דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

השפעת תביעת ביטוח רכב על מחיר הביטוח בעתיד (מידע משפטי)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

באיזה אופן משפיעה תביעת ביטוח רכב על מחיר הביטוח בעתיד, ועל היכולת לקבל אישור היעדר תביעות? תביעת ביטוח רכב עשויה להוביל להעלאה משמעותית במחיר ביטוח הרכב בעתיד, ואף על הסיכויים שיאושר חידוש ביטוח הרכב בשנים הבאות. חלק מחברות הביטוח יסרבו לחדש ביטוח רכב עבור נהגים שהגישו 2 תביעות או יותר נגד חברת הביטוח שלהם במהלך 3 השנים שקדמו לחידוש הביטוח. מסיבה זו, עשויים להיות מקרים בהם מוטב יהיה לספוג את עלויות תיקון נזקי התאונה במקום לתבוע את חברת הביטוח. במאמר זה יסביר על נושא חשוב זה בהרחבה עורך הדין מוטי אורנג׳, מומחה לדיני תעבורה וביטוח ממשרדנו.

תביעת ביטוח רכב

תביעת ביטוח רכב – לא כולם מודעים להשלכות

אם עברתם תאונת דרכים והופתעתם לגלות כי מחיר הפוליסה שלכם בשנה העוקבת זינק, אתם לא לבד. נהגים רבים המעורבים בתאונת דרכים ממהרים להגיש תביעה נגד חברת הביטוח לצורך הפעלת הכיסוי הביטוחי שלהם, ורק בדיעבד הם מגלים כי הדבר עשוי להשפיע באופן ישיר על תעריף הפוליסה שיוצע להם בעתיד. במקרים מסוימים הדבר אף עשוי להוביל לכך שחברת הביטוח תסרב לחידוש ביטוח הרכב שלהם, בגין ריבוי תביעות או לאור חומרת התאונה ונסיבותיה. הדבר מעורר, ובצדק, מורת רוח בקרב נהגים רבים, החשים כי הם נענשים בגין אירוע שלא בהכרח היה בשליטתם. אבל למה בעצם זה קורה, והאם יש מה לעשות בנדון על מנת להימנע מהעלאת דמי הביטוח? על כך ועוד נסביר להלן.

מדוע תביעת ביטוח רכב עלולה להעלות את מחיר הפוליסה ואף להשפיע על הסיכויים להיות מבוטחים?

החוק בישראל אמנם מחייב לנהוג ברכב מנועי (כגון מכונית או אופנוע) עם ביטוח רכב מתאים. ואולם, החוק אינו מחייב את חברות הביטוח לבטח נהגים. הדבר תמוה מעט, שעה שנהיגה ללא ביטוח מהווה עבירה פלילית. קיים אמנם גוף שהקימה המדינה (בשם ״הפול״) אשר מחויב לבטח נהגים. עם זאת, גוף זה מציע ביטוח חובה בלבד (ללא כיסוי נזקי רכוש) בכפוף לתשלום פרמיה גבוהה יותר. ליתר חברות הביטוח יש שיקול דעת בשאלה האם לבטח נהגים, ובאיזה מחיר. הן גם רשאיות להחליט שלא להציע ביטוח לנהגים כלל.

לא רק שחברות הביטוח אינן מחויבות לבטח נהגים, הן אף אינן מחויבות להציע להם מחיר אחיד עבור הביטוח. בהתאם, חברות הביטוח ייטו להציע תעריף נמוך יותר לנהגים זהירים, או נהגים שלא עברו תאונות דרכים כלל, ומחיר גבוה יותר (לעיתים באופן משמעותי) עבור ביטוח לנהגים שעברו תאונות דרכים. הגשת תביעה מול חברת הביטוח בגין תאונה תוביל לרישום התאונה בפרופיל הנהגים. בתום תקופת הביטוח, הנהגים יקבלו מסמך המתעד את העבר הביטוחי שלהם (מסמך המכונה ״אישור היעדר תביעות״). כאשר נהגים יבקשו לחדש את הביטוח בחברות אחרות, החברות יבקשו בדרך כלל לקבל את מסמך זה על מנת להחליט האם לבטח את הנהגים. אם יתברר כי הוגשו למעלה משתי תביעות במהלך 3 השנים הקודמות, החברות עשויות להחליט להציע חידוש ביטוח במחיר גבוה במיוחד, או אף לסרב לחידוש הביטוח.

במקרים בהם תעריף חידוש הפוליסה שיציעו חברות הביטוח יראה גבוה מדי בעיני הנהגים, קיימת אפשרות להגיש תלונה למפקח על הביטוח בגין כך. ייתכן מאוד כי המחיר חורג מנוסחת התעריפים המאושרת עבור חברות הביטוח. מכל מקום, לאור מצב הדברים המתואר, מומלץ כי נהגים שעברו תאונת דרכים ישקלו את צעדיהם בכובד ראש, ויקבלו החלטה מושכלת לגבי השאלה האם נכון בנסיבות המקרה לתבוע את חברת הביטוח לאחר תאונת דרכים. מומלץ להיוועץ על הנושא עם עורך דין המתמחה בדיני תעבורה, כדי להבין מה האפשרויות העומדות בפני הנהגים במקרים פרטניים.

חשוב לדעת: לא כל תביעת ביטוח רכב תעמוד לרעתכם!

יש להבהיר כי לא כל תאונת דרכים תוביל להעלאת המחיר. ככל שהתאונה נגרמה באשמת רכב אחר (צד שלישי) חברת הביטוח שלכם תתבע בדרך כלל את חברת הביטוח של הצד השלישי. אם יתקבל החזר כספי מלא מחברת הביטוח של הרכב הפוגע, הדבר לא צפוי להשפיע על מחיר הביטוח בעתיד. ואולם, ייתכנו מקרים גבוליים, בהם קיים קושי בהוכחת האשמה של הצד השלישי, או מקרים בהם לא ניתן לאתר את הנהג הפוגע (תאונות פגע וברח). במקרים אלה, חשוב לפעול להוכחת חפותכם כנהגים, על מנת להימנע מרישום התאונה נגדכם. דרכים אפשריות לשם כך עשויות להיות פניה לנהג הפוגע והשגת הודאה שלו באשמה, או השגת תיעודים לתאונה המוכיחים זאת. במקרים מורכבים אלה מומלץ במיוחד להיעזר בעורך דין המתמחה בדיני תעבורה ונזיקין, לצורך טיפול מיטבי בנושא, אשר עשוי לחסוך לכם בעלות הביטוח בעתיד.

השפעת תביעת ביטוח רכב על מחיר הביטוח והסיכוי להיות מבוטחים בעתיד – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה ונזיקין

במאמר זה הסברנו בהרחבה על האופן שבו תביעת ביטוח רכב עשויה להשפיע על מחיר הביטוח, ולעיתים אף עלולה להוביל לסירוב לחידוש הביטוח על-ידי חברות הביטוח. לכל שאלה נוספת או צורך בייעוץ או סיוע בנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. עורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני תעבורה ונזיקין, ועוסקים באופן שוטף במתן ייצוג וליווי משפטי מקיף לנהגים ונפגעי תאונות דרכים מול חברות הביטוח, הרשויות וכל הערכאות המשפטיות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה