דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חוזה שכירות הוגן לשני הצדדים

Joshua Pex
Joshua Pex

יש לא מעט סיבות אשר בגינן כדאי ליצור חוזה שכירות שיהיה הוגן הן עבור שוכרים והן עבור משכירים. כמו יתר העולם, גם ישראל מצויה במשבר כלכלי שהשלכותיו המלאות טרם התבררו. המשבר משפיע על שוק הדיור ומגביר את האינטרס של משכירים לשמר שוכרים לטווח ארוך. במאמר זה נסביר אילו מנגנונים משפטיים כדאי לקבוע בחוזה השכירות, כך שיהפוך להוגן ומאוזן.

עורכי הדין ממשרדנו בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני חוזים ונדל״ן. לעורכי הדין במשרד ניסיון רב במתן סיוע משפטי עבור שוכרים ומשכירים. המשרד מעניק, בין היתר, ייעוץ משפטי ושירותי ניסוח חוזי שכירות, ייצוג משפטי בסכסוכים בנושא שכירות, גישור ופתרון סכסוכים ועוד.

חוזה שכירות הוגן לשני הצדדים

מדוע כדאי ליצור חוזה שכירות הוגן דווקא עכשיו?

בתקופה הנוכחית יש הן לבעלי דירות והן לשוכרים אינטרס משמעותי לשמור על שכירות הוגנת וארוכת טווח. כידוע, ההשלכות הכלכליות של משבר הקורונה גורמות לחוסר יציבות כלכלית. אנשים רבים מאבדים את עבודותיהם, רמת ההכנסה יורדת ועלול להיגרם קושי אמיתי למצוא שוכרים פוטנציאליים. 

במקביל, הגבלת הכניסה של תיירים ואזרחים זרים לישראל צמצמה מאוד את השימוש בשכירות קצרת טווח (סאבלט, Airbnb וכד׳). השינויים המתרחשים בשוק וחוסר הוודאות לגבי העתיד גורמים ליותר בעלי דירות לשאוף ליצור חוזה מאוזן שיגרום לשוכרים לרצות להישאר בדירה לאורך זמן.

על מנת להפוך חוזה שכירות להוגן, חשוב להציב בו תנאים שיהפכו את השכירות להוגנת ומאוזנת עבור שני הצדדים. על מנת לעשות זאת, יש לפעול בהתאם להוראות בדבר שכירות הוגנת שנקבעו בחוק השכירות העדכני (עליהן הסברנו בהרחבה במאמר נוסף). מלבד זאת, ניתן ליצור מנגנונים בחוזה השכירות שיבטיחו התחשבות מקסימלית הן באינטרסים של המשכירים והן באינטרסים של השוכרים. להלן ניתן דוגמאות למנגנונים מעין אלה, אשר מומלץ לשקול להכניס לחוזה השכירות שלכם.

כללים הוגנים לעניין תשלום שכר הדירה והחשבונות הנלווים

לעניין תשלום שכר הדירה החודשי, חוזה הוגן ומאוזן הוא כזה שבו נקבע מנגנון המביא בחשבון כי עשויים להתרחש עיכובים טכניים בהעברת התשלום במועד. עיכובים מעין אלה אינם תמיד תלויים בשוכרים ולא קורים בהכרח באשמתם. בהתאם, חשוב לקבוע חובת שליחת התראה מצד המשכיר במקרים של איחור בתשלום, כך שהשוכרים יידעו כי הדבר לא יהווה עילה מיידית לתביעת הפרה נגדם. 

בנוסף, במקרים המתאימים מומלץ לשקול לקבוע כי עלות שכר הדירה החודשי תכלול את החשבונות הנלווים (גז, חשמל, מים, ארנונה וכו׳). הדבר עשוי להקל על השוכרים, שרבים מהם יהיו מוכנים לשלם מחיר מעט גבוה יותר ביודעין כי לא יצטרכו להתעסק עם תשלומים נוספים. על מנת לוודא כי הדבר לא יהווה תמריץ עבור השוכרים להגדיל את השימוש בחשמל ובמים, ניתן לגבות מראש פיקדון ולסכם בחוזה שחריגה מגובה החשבונות הממוצע תוביל לגביית ההפרש מהפיקדון.

ערבות 

כידוע, נהוג לדרוש ערבויות מסוגים שונים בחוזה השכירות. קיים מגוון של סוגי ערבויות, כגון ערבות אישית, צ׳ק ביטחון, ערבות בנקאית או ערבות צד ג׳. לערבויות יש חשיבות רבה בחוזה השכירות, שכן הן מקדמות יצירת אמון בין הצדדים. ואולם, עבור דירות שחלות עליהן הוראות חוק שכירות הוגנת (ומדובר במרבית הדירות להשכרה בישראל) נקבע סכום ערבות מקסימלי: הנמוך מבין שליש מתקופת השכירות או 3 חודשי שכירות. לכן, במידה ומחליטים ליצור מנגנון ערבות בחוזה, חשוב כי הוא יעמוד בתנאי החוק.

מנגנוני יציאה מהחוזה ואופציה להארכה

רצוי לקבוע מנגנונים הדדיים שמאפשרים לשני הצדדים יציאה מהחוזה לפני הזמן, וכן אופציה להארכת החוזה לאחר תקופת השכירות. חשוב לדעת כי בשני המקרים חוק שכירות הוגנת מחייב יצירת מנגנונים הכפופים להודעה מראש של השוכרים או המשכירים. וזאת הן לגבי יציאה מהחוזה והן לגבי אופציה להארכה. בשני המקרים נקבעה תקופת מינימום להודעה של 90 יום מראש במקרה של הצד המשכיר, ו-60 יום מראש במקרה של הצד השוכר. ניתן לקבוע פרקי זמן ארוכים יותר, אך לא קצרים מכך.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני חוזים ונדל״ן

לשאלות נוספות בנושא חוזה שכירות דירה וניסוחו כך שיהיה הוגן לשני הצדדים, ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני חוזים ונדל״ן, ומספק ללקוחותיו מענה מקצועי ומקיף, ללא פשרות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה