דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נהיגה במהירות מופרזת ומידע שחשוב להכיר אודות הממל"ז (מד מהירות לייזר)

Moti Orange
Moti Orange

נתפסתם בעבירת מהירות? חוששים להיתפס? עוברים ליד רכב משטרה בשולי הדרך ומתחילים להתנשם בכבדות בלי להבין מדוע? אז המאמר הזה בשבילכם! לאורכו של המאמר מיטב עורכי הדין ממשרדנו מסבירים: מהו הממל"ז (מד מהירות לייזר)? כיצד עובד? מה ניתן לעשות כדי להתמודד עימו? מה הן דרישות ההפעלה שלו? באילו מצבים הוא אינו קביל בבית המשפט (מזג אוויר, תאורה, ועוד)? ובעיקר – מה ההשלכות של כל אלה במידה ואינכם מודים במיוחס לכם בפני השוטר?

כל זאת ועוד במאמר העוסק בנושא הממל"ז ושנכתב על ידי מיטב עורכי הדין שבמשרדנו, אשר מסבירים על דרכי ההתמודדות עם הליך קבלת דוח מהירות על בסיס מד מהירות לייזר, מתחילתו ועד סופו, על כל הדגשים שיש להיות מודעים אליהם בזמן אמת. במאמר תלמדו על על זכות ההיוועצות עם עורך הדין לפני השימוע ובמהלכו, על העבירות שבגינן מזומנים לשימוע בניגוד לעבירות ברירת המשפט – וכיצד ניתן לוודא שהשופט יראה את כלל הראיות הרלוונטיות בענייני במקרים כאלה.

מהו ממל”ז?

הממל"ז או בשמו המלא מד מהירות לייזר הוא אמצעי האכיפה הנפוץ ביותר שבו עושה שימוש המשטרה. השימוש בו נעשה מאז שנות השמונים, בכפוף להתקדמות הטכנולוגית כמובן. הממל"ז נראה כרובה לייזר, בעל ידית אחיזה וכוונת, ובפעולתו הוא שולח קרן לייזר ממוקדת לנקודה במרחק, ומודד את הזמן שלוקח לקרן לחזור אליו.

לאחר מדידת זמן זה המכשיר מחשב אוטונומית את המרחק שבוצעה בו המדידה וכן את משך הזמן שלקח לקרן לחזור, וכך הוא משקלל את המהירות של המטרה הנמדדת – ומציג אותה על הצג שלו.

הפעלתו של המכשיר בפועל איננה מורכבת, וכל שנדרש השוטר לעשות הוא לכוון את העינית שלו לעבר הרכב שאת מהירותו מעוניין הוא למדוד, ללחוץ על ההדק, ואז לאחר פחות מחצי שנייה לקבל את התוצאה של המהירות שבה הרכב נע.

ביהמ"ש העליון קבע כי מהימנותו של מד מהירות לייזר היא רבה, וזאת בתנאי שהשימוש בו בוצע בהתאם להוראות היצרן ולנדרש. לדוגמה: (1) נדרש כי מרחק המדידה לא יעלה על 300 מטרים, אלא אם נעשה על ידי השוטר המפעיל את המכשיר שימוש בחצובה. (2) נדרש ביצועו של כיול יומי ותקופתי של המכשיר, בהתאם להוראות היצרן. (3) נדרש קיומו של קשר עין בין רכב המטרה לבין השוטר. (4) נדרש כי קו הראיה בין רכב המטרה לבין השוטר יהיה נקי מהפרעות. (5) הנחיות נוספות לעניין תפעול הממל"ז בלילה, עליהן ארחיב בהמשך.

מה קורה לאחר שהממל"ז מזהה כי הרכב נסע במהירות מופרזת?

אחד משניים: או שהרכב נע במהירות גבוהה מספיק מעל המותר, ואז תתקבל על ידי הנהג הזמנה למשפט, או שהמהירות החורגת היא בתחום הסביר, ואז יקבל הנהג דוח מהירות מסוג ברירת קנס. במקרה לנהג ישנם 90 ימים להחליט אם ברצונו להישפט בגין העבירה או אם ברצונו פשוט לשלם את הקנס ולסיים עם הסיפור. במידה ומחליט הנהג כי ברצונו להישפט – עליו למלא את הספח המצורף לדוח התנועה, "בקשה להישפט", ושלוח אותו לכתובת המצוינת בגבו.

פסילה מנהלית על ידי קצין משטרה

במידה ונקלעתם למצב מצער זה, ונסעתם במהירות כה מופרזת עד שנדרשתם להישפט ללא ברירת קנס – תזומנו לשימוע בפני קצין משטרה אשר יחליט אם לפסול את רישיון הנהיגה שלכם לשלושים ימים ואם לא. במקרה זה יש ביכולתו של הנהג להגיש בקשה לביטול הפסילה המנהלית, אשר תידון בבית המשפט לתעבורה תוך ימים בודדים. בשלב השימוע חשוב שהנהג יתייעץ עם עורך דין ונראה שהדבר יכול לסייע לו רבות.

משטרה - מכשיר מד לייזר

איך עוזר עורך דין לתעבורה במקרה קבלת דוח מהירות מממל"ז?

ראשית – ביכולתו של עורך הדין לתעבורה לצלם את חומר הראיות מהתביעה המשטרתית ולעבור על המזכרים שנערכו על ידי השוטר שביצע את הבדיקה ו/או שוטרים נוספים שנכחו בעת האירוע.

שנית – עורך הדין יכול לבחון האם נערכו בדיקות הכיול הנדרשות של המכשיר, הן לעניין הבדיקות היומיות והן לעניין בדיקות הכיול התקופתיות.

שלישית וזה העיקר – מכל החומרים שעליהם יעבור עורך הדין, יוכל הוא לחפש ולמצוא כשלים בחומר הראיות, אשר עשויים להביא לזיכויו של הנאשם, או לפחות למתן הצעה עונשית מקלה עבורו במעמד ההסדר לקראת המשפט. במקרים אלה יכול עורך הדין להגיע להסדר טיעון מקל בדוגמת תיקון כתב האישום, הורדת הנקודות שיהיו ברישיון הנהיגה של הנהג מבצע העבירה ואפילו ביטול דו"ח.

מהימנותו של מכשיר הממל"ז נידונה מפעם לפעם בפני בית המשפט, ואך לאחרונה קבע בית המשפט העליון כי התקן שניתן למכשיר והמגדיר את מהימנותו קובע את רמת הדיוק של מכשיר הלייזר: 3 קמ"ש כאשר מהירות הרכב קטנה מ- 100 קמ"ש, ו- 3% מהמהירות הנמדדת במהירות הגבוהה מ- 100 קמ"ש. בפועל מדובר בהגדרתו של טווח האכיפה המבוצע על ידי המשטרה, וכפועל יוצא מפחיתה המשטרה 5 קמ"ש מהקריאה שנרשמת במכשיר עקב כך.

מגבלה נוספת שחשוב לציין היא כי בהתאם להוראות היצרן, הממל"ז לא תקף ובדיקותיו אינן מהימנות כאשר יש קשיים בתנאי מזג האוויר. כלומר: בתנאי מזג אוויר הכוללים ממטרים בצורת גשם או שלג – אין לעשות שימוש בבדיקה זו מאחר ומהימנותה נפגמת בהם. מידה ונקלעתם למצב בו המשטרה קוראת לכם לעצור בצד ומציגים בפניכם ממל"ז המורה על כך שנסעתם במהירות העולה על המותר, והנכם מצויים בתנאי מזג אוויר כמפורט לעיל – מומלץ לכם להוציא את מכשירכם הסלולרי ולתעד את מזג האוויר במקום האירוע, מאחר והדבר יחליש את המסד הראייתי אותו אוספת התביעה המשטרתית לפני הדיון במשפט, וכמובן שזה יתבטא גם ברמת הענישה שתוצע לכם במעמד.

תנאי הפעלה נוספים, אשר רלוונטיים לשימוש בממל"ז בשעות הלילה, אשר היכרותכם עימם תסייע לכם במידה ונקלעתם לצרה, ואשר בלעדיהם חל איסור על הפעלתו: (א) קטע המדידה חייב להיות מואר – כלומר לא ניתן לעשות שימוש במד מהירות לייזר באזור שאין בו תאורת לילה מלאה. (ב) טווח האכיפה לא יעלה על 300 מטרים.

לסיכום

מתוך רצון לשמור על בטיחותכם וחייכם, מומלץ שלא לנהוג במהירות מופרזת. אך אם נסעתם במהירות מופרזת ונתפסתם ע"י המשטרה – מומלץ להתייעץ עם עו"ד תעבורה המומחה בתחום לפני המשפט.

עורך הדין יוכל לייצג אתכם גם בהליך השימוע לפני הפסילה המנהלית, אשר נהוג להתבצע במקרים שבהם המהירות המופרזת חורגת בתחום מסוים, ואז הנטייה היא לבצע פסילה מנהלית לשלושים ימים, כשלרוב היא ניתנת בצורה שהיא כמעט אוטומטית, והדרך היחידה להימנע ממנה היא ככל הנראה להתייעץ עם עורך דין שייצג את הנהג בשימוע עצמו.

נזכור כי תיעוד נסיבות האירוע הינו פעולה רצויה ותמיד יכול להועיל. באמצעות שליפת המכשיר הנייד וצילום הזירה (עדיף מבלי שהשוטרים יבחינו בכך, כי הדבר חוקי, אך עשוי לעצבן אותם) – יכול הנהג להקל על עצמו את העונשים שעתיד הוא לקבל עקב האופן שבו נהג.

כמו כן נזכור כי ישנם גם רכיבים רלוונטיים לעונש, כגון עמידה בתנאי שטח, כיול המכשיר, מרחק, תאורה ועוד, אשר עליהם יוכל עורך הדין לעמוד במידה ותיוועצו עימו בזמן הנכון, שהוא כאמור – מוקדם ככל הניתן.

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי, ו/או חוות דעת משפטית. בכל מקרה יש להתייעץ עם עו”ד מוסמך על מנת לקבל ייעוץ המותאם לנסיבות המיוחדת ולנתוני המקרה הספציפי וכל מקרה יש לבחון לגופו.

משרדינו מתמחים בדיני תעבורה עם ניסיון רב ורחב ויעמדו לשירותכם במסירות רבה בכל שאלה משפטית

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה