דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תאונת קורקינט חשמלי – מהן הדרכים לתבוע פיצויים? (מידע משפטי)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

איך מגישים תאונה לאחר תאונה עם קורקינט חשמלי? קורקינט לא מוגדר כרכב מנועי, ורוכב קורקינט שנפגע מכלי רכב תובע פיצויים כאילו היה הולך רגל. אדם שנפגע בהתנגשות עם קורקינט יכול לתבוע הכרה בתאונה אישית מול ביטוח לאומי.

תאונת קורקינט חשמלי מתרחשת בימינו בתדירות גבוהה, למרבה הצער. קורקינט חשמלי הפך לכלי תחבורה פופולארי ביותר, בעיקר במרכזי הערים. הוא מהווה חלופה טובה לכלי רכב אחרים, לרבות אמצעי תחבורה ציבורית. הפופולאריות של הקורקינטים החשמליים גברה לאחרונה בעקבות הופעתן של חברות השכרה מידית, המציעות קורקינטים זמינים לנסיעה אשר ניתן למצוא במרכזי הערים הגדולות. ואולם, קיימות סכנות ממשיות הנשקפות למשתמשים בקורקינטים חשמליים. תאונות המתרחשות תוך שימוש בקורקינט חשמלי עלולות להסתיים בפציעות קשות ואף במוות. חשוב להכיר היטב את הזכויות המשפטיות של נפגעי קורקינט חשמלי, ואת המורכבות המשפטית בנושא. על כך נסביר במאמר זה.

משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ובדיני ביטוח. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי במגוון סוגיות, לרבות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, נזקי גוף ועוד. משרדנו מלווה את לקוחותיו ומספק עבורם מענה מקיף ומיטבי לאורך כל שלבי ההליך הנזיקי, באופן המותאם לצרכיהם ולדרישות כל הליך באופן פרטני.

 מדוע תביעות פיצויים בגין תאונת קורקינט חשמלי עשויות להיות מורכבות מבחינה משפטית?

קיים קושי חוקי בתביעת פיצויים בעקבות תאונות המערבות קורקינט חשמלי. הקושי נובע מכך שהקורקינט החשמלי, על אף היותו ממונע, לא מוכר בתור כלי רכב מנועי לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. בהתאם, לא ניתן לתבוע פיצויים בגין תאונות קורקינט חשמלי לפי חוק זה. ואולם, אין פירוש הדבר כי לא ניתן כלל לתבוע פיצויים עקב תאונות קורקינט חשמלי. להלן נפרט על הדרכים הקיימות לתביעת פיצויים, ונציג דוגמאות למקרים בהם נפסקו פיצויים משמעותיים לנפגעי תאונת קורקינט חשמלי.

תאונת קורקינט חשמלי שבה היה מעורב רכב (מכונית או אופנוע)

ככלל, במקרים בהם במהלך רוכבי קורקינט חשמלי נפגעו מרכב נוסע, הם ייחשבו, בדומה להולכי רגל, כזכאים לפיצוי בגין התאונה. הכלל בנושא זה הוא כלל של אחריות מוחלטת. משמעות הדבר היא כי לא יהיה צורך להוכיח אחריות של נהג הרכב הפוגע לפגיעה ברוכב הקורקינט. חשוב לתעד היטב את הפגיעה ואת פרטי הנהג, וכן לדאוג לקבלת טיפול רפואי באופן מיידי. במסגרת התיעוד הרפואי, חשוב לדאוג כי תירשם הפגיעה גם כן. הפיצויים במקרים אלה יכולים להיפסק בגין נזקים שונים מלבד הנזקים הפיזיים, והם עשויים לכלול גם כיסוי עבור נזקים נפשיים.תאונת קורקינט חשמלי – מהן הדרכים לתבוע פיצויים? (מידע משפטי)

תאונת קורקינט חשמלי שבה לא היה מעורב רכב

במקרים בהם רוכב הקורקינט נפגע בתאונה שלא היה מעורב בה רכב, עשויים להיות מספר גורמים אותם ניתן לתבוע, בהתאם לנסיבות המקרה. רוכב הקורקינט יוכל להגיש תביעה להכרה בתאונה אישית מהמוסד לביטוח לאומי. במקרים מסוימים ניתן יהיה לתבוע פיצוי מהעיריות בגין מפגע שגרם לתאונה. לעתים אף ניתן יהיה לתבוע פיצוי מחברות ההשכרה. למשל, כאשר מדובר בקורקינט חשמלי שהושכר מהן ואירעה בו תקלה כלשהי. לעיתים ניתן יהיה לתבוע את יבואן או משווק הקורקינט, במקרים של תקלה אשר גרמה לתאונה. בשנת 2014 ניתן פסק דין של בית משפט השלום בנצרת בו נפסקו פיצויים בסך כחצי מיליון ש״ח לנפגע תאונת קורקינט חשמלי. הפיצויים נפסקו לחובת החברה אשר שיווקה את הכלי ללא אישור.

מקרים נוספים הם כאשר מדובר בתאונה במסגרתה נעשה שימוש בקורקינט בתור אמצעי הגעה לעבודה. תאונה במהלך רכיבה על קורקינט בדרך למקום העבודה או בחזרה ממנה עשויה להיחשב כתאונת עבודה. כאשר מדובר בבני נוער העושים שימוש בקורקינט ונחבלים, הם עשויים להיות זכאים לפיצוי במסגרת ביטוח תאונות אישיות. מגוון המקרים שפירטנו לעיל ממחישים עד כמה כל מקרה תלוי נסיבות. לכן מומלץ ונכון להסתייע בעורך דין מומחה לדיני נזיקין, על מנת להבין מה ניתן לעשות במקרה הספציפי.

תאונת קורקינט חשמלי – צרו קשר עם עורך דין מומחה לנושאי נזיקין ותאונות דרכים

אם יש לכם שאלות פרטניות בנושא תאונת קורקינט חשמלי, עורכי הדין שלנו זמינים עבורכם. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בליווי משפטי מקיף של נפגעי תאונות דרכים ותאונות אחרות לצורך קבלת הפיצויים המגיעים להם. צרו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, על מנת לקבוע שיחת ייעוץ עם עורך דין במשרדנו בתל אביב או בירושלים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה