דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הזמנת בני זוג מירדן

Joshua Pex

ירדן היא המדינה הקרובה ביותר מבחינה גאוגרפית לאזור המרכז בישראל ולרשות הפלסטינית. בהתאם, לא פעם נוצרים קשרים בין תושבי המדינות, לרבות קשרים זוגיים. כאשר אזרחי או תושבי ישראל מכירים בני זוג מירדן, הפרוצדורה לצורך הזמנת בני הזוג היא מורכבת למדי מבחינה משפטית. במאמר זה נסביר מדוע ונראה מה ניתן לעשות בנדון.

משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מעניק ללקוחותיו שירותי ייצוג ומענה משפטי מקיפים בדיני הגירה לישראל. משרדנו מסייע לזוגות בהליכי הסדרת מעמד בישראל של בני זוג זרים, לרבות כאלה המגיעים מירדן וממדינות נוספות המוגדרות כמדינות סיכון.

הזמנת בני זוג מירדן לישראל

על יחסי ישראל-ירדן וקשרים בין אזרחי המדינות

כידוע, בשנת 1994 נכרת הסכם שלום בין ישראל לירדן. על אף שיחסי המדינות ידעו מאז עליות ומורדות, ההסכם ממשיך לאפשר תנועת תיירים וביקורים למטרות עסקים ומטרות נוספות בין המדינות. על רקע זה, קיימים קשרי מסחר וקשרים אישיים בין תושבי ואזרחי ישראל ובין אזרחי ירדן. הדבר נפוץ במיוחד בקרב ערביי ישראל, אשר לחלקם יש קרובי משפחה ומכרים השוהים בירדן. על רקע זה, נוצרו (וממשיכות להיווצר) לאורך השנים מערכות יחסים זוגיות בין תושבים משתי המדינות.

הזמנת בני זוג לישראל היא הליך הדורש לספק מסמכים רבים ועשוי להיות מורכב. עם זאת, מדינת ישראל עשויה להערים קשיים ייחודיים כאשר מתבקשת הזמנת בני זוג מירדן לשם הסדרת מעמדם בישראל. זאת, בין היתר, על רקע החשש כי שהותם של בן או בת הזוג מירדן בישראל תהווה סיכון לביטחון המדינה. הנושא אף נמצא על סדר היום ובראש הכותרות בעת כתיבת שורות אלה, עקב המחלוקת סביב חוק איחוד משפחות, המגביל את האפשרות להזמנת בני זוג ממדינות זרות במקרים של סיכון ביטחוני. ואולם, חשוב לדעת כי החוק והפסיקה הישראלית אינם שוללים את האפשרות לאיחוד משפחות ולהסדרת מעמד עבור בני זוג מירדן של אזרחי ישראל.

אנו מקבלים לא פעם פניות בנושא מאזרחים ישראלים המעוניינים להזמין בני זוג מירדן לצורך הסדרת מעמד. תשובתנו לפניות אלה היא כי למרות האתגרים הכרוכים בכך, הזמנת בני זוג מירדן לישראל עשויה בהחלט להתאפשר. עם זאת, מומלץ מאוד להכיר היטב את החוק בנושא, ולהיעזר בעורך דין מומחה לדיני הגירה לצורך כך. להלן נפרט על ההליך לצורך הזמנת בן או בת זוג מירדן.

מדוע אזרחי ירדן עשויים להיות מוגדרים כמגיעים ממדינת סיכון?

החוק בנושא מותיר בידי שר הפנים את שיקול הדעת בדבר ההחלטה בעניין מתן אשרה (ויזה) עבור מי שעשויים להוות סיכון לביטחון המדינה. בהתאם, נהלי רשות האוכלוסין העוסקים בהסדרת מעמד עבור בני זוג נשואים וידועים בציבור מחייבים קבלת חוות דעת של הגורמים הביטחוניים, לגבי היעדר חשש מפני סיכון ביטחוני של בני ובנות הזוג למדינה ולתושביה. 

עם זאת, למעשה אין רשימה ספציפית של מדינות הנחשבות כמדינות סיכון. ההגדרה מתייחסת באופן פרטני לאזרחים זרים, כאשר החשש האפשרי לגבי אזרחי ירדן ומדינות נוספות מקרב מדינות ערב הוא מפני קשרים עם תושבי מדינות הנחשבות כמדינות אויב, או מעורבות בפעילות המסכנת את ביטחון המדינה. על מנת לנטרל את החשש מפני סיכון שכזה, חשוב להציג בפני הרשויות בישראל הוכחות להיעדרו.

אילו שיקולים נוספים יובאו בחשבון בהחלטה האם לאשר הזמנת בני זוג מירדן?

מלבד השיקולים הביטחוניים עליהם הסברנו לעיל, נבחנים שיקולים נוספים, כגון כנות הקשר בין בני הזוג, וכן קיומה של מניעות פלילית כלשהי להסדרת המעמד בישראל של בני הזוג מירדן. יש לציין כי מניעות פלילית עשויה להתקיים גם במקרים של אישומים בלבד, ולא רק במקרים של פסק דין המרשיע בעבירות פליליות.

דוגמה הממחישה זאת היא פסק דין של בג״ץ משנת 2004, אשר עסק בנושא. פסק הדין הכריע בעתירה של אזרח ירדן אשר נישא לאזרחית ישראלית בשנת 1994. הזוג כבר החל בהליך המכונה ״ההליך המדורג״ לצורך הסדרת מעמד (למידע על ההליך ראו מאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו), אך שר הפנים החליט להפסיקו כאשר הובא לידיעתו כי בן הזוג הועמד לדין בישראל בשל עבירות פליליות. בן הזוג עתר נגד ההחלטה, לאור כך שהוא זוכה בהליכים אלה. בית המשפט קיבל את העתירה והורה על המשך הליך הסדרת המעמד, אך הדגיש כי לעיתים יהיה בעצם קיומם של הליכים פליליים ללא הרשעה כדי לשלול זכאות למעמד בישראל.

צרו קשר עם עורך דין מומחה להגירה והסדרת מעמד בישראל

כפי שניתן להיווכח, הזמנת בני זוג מירדן והסדרת מעמדם בישראל היא אינה פשוטה, אך מנגד היא אינה בלתי אפשרית. לייעוץ אישי ומענה לכל שאלה בנושא, עורך דין מומחה לדיני הגירה ממשרדנו ישמח לעמוד לשירותכם. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה