דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

גירוש בת הזוג מישראל – מה לעשות באופן מעשי?

Joshua Pex

אהבה היא ללא ספק אחד הדברים הנפלאים ביותר שאפשר לחוות בעולמנו. התחושה המרגשת שמצאתם את האדם עמו אתם רוצים לחלוק את החיים שלכם היא תחושה שאין שנייה לה.  אך מה קורה כאשר זוג המורכב מאזרח ישראלי ואזרחית ממוצא זר רוצים לחיות יחד בישראל, ומשרד הפנים מסרב לתת לאזרח הזר מעמד? כאשר אתם עומדים בפני גירוש בני הזוג מישראל, הדברים נעשים מורכבים יותר.

כמו כן, פעמים רבות בני זוג יכולים להזמין את החצי השני שלהם לבקר בישראל, אך האזרחים הזרים מאריכים את שהותם באופן בלתי חוקי, משום שהזוג אינו יכול לסבול את המחשבה של פרידה לזמנים ארוכים. אם מתגלה השהייה הבלתי חוקית עשויים בן או בת הזוג לעמוד בפני גירוש, תהליך לא נעים בלשון המעטה אשר עשוי למנוע את הכניסה מחדש לישראל באופן מוחלט לשנים ארוכות.

אם כן, מה ניתן לעשות כאשר בן או בת הזוג מגורשים ממדינת ישראל? כיצד מתרחש התהליך ומהם הצעדים המשפטיים אותם יש לנקוט? על כל אלה נענה במאמר זה.

משרדינו מתמחה בנושאים של הגירה ושהייה בישראל. במהלך פעילותינו סייענו לזוגות רבים למצוא את הדרך החוקית לשמור על אהבתם. אם אתם עומדים בפני גירוש מישראל של בני הזוג ואתם זקוקים לסיוע, אתם מוזמנים לפנות אלינו ואנו נשמח לעזור באופן מקצועי ומיומן.

גירוש בת הזוג מישראל

מהם שלבי הגירוש מישראל?

תהליך הגירוש מישראל הוא תהליך בן ארבעה שלבים, כאשר כל שלב דורש אופן פעולה אחרת כדי להתמודד עם הגירוש. בהמשך המאמר נדון בהרחבה בכל שלב ושלב, אך בחלק זה רק נסקור את השלבים השונים.

השלב הראשון של גירוש בן או בת זוג מישראל הוא מעצר בידי משטרת ההגירה. חשוב להבין כי כל שהייה במדינת ישראל מחויבת באשרת שהייה, כאשר ישנם אזרחים של מדינות אשר זקוקים לקבלת ויזה או הזמנה מאזרח ישראלי כדי בכלל להיכנס למדינת ישראל. אשרת תייר תקפה למשך שלושה חודשים, כך שמי שנשאר במדינה לאחר תקופה זו, ללא הסדרת מעמד השהייה, למעשה שוהה בישראל באופן בלתי חוקי. במקרים תבצע משטרת ההגירה מעצר, לאחר שנודע על דבר השהייה הבלתי חוקית.

השלב השני של תהליך הגירוש הוא בחינה של ביקורת הגבולות. בחינה זו עשויה להביא להרחקה מוחלטת ממדינת ישראל של חמש עד עשר שנים. יחד עם זאת, ממונה ביקורת גבולות יכול לקבוע כי השהייה הבלתי חוקית מקורה בתום לב או טעות.

השלב השלישי של תהליך הגירוש הוא שימוע בבית הדין לביקורת משמורת. בית דין זה אמון על בחינת המקרה של השוהה הבלתי חוקי וקביעת גורלו.

לבסוף, השלב האחרון בתהליך הוא הגשת ערעור כנגד החלטתו של בית הדין לביקורת משמורת. את הערעור חשוב להגיש במהרה, בטרם הגירוש. פעמים רבות תידרש בקשה לקבלת צו ביניים כדי למנוע את הגירוש מהארץ.

חשוב לציין כי גם לאחר הגירוש לא תמיד נחרץ גורלם של בני הזוג לעד. במיוחד במקרים של בני זוג אשר היו בתהליך להסדרת השהייה בו דבר מה ישתבש, עדיין ניתן יהיה להזמין מחדש את בן או בת הזוג, כל עוד הקשר הזוגי נשמר. יחד עם זאת, מדובר בתהליך הרבה יותר מורכב אשר דורש הוכחה של אמיתות הזוגיות.

מה ניתן לעשות כאשר בן או בת הזוג נעצרים בידי משטרת ההגירה?

כפי שציינו קודם לכן, השלב הראשון בתהליך הגירוש הוא מעצר של השוהה הבלתי חוקי בידי משטרת ההגירה. בשלב זה נלקחים חפציהם האישיים של העצורים והמבקר היחיד אשר יכול לבוא במגע עמם הוא עורך דין. לכן חשוב במהרה ליצור קשר עם עורך דין המתמחה בנושא של חוקי ההגירה ולחתום על ייפוי כוח אשר מאפשר ייצוג משפטי. ככל שתשכילו להפעיל ייצוג משפטי מוקדם יותר, כך יעלה הסיכוי שהבעיה תגיע לפתרון הטוב ביותר.

השחרור של העציר בידי עורך דין מוסמך יכול להיעשות על בסיס מספר עילות כמו מצב רפואי, תקלה או טעות אשר התרחשו בתום לב ועוד. כמובן שכל מקרה הוא ייחודי, לכן חשוב להיוועץ בעורך דין מנוסה ומיומן, אשר יוכל לסקור את התיק של העצור או העצורה באופן ממוקד, כדי לבנות את דבר ההגנה בצורה הטובה ביותר.

מה ניתן לעשות בשלב העמידה אל מול ממונה ביקורת הגבולות?

אם מאמצי השחרור בעת המעצר לא צלחו, יעמדו העצורים אל מול ממונה ביקורת הגבולות. גם במקרה זה יוכל עורך דין המתמחה בהגירה לסייע. ישנם מקרים בהם ניתן לשכנע את הממונה כי נפלה טעות במעצר שיש לשחרר את העצור או העצורה מטעמים הומניטריים.

אם שלב זה גם הוא אינו מביא לשחרור, יעבור המקרה להחלטה של בית הדין לביקורת משמורת.

מה ניתן לעשות בשלב הדיון בבית הדין לביקורת משמורת?

בית הדין לביקורת משמורת הוא הגוף אשר בוחן לגופו כל מקרה של עצורים בשל שהייה בלתי חוקית בישראל . חשוב להבין כי ההבאה להכרעה בפני בית הדין היא אינה מידית ולמעשה המדינה יכולה להמתין עד 96 שעות כדי להביא את השוהה הבלתי חוקי אל מול שופט.

במהלך הדיון יבחן המקרה של העצור או העצורה באופן קפדני, כדי לקבוע האם יש לקבוע על גירוש ממדינת ישראל. השוהה הבלתי חוקי הוא אינו נטול זכויות לגמרי וזכויותיו מעוגנות בחוק הישראלי. עורך דין מיומן ומנוסה ידע כיצד לפעול להגנתו של השוהה הבלתי חוקי תחת טענות התואמות את החוק.

אם קבע בית הדין לביקורת משמורת כי השוהים הבלתי חוקיים יגורשו מישראל, אין זה אומר כי מדובר בסוף הדרך עבור השוהים הבלתי חוקיים. במקרים אלה ניתן להגיש ערעור בבית הדין לעררים.

הגשת ערעור כנגד ההחלטה של בית הדין לביקורת משמורת

חשוב להגיש את הערעור לבית הדין לעררים כמה שיותר מוקדם, לפני שיושלם תהליך הגירוש. את הערר יש להגיש למעשה לא מאוחר יותר מ-21 ימים מקבלת החלטת הגירוש. כמו כן, ישנם מקרים בהם יתאפשר להגיש צו ביניים אשר ימנע באופן זמני את הגירוש.

בתהליך הערעור יציג עורך הדין את הטענות התומכות במניעת הגירוש של השוהים הבלתי חוקיים. בהחלט יש בכוחו של ערעור המוגש מטעם עורך דין מומחה להביא לתוצאה הרצויה ולמנוע גירוש. חשוב לבחור בעורך דין המכיר את חוקי ההגירה על בורים, כדי להבטיח שדבר לא "ייפול בין הכיסאות".

גם אם בן או בת הזוג גורשו בכל ממדינת ישראל, עדיין ישנם אפיקים נוספים בהם ניתן לפעול כדי להזמינם מחדש את ישראל. אך חשוב להבין כי לאחר הגירוש תהליך השיבה לישראל נעשה מורכב יותר.

סוף מעשה במחשבה תחילה – הסדרת שהיית בן או בת הזוג

בישראל ישנן דרכים להסדיר באופן רשמי את שהייתם של בני זוגם של אזרחים ישראליים. כדי להימנע ממקרה של גירוש, מומלץ להסדיר את המעמד של בן או בת הזוג מבעוד מועד, כדי למנוע עוגמת נפש לכל הצדדים.

כדי לאפשר קיום של חיים משותפים של בני זוג זרים של אזרחים ישראליים יש צורך בהזמנה רשמית של בן או בת הזוג הזרים ופתיחת תיק חיים משותפים במשרד הפנים, על פי נוהל איחוד משפחות. ההזמנה דורש הגשה של מסמכים רשמיים אותם יש לאמת באמצעות חותמת אפוסטיל. חשוב לדבר כי במקרה זה מדובר על זוגות נשואים וישנו גם תהליך הנוגע לזוגות ידועים בציבור .

גירוש של בן או בת זוג מישראל – אל תעברו את זה לבד

חווית תהליך הגירוש של אדם אותו אתם אוהבים היא חוויה קשה וקורעת לב. אחרי שהתרגלתם לחיות יחד בשגרה לפתע תיתקלו באי-וודאות על זה אשר עתיד לבוא. כדי לאפשר לעצמכם לצלוח את התהליך עם סיכויים גדולים ככל הניתן למניעת הגירוש, חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בחוקי הגירה ומכיר את התהליך בצורה המעמיקה ביותר. מדובר אמנם בהליך שאינו פשוט בלשון המעטה, אך ככל שתבחרו שלא לעבור אותו לבד, כך תבטיחו תחושת ביטחון גדולה יותר עד להשגת המטרה.

משרד עורכי דין שלנו הנמצאים בירושלים ובתל אביב מתמחים בחוקי ההגירה לישראל ובתהליכים של הסדרת מעמדם החוקי של בני או בנות הזוג של אזרחים ישראליים. בין אם בן או בת זוגכם עומדים בפני גירוש ובין אם אתם רוצים למנוע את התהליך בידי הסדרה של מעמדם בישראל, תוכלו לפנות אלינו ואנו נוכל לסייע לכם בכל תהליך לו אתם זקוקים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה