דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הקמת ישיבה בישראל (מידע משפטי)

Joshua Pex

הקמת ישיבה בישראל היא הליך מורכב מבחינה חוקית. הדבר כרוך, בין היתר, בהקמת עמותה, פניה לרשויות הרלוונטיות לצורך הכרה בישיבה כמוסד תורני והגשת בקשות לקבלת תמיכה תקציבית ופטורים מארנונה ומסים נוספים. חרף הכמות הגדולה והמגוונת של ישיבות בישראל, מדי שנה מתבקשת הכרה בישיבות רבות נוספות. יזמים וארגונים העוסקים בנושא אינם תמיד מודעים לביורוקרטיה הרבה אשר התהליך כרוך בה, וכיצד עליהם לפעול. במאמר זה יפרט עו״ד יהושע פקס, מומחה לדיני תאגידים ועמותות ממשרדנו, על מה שחשוב לדעת בנושא. 

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני תאגידים ועמותות. משרדנו מסייע משפטית ליזמים וארגונים מישראל ומחו״ל בהקמת ישיבות בישראל, מעניק ייעוץ משפטי שוטף לבעלי ישיבות לאורך פעילותן, וכן מייצג אותם משפטית בפניות לרשויות בנושאים כגון הכרה בישיבות כמוסדות תורניים, קבלת תמיכה תקציבית, פטורים מארנונה ומסים שונים וכיו״ב.הקמת ישיבה בישראל

מדוע מוקמות עוד ועוד ישיבות חדשות בישראל?

על פי דיווחים עדכניים, בסוף שנת 2020 היו בישראל למעלה מ-140 אלף תלמידי ישיבה. רבים מהם מגיעים מעבר לים על מנת ללמוד תורה בישראל. בהתאם, פועלות בישראל אלפי ישיבות. בשל הביקוש הרב וקיומן של ישיבות שונות עבור מגזרים שונים, ממשיכות להיפתח ישיבות חדשות. לא מעט ארגונים מישראל ומחו״ל מעוניינים בהקמת ישיבות בישראל, אך הם אינם מודעים לתהליך ולדרישות הביורוקרטיות הרבות אשר כרוכות בו. משרדנו, העוסק בתחום העמותות והמשפט האזרחי, מעניק טיפול משפטי בנושא, לרבות ליווי וייעוץ משפטי שוטף לישיבות. להלן נפרט מניסיוננו על נושאים הדורשים טיפול במסגרת הקמת ישיבה בישראל.

כיצד מתנהל התהליך להקמת ישיבה ומה הוא כולל?

המעוניינים להקים ישיבה או מוסד תורני בישראל, נדרשים לפעול תחת תאגיד רשום. בדרך כלל ישיבה תירשם בתור עמותה. על מנת להקים עמותה, החוק קובע מספר דרישות. יש להגיש בקשה להקמת עמותה, ולרשום לפחות שני אזרחים ישראלים או זרים בגירים כמייסדי העמותה. במידה ומייסדי העמותה הם אזרחים זרים, נדרש לצרף העתקים של דרכוניהם לבקשת הרישום. בנוסף, יש לבחור לעמותה שם ולהגדיר את עיקר מטרותיה. יש לספק פרטי קשר של העמותה, כגון כתובתה וכתובת המייסדים שלה, ולשלם את אגרת הרישום. תוכלו למצוא הסבר מורחב אודות רישום והקמת עמותה בישראל במדריך שהתפרסם בנושא באתר משרדנו.

הכרה רשמית בישיבה וקבלת תמיכה במוסד תורני

רישום עמותה הוא שלב ראשון וחשוב בהליך לצורך הקמת ישיבה, אך הוא אינו מספיק עבור הרשאה להפעלתה וקבלת תמיכה מטעם מדינת ישראל. על מנת שהישיבה תוכל לפעול באופן חוקי, קיימת פרוצדורה אשר מטופלת מול אגף מוסדות תורניים במשרד החינוך. מדובר בהליך מורכב, הדורש הגשת בקשה ועמידה בתנאים ודרישות שונות של האגף. 

ככלל, התנאי להגשת בקשות לתמיכה עבור ישיבות ומוסדות תורניים הוא כי המוסדות פעלו שנתיים לפחות בטרם הגישו את הבקשה. עם זאת, במקרים מסוימים ניתן להגיש בקשה חריגה לפטור עבור המוסד. התמיכה בישיבות ניתנת לפי מספר התלמידים הלומדים בהן, ונועדה לממן את לימודיהם. גם לאחר קבלת ההכרה במוסד התורני, יהיה צורך לעמוד בקריטריונים שונים לצורך המשך התמיכה בישיבות. במקרים בהם מדובר בישיבה בה לומדים מי שתורתם אומנותם או בישיבת הסדר, יהיה צורך לבקש את הכללת הישיבה ברשימת הישיבות מכוח חוק שירות ביטחון. משרדנו מסייע בליווי משפטי לאורך הליכים אלה, ובייעוץ שוטף עבור ישיבות לאורך פעילותן.

קבלת פטור מארנונה לישיבות

מזה מספר שנים, ישיבות עשויות להיות זכאיות לפטור או הנחה משמעותית בארנונה. זאת בעקבות רפורמה בחוק שקבעה זכאות לפטור מארנונה עבור נכס אשר כולו או חלק ממנו משמש כבית תפילה. על מנת לקבל את הפטור יש לעמוד בתנאים הקבועים בחוק. נדרש, בין היתר, כי השימוש העיקרי בנכס או בחלק ממנו הוא לתפילות. כך המצב לדוגמה כאשר קיים בית כנסת בתוך הישיבה (כפי שנהוג בישיבות רבות). בנוסף, עשוי להינתן פטור מארנונה גם עבור חלקים מהנכס אשר משמשים ללימוד תורה, או חלקים שהם חיוניים עבור קיום תפילה. תוכלו לקרוא בהרחבה על הדרכים לקבלת פטור או הנחות בתשלומי הארנונה עבור ישיבות כאן.

הקמת ישיבה בישראל – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תאגידים ועמותות

לסיכום, לשם הקמת ישיבה בישראל ותפעולה השוטף לאחר מכן, נדרשת התמודדות עם לא מעט ביורוקרטיה, ולכן חשוב להכיר את הכללים לעומק ולפעול על פיהם. לכל שאלה וסיוע בנושא, עורך דין מומחה ומנוסה בתחום העמותות ממשרדנו ישמח לעמוד לשירותכם. משרדנו מתמחה בדיני תאגידים ועמותות, ומסייע ברישום עמותות, ליווי משפטי עבורן מול רשויות המס וקבלת פטורים שונים לצורך פעילותן.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה