דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

עובדים מומחים זרים בישראל, בחברות מקומיות וזרות

Joshua Pex

מאמר זה עוסק בנושא חברות ועובדים זרים מומחים בישראל. בעבר, היו הבדלים רבים יותר בין חברה מקומית לבין חברה זרה בכל הנוגע לתהליך העסקת מומחה זר בישראל. היום, המצב שונה: ישנו רק הבדל עיקרי אחד, בו נדון בהמשך.

עובדים מומחים בישראל

הן חברות זרות והן חברות מקומיות, יכולות לגייס ולהעסיק עובד מומחה זר בישראל עם ויזת B1, בתנאי שיוכיחו שהן זקוקות לעובד בעל מומחיות מיוחדת, שאינה זמינה בישראל. משרד הפנים הישראלי פועל להגביל את מספר הוויזות המוענקות למומחים זרים, על מנת לשמור את המשרות הפנויות בישראל, לעובדים ישראלים.

חברות ועובדים זרים מומחים בישראל

תנאים להעסקת עובדים זרים מומחים

חברה שמעסיקה עובד זר מומחה, מחויבת לשלם לו שכר הגבוה פי שניים מהשכר הממוצע בישראל. כלל זה חל על כל העובדים הזרים המומחים, לרבות אנשי אקדמיה, רופאים, ספורטאים, אנשי הייטק, תעשייה, אומנות או תחומים אחרים.

העובד המומחה, חייב להיות מחוץ לישראל על מנת שיהיה זכאי לקבל ויזה (בקונסוליה ישראלית בחו"ל). כלומר, לפני ובזמן הגשת מועמדות למעמד של מומחה זר, העובד אינו יכול להיות בישראל.

ישראל לא מעניקה ויזה כעובד זר מומחה, לאף אדם שגילו מעל 60, אלא במקרים הזוכים באישור מיוחד.

תנאי נוסף קובע שלא ניתן להעסיק עובדים זרים מומחים שיש להם קרובי משפחה מדרגה ראשונה בישראל. גם אם בני משפחתו נמצאים בישראל באופן חוקי, מועמד זה אינו זכאי לוויזת מומחה זר.

פטורים והקלות לחברות זרות

חברות זרות שמגייסות ומעסיקות מומחה זר בישראל, יכולות לבקש פטור מתשלומי אגרה בגין ויזה B1. תשלומי האגרה בגין הבאה של עובד זר מומחה, הם גבוהים: 1,200 ש"ח להגשת הבקשה, ועוד כ – 10,000 ש"ח עבור ויזת B1 עצמה. הפטור הוא רק מהתשלום עבור הוויזה עצמה, ולא מהתשלום בגין הגשת הבקשה.

קשה לקבל את הפטור, אבל חברות זרות יכולות לבקש אותו עבור שני מומחים זרים בארגון. כלל זה חל ספציפית על תפקידים ייצוגיים, ולכן עד שני מנהלים בכירים שמגיעים לישראל כעובדים מומחים בארגון מסוים, יכולים לקבל את הפטור.

מאמרים נוספים

באתר שלנו מתפרסמים מאמרים רבים שדנים בנושאים דומים נוספים, כולל מידע על בני זוג ועל התלויים בעובדים זרים מומחים, ובעיקר בני זוג ידועים בציבור, טיפים לאישור הוויזה בניסיון הראשון, איך לזרז את התהליך ועוד. בנוסף, פרסמנו מאמרים כלליים על התהליך (והמסמכים הדרושים), לצד מאמרים ממוקדים על העסקת ספורטאים או מאמנים, מרצים וחוקרים, מתמחים ורופאים, אמנים, מנהלים זרים ומנכ"ל.

צרו עמנו קשר – עורכי דין לענייני הגירה לישראל

להדרכה בנושא גיוס והעסקה של מומחים זרים בישראל בחברות מקומיות או זרות, אל תהססו לפנות אלינו.


צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה