דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

איך משיגים דרכון שני אירופי?

Jordan Levy-Bograd

משרד עורכי הדין שלנו מסייע לאזרחים ישראלים ואמריקאים לקבל דרכון שני, אירופי. אנו מבצעים הערכת מצב אישית כדי לצאת למסלול הישיר ביותר אל האזרחות האירופית. נדון תמציתית במסלולים הקיימים:

עם התרחבות האיחוד האירופי, לכל ישראלי חמישי ישנה אפשרות מעשית לקבלת אזרחות מדינה אירופית. מי שהגיעו לישראל מאחת המדינות החברות באיחוד, נמלטו מרדיפת הנאצים או שרדו את השואה, יכולים מתוקף כך לשהות ברחבי האיחוד האירופי לשם לימודים או עבודה.

על רקע גורמים כמו בטחון, סגנון חיים והשקעות עסקיות, ישראלים רבים תרים אחר דרכון אירופי, למקרה שירצו או ידרשו לעשות בו שימוש.

זכותם של ישראלים ואמריקאים לאזרחות אירופית, עשויה בין היתר לנבוע מכוח קשר דם, מכוח קשר לאדמה, או מכוח מקום הלידה. כמו כן, השקעת הון היא אפשרות נוספת המזכה משקיעים זרים בתושבות ובאזרחות. באשר לשאלה כיצד מקבלים אזרחות נוספת, להלן התשובות.

תיקון עוולות היסטוריות

עד אחרית מלחמת העולם הראשונה, האוכלוסייה היהודית השתלבה היטב בחברה ההונגרית. בשנות השלושים, הממשל ההונגרי כרת ברית עם אדולף היטלר שעלה לשלטון בגרמניה בשנת 1933. בשנת 1938 החלה להופיע מדיניות אנטי – יהודית, שסימנה את תחילתן של רדיפות רבות אשר הגיעו לשיאן בשואת יהדות הונגריה, בשנים 1941 – 1945. הזכאות לאזרחות הונגרית נובעת מהניסיון לתקן את העוולות ההיסטוריים שספגה הקהילה היהודית בהונגריה.

יהודים ממוצא הונגרי יכולים להגיש בקשה לאזרחות הונגרית, אם יש להם הורים או שמוצאם מהונגריה, עד סבים-רבים-רבים שחיו במאה ה – 19. לשם כך, נדרשת הוכחת הקשר המשפחתי וכן ידע בסיסי בשפה ההונגרית.

משרד עורכי הדין שלנו מסייע בהשגת המסמכים המוכיחים את אילן היוחסין.דרכון אירופי

דרכון פורטוגלי ליהודים ספרדים

צו אלהמברה שהוצא בשנת 1942, העמיד בפני היהודים מהממלכה הספרדית של קסטיליה ואראגון, שתי ברירות: יתנצרו או יוגלו. היהודים אשר רצו לשמר על דתם גורשו והפכו מבקשי מקלט מעבר לגבול, בפורטוגל, לפני שגורשו גם משם. על פי פקודת החוק 2015/A-30, יהודים ספרדים וצאצאיהם יכולים להגיש מועמדות לאזרחות פורטוגלית.

אלה המבקשים דרכון אירופי-פורטוגלי, נדרשים להוכיח קשר לקהילה הספרדית בפורטוגל, כולל הצגת שושלת משפחתית ומסורת. מסמכים שיש צורך להציג לקבלת הדרכון הם:

  1. מכתב המלצה מהקהילות היהודיות המוכרות בפורטוגל.
  2. מסמך רשמי מהקהילה היהודית של המועמד.
  3. מסמכים המעידים על קשרי המשפחה של המועמד עם הקהילה היהודית-ספרדית.

זכות מכוח קשר דם (דין דם) או מכוח קשר לאדמה (לארץ)

אזרחות פולנית

אזרחות פולנית מבוססת על "דין הדם" ("Jus sanguinis"). כלל זה מקנה זכות אוטומטית לבקשת אזרחות, לכל אדם ממוצא פולני. זאת ללא הגבלה של מספר הדורות המפרידים בין המבקש לבין אבותיו הפולנים.

על מנת להוכיח מוצא פולני, יש לעבור בדיקת אימות ראשונית, הכוללת הצגת הוכחה לכך שלפחות אחד מאבותיו של המבקש היה אזרח פולני. נוסף על כך, יש לבדוק אם האזרחות הפולנית הועברה מדור לדור באופן רציף, מבלי "לדלג" על חוליה בשרשרת.

משרד עורכי הדין שלנו יכול לסייע בזירוז התהליך של הגשת הבקשה לאזרחות פולנית. פנו אלינו למידע נוסף אודות קבלת דרכון אירופי כאזרחות שניה.

אזרחות ליטאית

מי שאבותיהם (או הם בעצמם) היו אזרחים ליטאים עד ה – 15 ביוני 1940, יכולים להגיש בקשה לדרכון ליטאי. הדרישות כוללות הצגת הוכחה לכך שההורים, הסבים, הורי הסבים, או מי מהם, חיו בליטא משך 10 שנים לפחות לפני 1914, החזיקו נכס בבעלותם והועסקו בעבודה קבועה.

זכאות לאזרחות ליטאית ניתנת גם לנשים ולאלמנות של אזרחים ליטאים. מסמכים המוכיחים זאת הם דרכון ותעודת לידה שהונפקה לפני ה – 15 ביוני 1940. מסמכים רלוונטיים נוספים הם כאלה המעידים על שירות בצבא הליטאי או על מגורים בליטא לפני ה – 15 ביוני 1940.

אזרחות צרפתית או הולנדית

מי שאחד מהוריו הוא אזרח צרפתי, יכול לבקש אזרחות צרפתית גם אם נולד בישראל. אזרח צרפתי או מי שזכאי לאזרחות צרפתית, אפילו מכוח לידתו בקולוניה צרפתית, עשוי לזכות גם את בן / בת הזוג באזרחות צרפתית, בכפוף לתנאים נוספים.

יכולים לטעון לאזרחות הולנדית, מי שנולדו לפני שנת 1985 ואביהם היה אזרח הולנדי בעת לידתם, וכן מי שנולדו משנת 1985 והלאה, ואמם הייתה אזרחית הולנדית בלידתם.

דרכון אירופי

אזרחות על בסיס השקעת הון

נשאלת השאלה כיצד ניתן לקבל דרכון אם לא ניתן להוכיח מוצא וקשר למדינות שלעיל. ובכן ישנו מסלול נוסף, שהפך יותר ויותר פופולרי לאור יעילותו והזמן הקצר שבו הוא מאפשר להגיש מועמדות לאזרחות אירופית.

מספר מדינות החברות באיחוד האירופי פותחות את שעריהן בפני מי שאינם אזרחי האיחוד, לצורכי השקעה במדינה, בתמורה לדרכון אירופי.

השקעה מינימלית של 250,000 דולר מזכה באזרחות אירופית. עם זאת, הדרישות משתנות בין מדינות האיחוד השונות. משרד עורכי הדין שלנו מסייע לנתח את האפשרויות המשפטיות, ולקבל החלטה אישית מושכלת שתסלול את הדרך לאזרחות נוספת.

אזרחות בולגרית

כיצד אזרחות מכוח השקעה עובדת עבור מי שמבקש אזרחות בולגרית? מספר סיבות הופכות את בולגריה ליעד מבטיח; יש בה תרבות ענפה ומגוונת ואקלים נוח ונעים. שיעור מס ההכנסה האישי במדינה הוא הנמוך ביותר, 10% בלבד, ולצדו פטור (בתנאים) על הכנסות חוץ. אזרחים זכאים להחזיק בבעלותם קרקעות בכל רחבי האיחוד האירופי.

הדרישות עבור זכאות לאזרחות בולגרית, מתוקף השקעה:

  • לפחות שנה במעמד תושבות קבע.
  • השקעה של מיליון BGN (השווים לכ – 620,000 דולר או כ – 510,000 אירו) באג"ח ממשלתי לתקופה בת חמש שנים. בסיום התקופה, הסכום יוחזר ללא ריבית.
  • ניתן להשקיע את סכום הכסף בחברה בולגרית המשקיעה בפרויקטים בעלי עדיפות. זאת בתנאי שההשקעה נחשבת חשובה להתפתחות הכלכלה של בולגריה או אזורים בה.
  • השקעת LLC גם עשויה לבוא בחשבון. היא כרוכה בהשקעה של כ – 250,000 אירו / 300,000 דולר בחברה בולגרית, כבעל מניות המחזיק ב – 50% מההון לפחות.

אזרחים ישראלים שנולדו בבולגריה זכאים לקבל אזרחות אם עזבו את בולגריה בשנים 1948 – 1950 (העלייה הבולגרית). אולם, אם ההגירה התרחשה במועד אחר, האפשרות הבאה היא לספק הוכחה למגורים בבולגריה במשך שלוש שנים לפחות ברציפות.

ילדים להורים אזרחי בולגריה, יכולים גם הם להגיש מועמדות לדרכון בולגרי. גם נישואים לאזרח בולגרי מהווים מסלול לדרכון אירופי.

לשאלות צרו איתנו קשר

כאמור, דרכים רבות מובילות לאזרחות אירופית. הבנה מעמיקה ומלאה של תנאי הזכאות ושל ההוכחות שיש להמציא, היא חיונית כדי למנוע בזבוז זמן ומהלכים שגויים. צרו קשר עם משרד עורכי הדין שלנו כדי להתקדם לצעדים הבאים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה