דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כניסת אמריקאים פלסטינים לישראל – עדכון 2023

Joshua Pex

עד לספטמבר 2023, אזרחי ארה"ב פלסטינים (תושבי "האזור" – הגדה המערבית \ יהודה ושומרון, ועזה) נדרשו להיכנס לישראל לפי נוהל מיוחד, דרך המעבר היבשתי בגשר אלנבי. תודות לעדכון חדש להוראות הנלוות לחוק האזרחות והכניסה לישראל, כניסת אמריקאים פלסטינים לישראל, בנתב"ג או כל מעבר גבול אחר, תתבצע לפי אותם הנהלים כמו כניסת אזרחי ארה"ב שאינם פלסטינים, בתנאי שיזדהו בעת הכניסה עם הדרכון האמריקאי. עם זאת, לפקידי ביקורת גבולות תמיד ישנה האפשרות לסרב כניסה למבקרים ספציפיים על בסיס מניעה ביטחונית או פלילית.

מה הן הסיבות למתווה החדש של כניסת אמריקאים פלסטינים לישראל?

גם אתם חושבים שהליך קבלת אשרת כניסה לארה"ב מייגע וארוך? הדיבורים על הסכם פטור מאשרות כניסה נמשכים כבר עשורים, ולא נראה כאילו שיתקדמו בקרוב? אחד המכשולים החשובים בדרך להסדרת הסכם פטור מאשרות הוא עקרון ההדדיות. רשויות ארה"ב הברית רוצות שרשויות ישראל יתייחסו לאזרחי ארה"ב – כל אזרחי ארה"ב – בצורה שוויונית ושוות ערך ליחס שמקבלים ויקבלו אזרחי ישראל.

יש כאן מקבילה מסוימת למשא ומתן הארוך שנלווה להסכם אשרת ההשקעה עבור ישראלים בארה"ב – האמריקאים לא ששו להתקדם עד שישראל הסכימה לתת אשרה שוות ערך לאזרחי ארה"ב בישראל.

למרות שבאופן רשמי הנוהל נכנס לתוקף בספטמבר 2023, באופן ניסיוני נפתחה הכניסה עוד ביולי 2023, ונכנסו לישראל כ-2500 אמריקאים פלסטינים.

אז גם אם אין לכם דעה בנוגע לשוויון בכניסה לישראל עבור פלסטינים מארה"ב, או שדעתכם היא שלילית, החדשות הן בסה"כ חיוביות עבור כלל הישראלים באשר הם. מדובר בשלב מקדים לקראת היום בו טיסה לארה"ב לא תלווה בהכנה של כמה חודשים מראש ותשלום של מאות שקלים על הגשת הבקשה לוויזת תייר לקונסוליה האמריקאית.

מה היה ומה נשתנה?

עד להיום, אזרחי ארה"ב פלסטינים נדרשו להיכנס לישראל לפני נהלי הכניסה לפלסטינים, דרך מעבר הגבול בגשר אלנבי. אזרחי ארה"ב בעלי אזרחות מדינת אויב (איראן, לבנון, סוריה, ועיראק) נדרשו לעבור בדיקה ביטחונית באחת הנציגויות הישראליות בארה"ב לפני שיכלו להיכנס לישראל.

נכון למתווה העדכני, אזרחי ארה"ב מכל מוצא יוכלו להציג את הדרכון האמריקאי ולהיכנס לישראל דרך הנתב"ג או כל מעבר גבול אחר, ללא בדיקה מראש. בעת הכניסה יקבלו אשרת ב-2 לתקופה של עד 90 יום – בתנאי שלא קיימת מניעה ספציפית לכניסתם לשטח מדינת ישראל או "האזור". כניסת אמריקאים פלסטינים לישראל - עדכון 2023

מניעה כזאת יכולה להיות ביטחונית, פלילית, או בריאותית. כל סכנה סבירה לשלום הציבור תוכל לגרום למניעת הכניסה.

עם זאת, גם כאן יש לאמריקאים יתרון – הם ייתקלו בסירוב הכניסה בעת העליה למטוס, ולא אחרי הנחיתה בישראל. כך יימנע מהם הליך הגירוש מישראל.

האפשרות להיכנס דרך גשר אלנבי לפי הנהלים עבור "תושבי האזור" עדיין שמורה בפני אמריקאי פלסטיני שיבחר בכך.

מה עם תושבי עזה?

הפרסום הראשוני של המתווה החדש הדגיש שהנוהל אינו מתייחס לאזרחי ארה"ב שהם תושבי עזה. מעבר לכך, הן השב"כ והן גורמים בצה"ל התנגדו נחרצות לכלילתם של עזתים בנוהל זה.

אך לאחר מספר ימים (ומשא ומתן נרחב מאחורי הקלעים) סוכם שגם תושבי עזה בעלי אזרחות אמריקאית יכולו להיכנס לישראל עם הדרכון האמריקאי, ולקבל אשרת ב\2 לתקופה של עד 90 יום. הפשרה – אמריקאים עזתים יעברו תשאול ביטחוני לפני הכניסה לישראל, אותו תשאול שעוברים פועלים היוצאים מעזה כדי לעבוד בארץ.

מה קורה במקרה של סירוב כניסה?

במקרה שאזרח ארה"ב נתקל בסירוב כניסה לישראל או לשטחים, בין אם עקב מניעה ספציפית בעת העליה למטוס או חשד פקידי ביקורת הגבולות בעת הכניסה לישראל, תמיד ניתנת האפשרות לערער על סירוב הכניסה. משרדנו מתמחה בעזרה לאזרחים זרים, כולל פלסטינים, לבטל סירוב כניסה בלתי סביר – בין אם על בסיס הזמנה על ידי אזרח ישראלי, הפקדת ערבות בנקאית לטובת משרד הפנים, ועוד.

צרו קשר לקבלת סיוע משפטי.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה