דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

רישום בישראל של נישואים שנערכו באופן מקוון – עדכון חשוב

Anat Levi
Anat Levi

רבים מכם ודאי נחשפו לפרסומים בתקשורת אודות רישום בישראל של נישואים שנערכו באופן מקוון, אשר לראשונה הוכרו רשמית על-ידי משרד הפנים בסוף 2020. מדובר בהתפתחות דרמטית בתחום דיני המשפחה בישראל. תקדים זה עשוי להוות פתרון עבור אזרחים רבים אשר אינם יכולים או אינם מעוניינים להתחתן בנישואים דתיים בישראל. במאמר זה תסביר על כך בהרחבה עו״ד ענת לוי, מומחית לדיני משפחה ממשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני משפחה ובייצוג מול משרד הפנים בענייני רישום נישואים אזרחיים בישראל. משרדנו מעניק מענה משפטי מקיף בנושאים כגון: הסדרת ועריכת נישואים אזרחיים, רישומם בישראל, הסדרת מעמד עבור בני זוג זרים ועוד.

2020 – השנה בה נרשמו לראשונה בישראל נישואים שנערכו באופן מקוון 

2020 לוותה בקשיים רבים בכל תחומי החיים. משבר הקורונה הביא עמו השלכות קשות מבחינה בריאותית וכלכלית, והשפיע על כל אחד ואחת מאיתנו. עם זאת, שנת 2020 כללה גם התפתחויות חיוביות. על אחת מהן התבשרנו ממש רגע לפני סיום השנה. מדובר בהחלטה הדרמטית של רשות האוכלוסין לאפשר רישום נישואים אזרחיים אשר נערכו מעבר לים באופן מקוון, ללא נוכחות בני הזוג. 

על בשורה זו דיווח לראשונה תאגיד השידור כאן דווח ביום 30.12.2020, ולאחר מכן דווח על כך במגוון אתרי חדשות נוספים. הדיווח עסק בהסכמת רשות האוכלוסין וההגירה לרשום נישואים של מספר זוגות ישראלים, אשר נערכו במדינת יוטה שבארצות הברית. הטקס נערך באמצעות היוועדות חזותית באפליקציית Zoom (אשר הפכה למוכרת בכל בית בשנה החולפת), כאשר בני הזוג שהו בישראל ולא יצאו מגבולותיה לאורך כל התהליך. 

לאחר קבלת תעודת הנישואים החתומה, הזוגות פנו ללשכת האוכלוסין לצורך הכרה בנישואים דרך שינוי מעמדם האישי בתעודת הזהות. עבור חלק מהזוגות כבר שונה מעמדם האישי בתעודת הזהות ל״נשוי/נשואה״. ואולם, בעקבות התערבות שר הפנים, ניתנה הוראה לעובדי משרד הפנים להשהות את התהליך עבור זוגות שטרם נרשמו כנשואים באופן רשמי. בעקבות כך, העניין צפוי להגיע לפתחו של בג״ץ, על מנת שיכריע בסוגיה. אף הוגשה פניה בנושא ליועץ המשפטי לממשלה, על מנת שיתערב ויחייב את שר הפנים לרשום את הנישואים. בהתאם, צפויות עוד התפתחויות בנושא בחודשים הקרובים.

על נישואים אזרחיים בישראל

על מנת להבין עד כמה ההכרה במהלך של רישום בישראל של נישואים שנערכו באופן מקוון מהווה צעד היסטורי, נדרש להכיר מעט את הסוגיה המורכבת של נישואים אזרחיים בישראל. מדינת ישראל אינה מכירה בנישואים אזרחיים שהתקיימו בשטחה, אלא רק בנישואים לפי הדין הדתי. עד כה, הדבר הקרוב ביותר לנישואים אזרחיים בישראל היה הכרה בברית הזוגיות. אך הכרה זו רלוונטית לכמות מצומצמת למדי של זוגות. 

זוגות ישראלים המעוניינים להינשא באופן רשמי יכלו עד כה לעשות זאת רק באמצעות עריכת הנישואים במדינות אחרות, המאפשרות לישראלים להינשא בשטחן (דוגמת קפריסין או צ׳כיה), וכן מדינות המאפשרות נישואים ללא חובת נוכחות. עד כה, במרבית מהמקרים, הדבר היה כרוך ביציאה מהארץ של לפחות אחד מבני הזוג. אופציה זו נשללה כמעט לחלוטין בשנה האחרונה, עקב משבר הקורונה אשר הגביל מאוד כניסת אזרחים ישראלים למדינות זרות. רישום בישראל של נישואים שנערכו באופן מקוון - עדכון חשוב

הפרוצדורה להכרה בנישואים אזרחיים בישראל

קיימת פרוצדורה קבועה להכרה בנישואים אזרחיים בישראל. על פי החוק ונהלי משרד הפנים, יש לרשום נישואים בכפוף להצגה של תעודה ציבורית המעידה עליהם. הגשת מסמכים רשמיים ממדינה זרה אשר אומתו כדין (לרוב, באמצעות חותמת אפוסטיל), מספיקה ככלל על מנת לשנות את רישום מעמדם האישי של בני הזוג מרווקים לנשואים. 

כך נעשה גם במקרה שבענייננו. תעודת הנישואים הגיעה מארה״ב כשהיא מאומתת בחותמת אפוסטיל, ועל פניו די בכך לצורך רישום הנישואים. לאור העובדה כי הנישואים כבר נרשמו עבור חלק מהזוגות, נראה כי נקבע בשטח תקדים אשר יביא להתפתחויות נוספות בהמשך. עם זאת, בימים אלה נדונה בבית המשפט עתירה בנושא, מצד זוגות שנישואיהם טרם הוכרו. אנו ממשיכים לעקוב אחר ההתפתחויות בסוגיה חשובה זו, ונדאג לפרסם עדכונים נוספים בנושא.

צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני משפחה ורישום נישואים אזרחיים במשרד הפנים

במאמר זה הסברנו על ההתפתחויות החשובות בדבר רישום בישראל של נישואים שנערכו באופן מקוון. לשאלות נוספות וסיוע בעניינים פרטניים בנושא, תוכלו לפנות לעורכת דין מומחית לדיני משפחה ממשרד עורכי הדין שלנו. משרדנו מתמחה בדיני משפחה, ומנוסה מאוד בליווי זוגות המעוניינים לערוך ולרשום נישואים אזרחיים. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני אשר מופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה