דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

עורך דין לענייני ארנונה – כיצד ניתן לחסוך בתשלומי הארנונה?

Michael Decker
Michael Decker

קיים מגוון נושאים בהם נדרש סיוע של עורך דין לענייני ארנונה. חוקי הארנונה בישראל הינם מורכבים למדי. מי שאין להם ידע והיכרות עם צווי הארנונה וההחלטות המחייבות בנושא, עלולים למצוא את עצמם משלמים תשלומים גבוהים ממה שעליהם לשלם בפועל. עניינים כגון בקשה להפחתת תשלומי הארנונה ליחידים ולעסקים, ענייני מיסוי עירוני וטיפול בבקשות פטור מארנונה – כולם דורשים בקיאות בתחום. במאמר זה, עורך דין לענייני ארנונה ממשרדנו ירחיב על נושאים אלה, ויסביר כיצד תוכלו לחסוך בתשלומי הארנונה שלכם.

עורכי הדין ממשרדנו בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני נדל״ן וארנונה. עורכי הדין במשרד מנוסים בטיפול בעניינים שונים הנוגעים לתשלומי ארנונה ומיסוי מוניציפלי, מול הרשויות המקומיות והערכאות המשפטיות השונות. עורכי הדין מהמשרד הם בעלי ידע ומומחיות בהגשת בקשות לקבלת הנחות או פטורים מארנונה מול הרשויות המקומיות, וכן בייצוג בהליכי ערר ובוועדות השגה.

עורך דין לענייני ארנונה

מהי ארנונה ולשם מה היא נועדה?

כולנו מכירים את המושג ״ארנונה״. רובנו אף משלמים ארנונה באופן שוטף. עם זאת, לא כולם מודעים למשמעות של המושג ולשם מה נועדו תשלומי ארנונה. מדינת ישראל מחולקת לעיריות ומועצות מקומיות ואזוריות שונות. כל רשות מקומית אחראית על מגוון רחב של תחומים בשטחה. תחומים אלה כוללים טיפול ותחזוקה של תשתיות, פינוי פסולת, כבאות, קיום אירועי תרבות והפעלת מערכות החינוך. כל אלה ועוד מצריכים מימון של התושבים, ולשם כך נעשה שימוש במיסוי מוניציפאלי

המס העיקרי אשר כל רשות מקומית מטילה בשטחה נקרא ארנונה. עם זאת, קיימים תשלומים והיטלים נוספים אשר נמצאים בסמכותה של הרשות. בישראל, החוקים העוסקים בנושא (ובהם פקודת העיריות ופקודת המועצות) מעניק לרשויות המקומיות סמכות לקבוע את תשלום הארנונה בשטחן. המס מוטל על מי שמחזיקים בנכס, בין אם הם בעלי הנכס או רק שוכרים אותו. ככלל, ארנונה מוטלת על כל סוגי הנכסים, בין אם מדובר בנכס למגורים, נכס המשמש לניהול עסק או נכס המיועד לכל מטרה אחרת. 

קביעת תשלומי ארנונה – על פי מה היא נעשית?

במשך שנים רבות, תשלומי הארנונה בישראל נקבעו בחקיקות שונות ובאופן לא אחיד בין הרשויות השונות. בשנת 1993 נחקק חוק ההסדרים. חוק זה תרם ליצירת אחידות רבה יותר בנושא הארנונה. החוק עוסק, בין היתר, בקריטריונים לתעריפי הארנונה. החוק קובע 4 קריטריונים עיקריים לקביעת תשלום הארנונה עבור מי שמחזיקים בנכס נדל״ן: יחידת השטח, סוג הנכס, השימוש שנעשה בנכס ומיקום הנכס. 

החוק מגביל את הרשויות המקומיות בנושא אופן החישוב של תעריפי הארנונה. הממשלה, ולא הרשויות עצמן, קובעת תעריפי מינימום ומקסימום על כל סוג נכס. חשוב להדגיש כי עדיין קיימות בידי הרשויות סמכויות שונות, כגון הסמכות לקבוע סיווג של נכסים ולשנותם. כך לדוגמה, ניתן לקבוע כי חלק מסוים בנכס משמש לצרכי עסקים ולקבוע עבורו תעריף ארנונה גבוה יותר. 

אחד מהנושאים המרכזיים בהם עוסקים עורכי דין ממשרדנו, המתמחים בענייני ארנונה, הוא ייצוג בהליכי השגות מול הרשויות בדבר סיווג הנכסים. הליכים אלה מתנהלים מול הרשויות המקומיות השונות. לעתים, כאשר מבקשים לערער על החלטת הרשות המקומית, נדרשת פניה לבתי המשפט והגשת עתירות מינהליות או ערעורים מינהליים. במקרים מסוימים אף ניתן להגיש תביעות אזרחיות לפיצויים כספיים, למשל כאשר נגרם נזק כתוצאה מהחלטת הרשות המקומית.

נושאים נוספים בהם מסייע עו״ד לענייני ארנונה

עורך דין לענייני ארנונה עוסק, בנוסף להליכי השגה בדבר קביעת סיווג נכסים, גם בבקשות להפחתת ארנונה, הנחה בארנונה ופטורים מתשלום ארנונה לנכסים בבעלות יחידים, עסקים, עמותות וכו׳. החוק קובע שורה ארוכה של פטורים והנחות בתעריפי הארנונה עבור יחידים ועסקים. עורך דין לענייני ארנונה מייעץ בנושא ומסייע בטיפול בבקשות לפטורים או הנחות. תוכלו למצוא פירוט על כך במאמר שהתפרסם באתר משרדנו, ומוקדש לנושא הפחתת חיובי ארנונה. עבור בעלי עסקים הזקוקים להנחה בארנונה, אנו ממליצים לקרוא מאמר נוסף שפרסמנו.

צרו קשר עם עו״ד מומחה לענייני ארנונה

לשאלות ולכל עניין משפטי בנושא טיפול בבקשות פטור מארנונה בגין נכס ריק או נכס שאינו ראוי לשימוש, תוכלו ליצור עמנו קשר ונשמח לסייע לכם. במשרדנו תמצאו עורכי דין בעלי מומחיות בנושא ארנונה. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה