Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הודעה לצד ג׳ בתביעה אזרחית (מידע משפטי)

Joshua Pex

KitePride International

ממליצים בחום ! שירות וחם ומקצועי אמין ומהיר. תודה שאתם עומדים לצידינו 🙏

מהי הודעה לצד ג׳ בתביעה אזרחית? הודעה לצד ג׳, או הודעה לצד שלישי, היא סוג מיוחד של תביעה, המוגשת על-ידי נתבעים בתביעות אזרחיות. במסגרת הודעת צד ג׳ רשאי הנתבע לדרוש השתתפות, שיפוי או ביצוע פעולה אחרת כלשהי הנוגעת לסעד הנתבע. הודעת צד ג׳ עשויה להיות רלוונטית בתביעות המערבות גורמים רלוונטיים אחרים שנוגעים לעובדות או לקשר המשפטי בין הצדדים ושאינם בהכרח צד לתביעה. הודעת צד ג׳ נפוצה, למשל, בתביעות רשלנות רפואית. להלן יפרט על כך בהרחבה עורך הדין יהושע פקס, שותף ומומחה למשפט אזרחי ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

הודעה לצד ג׳ בתביעה אזרחית (מידע משפטי)

הודעת צד ג׳ – אחד אחראי, אך אחר יצטרך לשלם

נתבעים שהוגש נגדם כתב תביעה נדרשים להגיש כתב הגנה ולהדוף במסגרתו את טענות התביעה נגדם. לא כולם מודעים לכלי משפטי נוסף הזמין לנתבעים, אשר מאפשר להם להימנע מלשאת בתוצאות התביעה, באופן מלא או חלקי, גם אם יפסידו בה בסופו של דבר. כלי משפטי זה נקרא הודעה לצד ג׳. ניתן לראות בהודעת צד ג׳ כמעין ״תביעה בתוך תביעה״, שכן הנתבע הופך במסגרתה לתובע כלפי מי שאינו צד לתביעה שהוגשה נגדו. עם זאת, לא מדובר בתביעה עצמאית, אלא בכזו שתלויה בתביעה העיקרית ובתוצאותיה. אם התביעה תידחה, בית המשפט לא יוכל לדון בהודעת צד ג׳.

המשמעות של הודעת צד ג׳ היא דרישה מאותו צד שככלל אינו קשור לתביעה לשאת בתוצאות התביעה, בדרך של השתתפות, החזר כספי כנגד כספי שיוציאו הנתבעים (שיפוי) או בדרכים אחרות. בהתאם, הודעה לצד ג׳ תוגש בעיקר בתביעות כספיות, להבדיל מתביעות שבמסגרתן נתבעים סעדים שהם לחלוטין לא כספיים (כגון צו מניעה או סעדים הצהרתיים). איך מגישים הודעה לצד ג׳? וכיצד הליך התביעה ממשיך להתנהל לאחר מכן? על כך נסביר להלן.

מתי ניתן להגיש הודעה לצד ג׳ ובאילו מקרים היא רלוונטית?

תקנות סדר הדין האזרחי, העוסקות בכללים פרוצדוראליים לניהול מרבית התביעות האזרחיות, מאפשרות לכל נתבע להגיש הודעה לצד ג׳ לכל אדם, תאגיד או אישיות משפטית אחרת, ככל שלטענת הנתבעים הם זכאים מאותו צד שלישי להשתתפות בתוצאות התביעה, שיפוי כספי או ביצוע פעולה בכל הנוגע לסעד הנתבע, או כאשר קיים קשר משפטי או עובדתי משותף בסוגיה בין הנתבעים לצד השלישי, אשר כרוכה בנושא התובענה.

הודעה לצד ג׳ עשויה להיות רלוונטית במגוון הליכים. דוגמה פשוטה יחסית היא מקרה שבו מוגשת תביעה על-ידי קונה רכב מיד שנייה נגד האדם שמכר לו את הרכב, בעקבות איתור תקלה ברכב לאחר רכישתו. אם התקלה נבעה מתיקון רשלני של הרכב על-ידי מוסך לפני מועד המכירה, ייתכן כי ניתן יהיה להגיש נגד בעל המוסך הודעה לצד ג׳, ולדרוש כי יישא בהוצאות התביעה, ככל שבית המשפט יקבע כי הנתבע חייב בפיצוי. הודעה לצד ג׳ נפוצה בהליכים העוסקים ברשלנות רפואית לפי פקודת הנזיקין, דוגמת מקרים בהם נתבעים פיצויים עקב נזקים שנגרמו בטיפול רפואי. ככל שהתובע עבר בין בית חולים אחד לאחר, ייתכן כי בית החולים הנתבע יוכל להגיש הודעת צד ג׳ נגד בית החולים שלא נתבע, בטענה לאחריות תורמת או מלאה שלו לנזקים שנגרמו.

מה קורה לאחר הגשת הודעת צד ג׳?

מאחר שהודעת צד ג׳ מהווה בפני עצמה סוג של תביעה, ככלל מי שמוגשת נגדם הודעת צד ג׳ נדרשים להגיש כתב הגנה, ולנתבע שהגיש את ההודעה תעמוד הזכות להגיש כתב תשובה לאחר מכן. אותו צד ג׳ ייחשב כנתבע לכל דבר, למעט היעדר האפשרות להגיש תביעה שכנגד. כמו כן, כתוצאה מצירופו, צד ג׳ רשאי לחלוק באמצעות כתב הגנה גם על התביעה העיקרית, שהוגשה נגד הנתבע. לאחר הגשת כתבי הטענות, בית המשפט יחליט על הפרוצדורה לשמיעת הודעת צד ג׳ וסדר הדיון לגביה.

האם ניתן לתבוע צד ג׳ בנפרד?

ככלל, הדרך לתבוע צד ג׳ בהליך נפרד מהתביעה העיקרית, פתוחה בפני הנתבעים. עם זאת, עשויים להיות מקרים בהם הדבר לא יוכל להתאפשר. מדובר בעיקר במקרים בהם מסיבות טכניות, התביעה לא תוכל להיות מוגשת, דוגמת מצבים בהם עילת התביעה מתיישנת. במקרים אלה, יתכן כי לנתבעים לא תעמוד הבחירה בין הודעת צד ג׳ ובין הגשת תביעה נפרדת. בנוסף לכך, לעיתים מטעמי יעילות הליכים, הודעת צד ג׳ עשויה להיות נוחה יותר, שעה שהיא אינה כרוכה בהוכחה נפרדת של כלל עילות התביעה, ומהווה חלק מהליך מאוחד המקיף את ההשתלשלות העובדתית הרלוונטית.

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי

לסיכום, הודעת לצד שלישי מהווה סוג ייחודי של תביעה, המוגשת על-ידי נתבעים במקרים בהם הם סבורים כי הם זכאים להשתתפות, שיפוי או נקיטת פעולה כלשהי מן הצד השלישי. אם יש לכם שאלות פרטניות בנושא, או צורך בייעוץ בסוגיות הנוגעות למשפט אזרחי, עורכי הדין ממשרדנו זמינים עבורכם. משרדנו מתמחה במגוון תחומי המשפט האזרחי, לרבות בדיני חוזים ומשפט מסחרי, דיני תאגידים, דיני נזיקין, דיני נדל״ן, רשלנות רפואית, תאונות דרכים, קניין רוחני (סימני מסחר, עיצובים, זכויות יוצרים) ועוד. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה ולתאם פגישת ייעוץ עם עורך דין מנוסה בתחום המשפט האזרחי במשרדנו, בירושלים או בתל אביב.

הליך התרת נישואין בישראל – גירושין אזרחיים

: 03-3724722

        055-9781688

 [email protected] 

צרו קשר

Scroll To Top