דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אישום פלילי חמור בגין תאונה (מידע משפטי מפי עו״ד מומחה לדיני תעבורה)

Moti Orange
Moti Orange

מה עושים במקרים של אישום פלילי חמור בגין תאונה? עבירות תנועה חמורות המסתיימות בתוצאה מצערת של תאונת דרכים, עלולות לגרור אישומים פליליים נגד הנהגים הפוגעים. ואולם, לא פעם נסיבות המקרה או קשיים ראייתיים (כגון כשלי חקירה או עדויות סותרות) עשויים להוביל להקלה בעונש או אף לזיכוי מלא. הדבר אפשרי באמצעות דין ודברים מול התביעה או באמצעות ניהול ההליך בפני בית המשפט. להלן יפרט על כך עורך הדין מוטי אורנג׳, מומחה לדיני תעבורה ממשרדנו.

אישום פלילי חמור בגין תאונה (מידע משפטי מפי עו״ד מומחה לדיני תעבורה)

אישום פלילי חמור בגין תאונה נועד להרתיע, אך הדבר תלוי בנסיבות המקרה

תאונות דרכים מהוות מכת מדינה, ובתי המשפט מוצפים בהליכים פליליים בגין עבירות תנועה חמורות. לא מעט מאותן עבירות מסתיימות בתאונות דרכים מצערות, לרבות עם נפגעים בגוף או בנפש. המדיניות של גורמי האכיפה לגבי עבירות אלה נוטה להיות כזו שאינה מגלה סובלנות כלפיהן. במקרים רבים, עבירת תנועה שהובילה להתרחשות תאונת דרכים תגרור הגשת כתב אישום פלילי חמור, מתוך ניסיון להרתיע אחרים מביצוע עבירות תנועה מעין אלה. ואולם, חשוב לדעת כי לנסיבות המקרה עשויה להיות השפעה מכרעת על תוצאות ההליך, ולא פעם הן עשויות להוביל להתחשבות בעונש שיוטל על נאשמים. לעיתים בית המשפט אף עשוי לזכות נתבעים באופן מלא או חלקי במסגרת ההליך, על רקע נסיבות המקרה או קשיים בהוכחת האישומים המיוחסים לנתבעים.

אילו עבירות פליליות חמורות קיימות?

הדין בישראל (ובעיקר פקודת התעבורה ותקנות התעבורה) קובע שורה ארוכה של עבירות אשר ניתן לייחס לנתבעים במסגרת מקרים של תאונת דרכים. קיים ספקטרום רחב של עבירות מבחינת דרגת החומרה שלהן. בצד העבירות החמורות ניתן למצוא עבירות כגון נהיגה במהירות מופרזת, נהיגה בשכרות (ובייחוד שכרות שנייה), תאונת פגע וברח, גרימת חבלה של ממש כתוצאה מתאונה ומעבר באור אדום. במקרים בהם עבירות מעין אלה יסתיימו בתאונת דרכים, הדבר בדרך כלל יוביל לחקירה משטרתית, שעלולה לגרור הגשת כתב אישום נגד הנהגים הפוגעים. אישומים אלה עלולים לגרור עונשי מאסר, כאשר בגין עבירות אלה החוק מאפשר להטיל עונשי מאסר, אשר אורכם עשוי להגיע למספר שנים.

באילו מקרים נסיבות המקרה עשויות להוביל להקלה עם נאשמים בעבירות תעבורה חמורות?

כפי שציינו לעיל, על אף חומרת עבירות התעבורה הנ״ל והרצון של מערכת אכיפת החוק להרתיע אחרים מלבצען באמצעות אישומים פליליים חמורים, לא פעם נסיבות המקרה עשויות להצדיק הקלה בעונש ואף זיכוי מעבירות אלה. הדבר עשוי לנבוע מקשיים ראייתיים, הנובעים מפעולות חקירה שבוצעו בניגוד לחוק או לנהלים, סתירות משמעותיות בעדויות או היעדר הוכחות מספיקות לביצוע העבירות. כך גם נסיבות המקרה עשויות להוביל להתחשבות בנאשמים ולהקלה בעונשם. לעיתים הדבר עשוי להוות תוצאה של הסדר טיעון מול התביעה הפלילית, ובמקרים אחרים ההתחשבות בנאשמים עשויה להגיע מצד בית המשפט.

דוגמה למקרה שבו בית המשפט התחשב בנסיבות של נאשם בעבירת תנועה חמורה היא פסק דין של בית המשפט העליון משנת 2019. בפסק דין זה גזר בית המשפט על הנאשם 9 חודשי עבודות שירות בגין תאונת פגע וברח שהסתיימה במוות טראגי של הולכת רגל בתל אביב. בכך הפך בית המשפט את פסק הדין של בית המשפט המחוזי בתיק, במסגרתו נפסקו על נאשם 10 חודשי מאסר בפועל. בית המשפט העליון קבע כי יש להתחשב בנסיבות המקרה, ובעיקר בכך שהנאשם אמנם נמלט מזירת האירוע, אך שב אליה והסגיר את עצמו כעבור כשעתיים בלבד. כמו כן, בית המשפט ציין התחשב בעובדה שמדובר בעולה חדש, אשר טרם הסתגל לחיים במדינת ישראל, ואשר הביע חרטה עמוקה על התאונה, שגרמה להחמרה במצבו הנפשי.

במקרים מסוימים נאשמים עשויים להיות מזוכים לחלוטין מאישומים חמורים בגין תאונה. דוגמה לכך היא פסק דין של בית המשפט המחוזי בחיפה משנת 2014, שבו זוכה אדם מגרימת מוות בנהיגה רשלנית, עקב תאונת דרכים שכתוצאה ממנה הלך לעולמו הולך רגל. בית המשפט המחוזי הפך את פסק הדין של בית המשפט לתעבורה, אשר הרשיע את הנאשם וגזר עליו מספר עונשים, וביניהם מאסר בפועל למשך 6 חודשים. בית המשפט המחוזי קבע כי בנסיבות המקרה, בהן הולך הרגל ככל הנראה התפרץ לכביש, לא ניתן לקבוע כי היה באפשרותו של הנאשם למנוע את התאונה. כך גם הצביע בית המשפט על קשיים ראייתיים משמעותיים, המעלים ספק באשמתו של הנאשם בביצוע העבירה. מקרים אלה ממחישים את החשיבות בבחינה מעמיקה של הנסיבות והראיות במקרים מורכבים אלה, אשר לא פעם עשויה להסתיים בזיכוי או בהפחתת האישומים והקלה בעונש של מי שהוגש נגדם כתב אישום פלילי חמור עקב תאונה. לאור היותם של הליכים מעין אלה כה מורכבים מבחינה משפטית, מומלץ להסתייע במסגרתם בייצוע של עורך דין מומחה לדיני תעבורה, כבר משלבי החקירה הראשונים בתיק.

אישום פלילי חמור בגין תאונה – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה

במאמר זה הסברנו על עבירות תנועה חמורות המסתיימות בתאונה, והמקרים בהם על אף האישומים הפליליים המיוחסים לנאשמים במקרים אלה, עשויה להיות התחשבות בעונשם. אם יש לכם כל שאלה או צורך בסיוע בנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו, ועורך דין מומחה לדיני תעבורה ישמח לספק לכם מענה משפטי מקיף ומקצועי. במשרדנו פועלים עורכי דין בעלי ניסיון רב ומוכח בייצוג במגוון הליכי תעבורה בפני כל הערכאות המשפטיות, לרבות במקרים של אישומים בעבירות חמורות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה