוק הפלת״ד. מצד שני, ניתן לתבוע תביעה אישית בביטוח לאומי או למצוא גורמים אחרים לתבוע לפי הנסיבות (העירייה, חברת השכרה, תאונת עבודה, ביטוח תאונות אישיות אם מדובר בקטין, ועוד).

צרו קשר עם עורכת דין מומחית לנושאי נזיקין ותאונות דרכים

אם יש לכם שאלות פרטניות בנושאי ביטוח, משרד עורכי הדין שלנו, המתמחה בדיני נזיקין וביטוח, זמין עבורכם. לעורכי ועורכות הדין ממשרדנו ניסיון רב בליווי משפטי מקיף של נפגעי תאונות דרכים ותאונות אחרות במסגרת תביעת הפיצויים והזכויות המגיעים להם. צרו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, על מנת לקבוע שיחת ייעוץ עם עורך דין במשרדנו בתל אביב או בירושלים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה