דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אפליה על רקע נטיה מינית – איך אפשר לפעול נגדה? (מידע משפטי)

Michael Decker

לצערנו, גם בישראל של המאה ה-21 ממשיכים להתקיים מקרים של אפליה על רקע נטייה מינית. בעידן שבו המודעות לצורך בשוויון לכל המגדרים ולקהילת הלהט״ב כה גבוהה, אין מקום לנקיטת סובלנות כלפי כל צורה של אפליה. חשוב כי מי שחוו אפליה על רקע נטייתם המינית יידעו מה באפשרותם לעשות בנושא. במאמר זה יסביר על כך עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני עבודה ומשפט אזרחי.

משרדנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה ובמשפט אזרחי, ומסייע באופן שוטף ללקוחותיו בטיפול ומניעת מקרים של אפליה במקום העבודה, בקבלת שירותים שונים ובמקרים נוספים. משרדנו מעניק סיוע משפטי מקיף בנושא, ומסייע למי שחוו אפליה מכל סוג בשמירה על זכויותיהם.מניעת אפליה על רקע נטיה מינית

מניעת אפליה על רקע נטייה מינית – המלאכה טרם הושלמה

החברה הישראלית הופכת עם הזמן ליותר פתוחה וליברלית בכל הנוגע ליחס כלפי העדפה מינית, שינויי מגדר וכו׳. עם זאת, נראה שהפעילות למען שוויון בהיבט זה טרם הושלמה. יש מי שעדיין נמצאים מאחור, ואינם מעניקים יחס שווה כלפי מי שהם בעלי העדפה מינית שאינה מקובלת עליהם. הדבר בא לידי ביטוי לא פעם בקרב מעסיקים ומקומות עבודה, בכל הנוגע לקבלה לעבודה ותנאי העסקה. חשוב לדעת כי החוק אוסר בתוקף על אפליה של עובדים על רקע נטיה מינית, אך גם בקבלת שירותים ובמקרים נוספים. יש מה לעשות נגד אפליה על רקע מין ונטיה מינית, ולהלן נרחיב על כך.

מה קובע החוק בנוגע לאפליה בעבודה על רקע נטיה מינית?

לא פעם נשמעת ביקורת ציבורית על כך שאין מספיק חוקים המקדמים שוויון זכויות כלפי הקהילה הגאה בישראל. אמנם בהחלט ניתן לומר כי יש מקום לשיפור הזכויות החוקיות המוקנות לקהילה ויצירת שוויון לכלל האזרחים. עם זאת, בכל הנוגע לזכויות עובדים, החוק מעניק הגנות משמעותיות אשר ניתן להיעזר בהן במקרים של אפליה. 

חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אוסר על אפליה על רקע מין (אפליה של גבר או אישה בשל שיוכם המגדרי) או נטיה מינית לכל אורך תקופת ההעסקה – החל משלב הגיוס לעבודה, דרך תנאי ההעסקה ועד לזכויות המגיעות לעובדים עם סיום העסקתם. החוק אף אוסר על מעסיקים לשאול עובדים ועובדים פוטנציאליים שאלות על נטייתם המינית. שאלות אלה עלולות להיחשב כאפליה אסורה על פי החוק ובמקרים מסוימים אף כהטרדה מינית. אפליה במקרים אלה עשויה להקים עילה לתביעת פיצויים. החוק קובע תקרת פיצויים בגובה עד 120 אלף ש״ח ללא הוכחת נזק בגין אפליה בעבודה על רקע מין ונטיה מינית.

כבר בשנת 1994 פסק בג״ץ כי אין להפלות עובדים בשל היותם הומוסקסואלים. פסק דין מכונן זה (בג״ץ 721/94 אל על נתיבי אוויר לישראל בע״מ נ׳ יונתן דנילוביץ׳) עסק בדייל אוויר אשר חברת אל על סירבה להעניק לו הטבות בדמות כרטיסי טיסה לבן זוגו, אף שהטבות אלה היו נהוגות ביחס לבני זוג. בית המשפט קבע כי אין רלוונטיות לשוני בנטייה המינית וכי יש לבטל את האפליה בין בני זוג הטרוסקסואלים לבין בני זוג הומוסקסואלים בהיבט זה. במקרה אחר (בש״א 7035/05), הוציא בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב-יפו צו מניעה נגד פיטורי עובדת אשר הטעם לפיטוריה היה תהליך שינוי מין שעברה. 

אפליה במקרים נוספים

מלבד אפליה במקום העבודה, אשר כפי שפירטנו לעיל, החוק ובתי המשפט מתייחסים אליה במלוא הרצינות, קיימים מקרים נוספים בהם מתקיימת אפליה. הדבר עשוי לבוא לידי ביטוי בכניסה למקומות ציבוריים ובמתן שירותים. על רקע זה נחקק חוק איסור הפליה במוצרים ושירותים. חוק זה אוסר על אפליה בשל מין או נטייה מינית, ומסמיך את בית המשפט לפסוק פיצויים בסך עד 50 אלף ש״ח (ללא הוכחת נזק) במקרים בהם היא מתקיימת. 

דוגמה מהעת האחרונה היא מקרה בו בית דפוס סירב להדפיס שלטים עבור חברי קהילת הלהט״ב בשל תוכן השלטים. בית המשפט קבע כי החוק מחייב מתן שירות שווה לכל אדם. בכך נדחו טענות בית הדפוס לכך שהסירוב להדפיס את השלטים נבע מאמונה דתית של בית הדפוס. פסק דין זה מהווה עדות נוספת לכך שבתי המשפט בישראל עומדים לצד מי שנפגעו מאפליה וכי יש מה לעשות במקרים בהם היא מתקיימת.

אפליה על רקע נטיה מינית – צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי

לעיל הסברנו על הדרכים המשפטיות לפעול נגד מקרים של אפליה על רקע נטיה מינית. אם יש לכם צורך בייעוץ פרטני או בכל סיוע בנושא, עורכי הדין ממשרדנו זמינים עבורכם. לעורכי הדין ממשרדנו ידע וניסיון מוכחים בדיני עבודה ומשפט אזרחי. משרדנו מסייע משפטית למי שנפגעו מאפליה מכל סוג. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספר הטלפון או הדואר האלקטרוני המופיעים מטה ונשמח לסייע.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה