דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תאונת דרכים הגורמת פציעה קשה או מוות – כיצד לפעול? (מידע משפטי)

Moti Orange
Moti Orange

תאונת דרכים במסגרתה נגרם נזק מסוג פציעה קשה או מוות עלולה להוביל להעמדה לדין פלילי, לצד תביעות פיצויים אזרחיות העשויות להיות מוגשות נגד הנהג הפוגע. גורמים רבים עשויים להשפיע על תוצאות ההליכים הפליליים והאזרחיים במקרים אלה, לרבות הסיבות לתאונה, אמצעי הבטיחות בהם נעשה שימוש בעת תאונה, וכן הסתייעות בייצוג משפטי לשם ניהול ההליכים באופן מיטבי. במאמר זה יסביר על הנושא עו״ד מוטי אורנג׳, מומחה לדיני תעבורה ממשרדנו.

תאונת דרכים הגורמת פציעה קשה או מוות – כיצד לפעול? (מידע משפטי)

מצער לכתוב זאת, אך תאונות דרכים הן בישראל עניין שבשגרה. כמעט ולא חולף יום שבו איננו מתבשרים על תאונה קטלנית אחת לפחות בכבישי ישראל. הנתונים המדאיגים אשר מתפרסמים על-ידי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים (הרלב״ד) מראים כי מספרי ההרוגים בתאונות דרכים עולה בשנים האחרונות בהדרגה. לאור סטטיסטיקה קשה זו, לפיה כמעט בכל יום יש תאונות דרכים המסתיימות בתוצאה של פציעה קשה או מוות, חשוב להבין כי מדובר בתרחיש שיכול לקרות לכל אחד. אך מעבר לכך – חשוב להבין מה עושים במקרים אלה.

אמנם לא פעם תאונות קטלניות או כאלה המסתיימות בתוצאות קשות של פציעה חמורה נגרמות כתוצאה מביצוע עבירות נהיגה (כגון נהיגה תחת שכרות או נסיעה במהירות מופרזת), אך אין זה תמיד המצב. תאונות קשות מעין אלה נגרמות לא פעם גם במקרים של נסיעה שגרתית, למשל כתוצאה מחוסר תשומת לב או נסיעה שאינה מביאה בחשבון את תנאי הדרך הקשים. ואולם, גם במקרים אלה, יש להניח כי יוגש כתב אישום נגד הנהגים. ייתכן כי הם אף ייתבעו בנפרד, על-ידי הנפגעים בתאונה או קרוביהם. במקרים אלה חשוב במיוחד לדעת כיצד להיערך ולהתנהל, הן בזירת התאונה והן לאחר מכן. להלן נפרט על כך.

אישום בגין תאונה קטלנית

כאשר תאונת דרכים מסתיימת במוות, הנהגים המעורבים בתאונה חשופים לאישומים בגין עבירות של המתה בקלות דעת או גרם מוות ברשלנות, לפי חוק העונשין. אף שהעונשים הנגזרים בגין עבירות אלה הם בדרך כלל עונשי מאסר, קיים הבדל משמעותי ביניהן. בעוד שהעונש בגין הרשעה בגרם מוות ברשלנות יכול להגיע לעד 3 שנות מאסר, העונש בגין המתה בקלות דעת יכול להגיע לעד 12 שנות מאסר. לצד עבירות אלה, ייתכן כי הנהגים יואשמו במסגרת כתב האישום בעבירות נוספות, ככל שהמשטרה סבורה כי הן היוו גורם לתאונה. עבירות אלה עשויות להיות נהיגה תחת שכרות (לרבות תחת שימוש בסמים), סטייה מנתיב, נסיעה במהירות מופרזת, חציית הכביש ברמזור אדום וכיו״ב.

אישום אפשרי בגין תאונה הגורמת פציעה קשה

לצד עבירות המתה, הנגרמות כתוצאה מתאונת דרכים, במקרים בהם הפגיעה מהתאונה הסתיימה בפציעה קשה, ניתן להאשים נהגים מעורבים בחבלה של ממש כתוצאה מהתאונה. חבלה של ממש יכולה להיות, למשל, פצע פתוח, שריטות עמוקות או שברים. הסנקציות במקרים של הרשעה בעבירה זו משתנות בהתאם לנסיבות המקרה, כמו גם בהתאם לשאלה האם כתב האישום מכיל עבירות נוספות. הן עשויות לכלול, מלבד שלילה זמנית או לצמיתות של רישיון הנהיגה, גם קנסות כספיים, תשלום פיצויים לנפגעי התאונה, מאסר (בפועל, על תנאי או באמצעות עבודות שירות) ועוד.

לאופן התנהלות הנהגים עשויה להיות השפעה מכרעת על תוצאות ההליכים נגדם

חשוב לדעת כי אופן התנהלות הנהגים המעורבים לאחר התאונה עשוי להשפיע מאוד על המשך ההליכים נגדם. קיימת חשיבות רבה לציות לאמצעי הבטיחות המחייבים, לרבות הפעלת אורות החירום ברכב, לבישת אפוד זוהר והצבת משולש אזהרה לפני הרכב. כך גם קיימת חשיבות אדירה להזעקת כוחות מד״א והמשטרה, שיתוף פעולה עם הנחיותיהם וכן הגשת עזרה ראשונה לנפגעים, ככל הניתן. זאת, בין היתר, משום שנהגים שלא עושים כן עלולים להיות חשופים לאישומים נוספים, בגין תאונת ״פגע וברח״.

תיעוד זירת האירוע וסביבתה, ולקיחת פרטי עדים (ככל שהיו) הם בעלי חשיבות עצומה אף הם. מעבר לכל הנ״ל, חשוב לזכור כי מקרים אלה מהווים דיני נפשות במלוא מובן המילה. כאמור, נהגים המעורבים בתאונות קטלניות, או כאלה המסתיימות בחבלה קשה, חשופים לאישומים אשר בעקבותיהם חירותם עלולה להישלל למשך שנים רבות. ייצוג משפטי מיטבי עשוי להוביל לא פעם להפחתת חומרת האישומים נגד הנהגים, ולעיתים אף לזיכויים באופן מלא או חלקי. בהתאם, חשוב לפנות לייעוץ וייצוג משפטי של עורך דין מומחה לדיני תעבורה כבר בשלב מוקדם, ורצוי עוד לפני מסירת הגרסה הראשונית במשטרה.

תביעות פיצויים נגד הנהג הפוגע

לצד האפשרות הסבירה של הגשת כתב אישום נגד הנהגים המעורבים בגין תאונת דרכים שהסתיימה עם פציעה קשה או מוות, במקרים רבים יגישו נפגעי התאונה או קרוביהם תביעות פיצויים נגד הנהגים. בתביעות אלה מעורבות ככלל חברות הביטוח המבטחות את הרכבים המעורבים בתאונה. חשוב לדעת כי גם כאן קיימת חשיבות רבה להסתייעות בייצוג משפטי של עורך דין מומחה לדיני תעבורה. בתיקים אלה עשויים להיפסק פיצויים בסך מאות אלפי ואף מיליוני שקלים. עוד קודם לכן, עשויה להיפסק מקדמה על חשבון הפיצויים העתידיים (המכונה בשפה המשפטית ״תשלום תכוף״). לאופן ניהול ההליך, ההיכרות עם החוק והניסיון עם מקרים דומים, עשויה להיות השפעה מכרעת על גובה הפיצויים שייפסקו בהליכים.

תאונת דרכים הגורמת פציעה קשה או מוות – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה

אם יש לכם כל שאלה פרטנית או צורך בייעוץ או סיוע בנוגע לתאונות דרכים או ענייני תעבורה, ניתן לפנות אלינו ונשמח לספק עבורכם מענה מקיף ומקצועי. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון מקצועי רב ומוכח בייצוג במגוון סוגי הליכים בתחום דיני התעבורה, לרבות ייצוג בחקירות ובמו״מ עם פרקליטות המדינה והתביעה המשטרתית. על מנת ליצור קשר עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה ממשרדנו, לחצו כאן.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה