דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כניסת בני זוג רוסים של אזרחים ישראלים וילדיהם (מידע משפטי)

Michael Decker

האם מתאפשרת כניסת בני זוג רוסים של אזרחים ישראלים לישראל? נכון לחודש אוקטובר 2022, ועל פי הנחיית שרת הפנים בנושא, הוחלט לאפשר לבני זוג רוסים של אזרחים ישראלים להיכנס לישראל דרך נתב״ג, בכפוף להיותם נשואים ולהפקדת דמי ערבות. שרת הפנים הנחתה לקבל כהוכחה לנישואי בני הזוג מסמכי נישואים רשמיים מרוסיה הנראים תקינים, במקרים הנישואים אינם רשומים כדין בישראל. על כך יסביר במאמר זה עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הגירה.

כניסת בני זוג רוסים של אזרחים ישראלים וילדיהם (מידע משפטי)

הקלות על כניסת אזרחי רוסיה לישראל – באופן נקודתי בלבד

מצב המלחמה השורר בימים אלה בין רוסיה לאוקראינה נותן את אותותיו בשתי המדינות. לצד גל הגירה חסר תקדים של פליטים אוקראינים, גם אזרחים רבים מרוסיה עוזבים את מולדתם לאחרונה. זאת על רקע הכרזת הממשל על גיוס נרחב לצבא רוסיה. לא מעט אזרחים רוסים הגיעו או מנסים להגיע גם לישראל בעקבות המצב. ואולם, מדיניות ההגירה של ישראל אינה פשוטה. בשונה מפליטי המלחמה מאוקראינה, מדינת ישראל לא קבעה הקלות גורפות לקליטת אזרחים רוסים נכון למועד כתיבת שורות אלה.

סיטואציה ספציפית בה נקבעו הקלות נוגעת לאיחוד משפחות עבור זוגות מעורבים נשואים וילדיהם. מטבע הדברים, חובת הגיוס ומצב המלחמה באופן כללי עלולים להוביל לניתוק בין זוגות אלה, על רקע חיוב אחד מבני הזוג להישאר בשטחי רוסיה. על מנת לאפשר לזוגות המעוניינים בכך להימנע מתוצאה מורכבת זו עבורם, נקבעה בחודש אוקטובר 2022 הנחיה של שרת הפנים להקלה על כניסת בני זוג רוסים של אזרחים ישראלים לישראל, לרבות כניסה של ילדי בני הזוג. להלן נסביר בהרחבה על הנחיה זו ומשמעויותיה.

הרקע להנחיית שרת הפנים

בחודש ספטמבר פורסם באמצעי התקשורת בישראל וברוסיה כי סורבה כניסה לישראל של אזרחים רוסים שהם בני זוג של אזרחים ישראלים, על רקע הרחבת חובת הגיוס במדינה. פרסומים אלה עוררו דיון ציבורי, עקב הפגיעה שנוצרה בזכות לאיחוד משפחות בין זוגות מעורבים, על פי חוק האזרחות וחוק הכניסה לישראל. לאחר פרסומים אלה והדיון הציבורי שנוצר בעקבותיהם, פרסם משרד הפנים כי שרת הפנים הנחתה על מדיניות מקלה שתסייע במניעת תוצאות לא רצויות אלה של הפרדת זוגות ובני משפחה על רקע המלחמה בין רוסיה לאוקראינה.

מה קובעת הנחיית שרת הפנים לגבי כניסת בני זוג רוסים של אזרחים ישראלים?

שרת הפנים הנחתה לאפשר כניסה לישראל של אזרחי רוסיה שהם בני זוג נשואים של אזרחים ישראלים, כאשר הם נכנסים לישראל דרך נתב״ג. בצורה זו יורשו להיכנס לישראל גם ילדי בני הזוג. ההקלה שנקבעה על-ידי השרה קובעת כי במקרים בהם נישואי בני הזוג אינם רשומים כדין בישראל, יוכלו בני הזוג להציג מסמכים רשמיים מטעם הרשויות ברוסיה, המעידים על נישואיהם. עם הגעתם לנתב״ג, יציגו בני הזוג את מסמכיהם, והמסמכים ייבדקו על-ידי פקידי רשות האוכלוסין. ככל שהמסמכים ייראו תקינים על פניו, יורשו בני הזוג וילדיהם להיכנס ארצה, ולקבל אשרת תייר. זאת בכפוף להפקדת ערבות.

קיימת כמובן חשיבות רבה להנחיית שרת הפנים וההקלות שנקבעו בה. עם זאת, ההנחיה אינה נותנת פתרון לכל קשת המקרים. כך, למשל, לא ברור מה יעלה בגורלם של זוגות מעורבים החיים בתור ידועים בציבור. כמו כן, חשוב לזכור כי ההנחיה מאפשרת כניסה של בני הזוג ומשפחותיהם לישראל בתור תיירים בלבד. לאחר מכן, יהיה עליהם להמשיך לטפל בהסדרת מעמדם בישראל – ככל שיהיו מעוניינים בכך – במסגרת ההליך המדורג. על מנת לוודא כי הדבר יתאפשר כדין, מומלץ להיעזר מבעוד מועד בליווי משפטי של עורך דין מומחה לתחום ההגירה לישראל.

כניסת בני זוג רוסים של אזרחים ישראלים

במאמר זה הסברנו על ההקלות שנקבעו בנושא כניסת בני זוג רוסים של אזרחים ישראלים וילדיהם לישראל. משרדנו ממשיך לעקוב כל העת אחר ההתפתחויות המשפטיות בנושא, ומעדכן עליהן באתר המשרד. לכל שאלה נוספת בנושא, או צורך בייעוץ וסיוע, ניתן ליצור עמנו קשר ונשמח לעזור. לעורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, ניסיון רב בתחום ההגירה לישראל. משרדנו מעניק באופן שוטף ייצוג וליווי משפטי במגוון סוגיות הנוגעות להסדרת מעמד בישראל עבור זוגות ומשפחות מעורבות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה