Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פציעה בבית ספר

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

Andreas Stutz

לקחו את התיק שלי ברצינות המלאה ונתנו לי שירות מיקצועי ואיכותי. התרשמתי מבקיאותו של המשרד ואני יכול רק להמליץ את משרד עו"ד זה במצפון שלם ובחום!

לעתים מתרחשות תאונות בבית הספר. קורה שילד נפצע בבית הספר במהלך שיעור ספורט, בהפסקה או בסיטואציה אחרת ולפעמים מדובר בפציעה קשה. באופן דומה, סיטואציה שבה ילד נפצע בגן גם היא מתרחשת לא אחת, ומצריכה התייחסות. מה עושים? מי אחראי לפציעה? האם ניתן לקבל פיצוי? על שאלות אלו ואחרות נשיב במאמר שלפניכם. עורכי הדין עדי ברגר ואיתמר לוי ממשרד עורכי הדין שלנו מסבירים בהרחבה אודות כל מה שחשוב לדעת בנושא תאונות תלמידים.

תאונות תלמידים – פוליסת ביטוח תאונות אישיות

כל תלמיד בישראל (כולל ילדי הגנים מגיל 3), עד גיל 18, אשר לומד במסגרת חינוכית שכפופה למשרד החינוך, מבוטח בפוליסת ביטוח תאונות אישות לתלמידים באחת מחברות הביטוח הפועלות בישראל. פוליסת ביטוח זו מכסה כל פציעה שנגרמת לתלמיד, בין אם ארעה בשטח בית הספר – בכיתה, בחצר וכדומה, ובין אם ארעה בפעילות מחוץ לבית הספר – בסיורים, טיולים וכדומה. הפוליסה מכסה גם פציעות שאירעו מחוץ לשעות הפעילות של הגן או בית הספר (למשל: תוך כדי משחק עם חברים, בבית, בחופשה וכו'), מלבד חריגים, כפי שיפורט בהמשך. כלומר: פוליסת ביטוח תאונות אישיות תקפה במשך 365 ימים בשנה, 24/7.

ביטוח תאונות אישית תלמידים הוא ביטוח קבוצתי, אשר ניתן לתלמידים באמצעות הרשות המקומית שבתחום שיפוטה נמצא המוסד החינוכי שבו הם לומדים.

יש לציין, כי על חברת הביטוח להוציא להורי התלמידים עותק של פוליסת הביטוח וטופס גילוי נאות עם פרטים כלליים על הפוליסה ועיקרי הכיסויים שכלולים בה. במקרה שילד שבר רגל לאחר בית הספר או אם ילד נפגע בגן – יש מה לעשות, וחשוב לבדוק את מי ניתן לתבוע ובאיזו עילת תביעה. עורך דין שמתמחה בדיני נזיקין ובתאונות אישיות יסייע לכם בנושא.

מה מכסה פוליסת הביטוח?

פוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמידים מקנה זכאות לפיצויים בשל נזק גופני שנגרם כתוצאה מתאונה בכפוף לתנאי הפוליסה ולחריגים הנקובים בה. בין היתר, הפוליסה מכסה מוות כתוצאה מתאונה, נכות קבועה או זמנית, החזר הוצאות רפואיות שלא מכוסות ע"פ חוק ביטוח בריאות ממלכתי והוצאות חילוץ נפגעים שנמצאים במצוקה.

הביטוח חל גם על הורה או בן משפחה של התלמיד שהשתתף  – ללא תשלום – במוסד החינוכי שהתלמיד לומד בו, כולל ליווי בטיולים, השתתפות בפעילויות חינוכיות וכד'.

תאונה היא אירוע פיזי, חיצוני, גלוי לעין, לא צפוי, אשר גורם לנזק גופני.פציעה בבית ספר

האם יש משמעות לשאלה מי אשם בתאונה?

הפיצוי מכח הפוליסה לא קשור לשאלה מי אחראי לתאונה או באשמת מי נגרמה התאונה.

ע"פ פוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמידים, לא צריך להוכיח מי האשם בתאונה, והפיצוי שייקבע ייגזר מגובה הנכות שנותרה לתלמיד בשל התאונה. מומחה רפואי יקבע את שיעור הנכות. בדרך כלל, חברת הביטוח ממנה רופא שמוסכם על הצדדים, והוא קובע מהם אחוזי הנכות של התלמיד.

האם ישנם חריגים לכיסוי הביטוחי?

התשובה חיובית. אם ילד שבר יד בבית ספר, הוא מכוסה בפוליסת תאונות אישיות, אך אם ילד שבר יד כתוצאה מפגיעה בתאונת דרכים, פני הדברים הם שונים.

תאונת דרכים מוחרגת מפוליסת ביטוח תאונות אישות תלמידים, כך שבמקרה שבו התרחשה תאונת דרכים שבה נפגע התלמיד, יש להגיש תביעה על-פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים ("חוק הפלת"ד"). יש להגיש את התביעה נגד חברת הביטוח שביטחה את הרכב שבו שהה הנפגע בעת התאונה או כנגד מבטחת הרכב שפגעה בו.

בנוסף, הביטוח לא מכסה פגיעה שנגרמה בשל פעולת איבה או פגיעה מתאונת עבודה. הכתובת לפיצוי במקרים האלו היא המוסד לביטוח לאומי.

האם יש התיישנות על התקופה שבה אפשר לתבוע פיצויים?

כן. כשמדובר בקטינים, תקופת ההתיישנות מתחילה כשהקטין מגיע לגיל 18. מכיון שע"פ חוק חוזה הביטוח, תקופת ההתיישנות בתביעות ביטוח היא 3 שנים, ניתן לתבוע את חברת הביטוח בשל התאונה שארעה לתלמיד עד הגיעו לגיל 21.

הילד שבר את היד בבית הספר – מה עושים?

במקרה שהילד נפגע בתאונה בבית הספר או מחוץ לשעות פעילות בית הספר, ורוצים למצות את הזכויות ולתבוע מכח פוליסת ביטוח תאונות אישיות, יש לפעול מהר ובאופן עקבי לפי השלבים הבאים: ראשית, יש לדווח למנהל המוסד החינוכי אודות התאונה.

ניתן לפנות באופן ישיר לחברה המבטחת ולמלא טופס תביעה. יש לצרף לתביעה את המסמכים הבאים:

  • אישור לימודים מהמוסד החינוכי ואישור היעדרות מהלימודים בשל התאונה
  • מסמכים רפואיים מיום התאונה וכל מסמך רפואי שקשור אשר התווסף בהמשך – צילומים, בדיקות וכדומה. חשוב גם לשמור על הקבלות שמעידות על ההוצאות שקשורות לתאונה ולצרף אותן, כדוגמת הוצאות אמבולנס והוצאות רפואיות.
  • מסמכים מגופים רשמיים בנוגע לתאונה: משטרה, מד"א וכדומה.
  • צילום תעודות הזהות של ההורים, כולל הספח בו מופיעים פרטי התלמיד.
  • כתב ויתור על סודיות רפואית.
  • אם התביעה מוגשת ע"י עורך-דין, יש לצרף ייפוי כח חתום. 

תביעת פיצויים בגין רשלנות

בנוסף לתביעה מכח פוליסת תאונות תלמידים, יש אפשרות להגיש תביעת נזקי גוף. זאת, אם הפגיעה נגרמה בשל רשלנות המסגרת החינוכית (בית הספר, המורה, הגנן/ת או הרשות המקומית). במקרה כזה, יש להוכיח כי הגורם הנתבע חב לנפגע חובת זהירות, וכי החובה הופרה.

בנוסף, יש להוכיח כי נזק הגוף שנגרם לנפגע נגרם בשל רשלנות הגורם הנתבע. בית המשפט שידון בתביעה יבחן את נסיבות המקרה, ויקבע האם בנסיבות האמורות, הגורמים החינוכיים או הרשות המקומית נהגו כפי שהיה מצופה מהם לנהוג וכפי שגורם חינוכי/רשות מקומית סבירים היו נוהגים בנסיבות העניין.

אם בית המשפט יקבל את התביעה ויפסוק לנפגע פיצויים, גובה הפיצויים ייקבע בהתאם לחומרת הפגיעה ובהתאם לנכות שנותרה לנפגע.

פניה לעורך דין

אם הילד שבר את הרגל בבית הספר, או נפגע בגינת המשחקים שנמצאת מול בית הספר, חשוב שתדעו כי יש מה לעשות. בכל מקרה של תאונה שארעה לתלמיד, מומלץ להתייעץ עם עורך-דין בנוגע לזכויות שמגיעות לילדיכם ולכם ובאשר לדרך הנכונה לנהל את התביעה.

עורכי הדין ממשרד עורכי הדין שלנו מתמחים בדיני נזיקין ובתאונות תלמידים והם בעלי נסיון רב והכרות עמוקה עם הנושא של תביעות תאונות תלמידים. עורכי הדין שלנו מלווים את התלמיד ומשפחתו בכל שלב משלבי התביעה עד לקבלת מלוא הפיצויים המגיעים על-פי דין.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top