דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נהיגה בשכרות – המדריך המלא למי שעומד להיות מועמד לדין

Moti Orange
Moti Orange

נהיגה בשכרות היא אחת העבירות החמורות ביותר שניתן לבצע על הכביש, למעט תאונות דרכים קטלניות והפקרת נפגעים. ישנה כמות אלכוהול מותרת (נפרט בהמשך), אך חשוב להדגיש  כי כבר בעצם העלייה על הכביש לאחר שתיית אלכוהול קיימת סכנה.

הרשויות בארץ מתייחסות לנהיגה בשכרות בחומרה יתרה, מאחר ומדובר במצב שאליו האדם הכניס עצמו מרצון ובאופן מודע. עוד סיבה ליחסו החמור של החוק לנהיגה בשכרות היא שלפי הסטטיסטיקה, מדובר בגורם העיקרי לתאונות דרכים קטלניות בארץ.

במשרדנו תוכלו למצוא מומחים לדיני תעבורה שיכולו לייעץ למי שעבר על דינים אלו בצורה כזו או אחרת, כגון נהיגה ללא רישיון או גרימה לתאונת דרכים. במאמר זה נרחיב על מרכיביה של העבירה, על השלכותיה, וכיצד עורך דין יוכל לסייע למי שחשוד בעבירה זו.

מה בעצם ההגדרה החוקית של נהיגה בשכרות?

בניגוד לדעה הרווחת, שיכור איננו רק מי שלא מסוגל לשלוט בהתנהגותו בצורה מוחצנת, וגם לא בהכרח מי שמתנדנד בעודו פוסע לעבר רכבו – הגדרתו של החוק למונח היא טכנית ביותר, ולמעשה רוב הנהגים שנתפסים נוהגים בשכרות לא מודעים להיותם חוסים תחת הגדרה זו.

אז מי למעשה מוגדר כשיכור על פי חוק?

  • מי שבגופו מצוי ריכוז אלכוהול הגבוה ממה שקבע השר בהתייעצות עם שר הבריאות ובאישור ועדת הכלכלה של הכנסת, וחזקה שריכוז זה היה בגופו בשלוש השעות שקדמו לנטילת דגימות הנשיפה, השתן או הדם – כל עוד לא הוכח היפוכו של דבר (כך לדוגמה, במידה וניתן להוכיח כי שתיתם לאחר הנהיגה, ולא הייתם שיכורים מאחורי ההגה).
  • בנוסף, עבור נהג חדש, נהג שטרם מלאו לו 24 שנים או הנוהג ברכב מסחרי או ציבורי אשר בגופו מצוי אלכוהול בריכוז העולה על 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר (על פי דגימת נשיפה) או בריכוז העולה על 10 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם (לפי דגימת דם).
  • מי שנתון תחת השפעת משקה משכר או תחת השפעת סם מסוכן, ובלבד שבבדיקת מעבדה לא נמצא שריכוז האלכוהול בדמו נמוך מהסף שנקבע בתקנות שקבע השר או מהסף שהוגדר לסוגי הנהגים שהוצגו בפסקה הקודמת.

ועכשיו לחלק המעניין – הענישה:

סעיף 39א לפקודת התעבורה קובע את העונש על העבירה (בין השאר) כפסילת רישיון נהיגה לתקופה שלא תפחת משנתיים. ואם כבר הורשע על עבירה זו בשנה שקדמה לאותה עבירה לתקופה שלא תפחת מארבע שנים. חשוב לזכור שבית המשפט מוסמך להורות על פסילה לתקופה קצרה יותר בהתחשב בנסיבות המקרה – ומכאן החשיבות הרבה בעורך דין איכותי!

נהיגה בשכרות

כיצד יכולה המשטרה לדעת אם אתה שיכור?

בידי המשטרה מספר אמצעים ודרכים לבחינת מידת השכרות של הנהג, או במילים אחרות – רמת ריכוז האלכוהול בדמו. בין האמצעים בהם עושה המשטרה שימוש נמצא "הינשוף", שהוא למעשה המכשיר המרכזי ללוחמה בנהיגה בשכרות, על ידי בחינת מידת האלכוהול בדמו של הנהג.

ישנם מספר תנאים שבהם נדרש הנהג לעמוד על מנת שיוכל בית המשפט להסתמך על התוצאה שמורה המכשיר, ביניהם היעדר אכילה, שתייה, הקאה, והכנסת כל דבר לפה לפני הבדיקה. במקרים שבהם עומד הנהג בתנאים הללו, יורה לו מפעיל הינשוף לנשוף לתוך צינורית המכשיר ויבדוק האם כמות האלכוהול בדמו עולה על המותר.

אמצעי יעיל פחות אך מדויק בהרבה הוא בדיקות דם, אשר באמצעותן ניתן אף לאתר שרידי סם בגופו של האדם. בדיקות אלה נחשבות לבדיקות המהימנות ביותר, אך עקב חוסר יעילותן והזמן שדורשות – הן אינן נפוצות כלל.

אמצעי נוסף בו עושה המשטרה שימוש הוא בדיקת המאפיינים – מבחן ביצוע שנערך לאחר שהנהג נכשל בבדיקת הינשוף. במסגרת בדיקה זו נערכת לנהג בדיקת תפעול קוגניטיבית, באמצעות הטלת משימות פיזיות פשוטות יחסית, אשר יאפשרו לשוטרים להתרשם ממצבו של הנהג.

בבדיקת הביצוע נערכים לרוב שלושה מבחנים: הראשון – עמידה בעיניים עצומות למשך 30 שניות לשם בדיקת יציבותו של הנהג. השני – הליכה בקו ישר, עם ידיים בצידי הגוף, בצעדים עוקבים. השלישי – מבחן נגיעה באף עם אצבעות יד ימין/שמאל, כשהראש מוטה לאחור, לפי דרישתו של השוטר.

לעניין זה אשוב ואדגיש – בדיקת הביצוע מהווה שלב נוסף לאחר שנכשל הנהג במבחן הינשוף, ועצם העובדה שעבר אותה בהצלחה לא בהכרח תשמש לטובתו. בכל מקרה – חשוב לשתף פעולה עם השוטרים, היות וטענות על חוסר שיתוף פעולה  לא עולות יפה בעיני בית המשפט.

מתי שוטר יכול לדרוש מנהג לעבור את הבדיקות הללו?

במידה והיה לשוטר חשד סביר לכך שהנהג ברכב, או הממונה עליו (מורה נהיגה) הוא שיכור – רשאי הוא לדרוש ממנו לערוך בדיקת נשיפה או למסור מנת דם או שתן למעבדה. יודגש לעניין זה – בניגוד לבדיקת הנשיפון שאותה יכול השוטר להורות לכל נהג לבצע, את בדיקת השתן או הדם למעבדה – יכול השוטר לצוות על אדם לבצע רק אם נתגלע חשד סביר להיותו שיכור או תחת השפעת סמים, או אם הנהג היה מעורב בתאונת דרכים.

"חשד סביר" יכולה לגרום כל התנהגות שאינה שגרתית על הכביש – מהירות גבוהה או נמוכה מדי, סטייה בין מסלולים, ועוד. המונח פתוח לפירוש רחב.

האם ניתן לסרב לעבור בדיקה?

ברור שאף שוטר לא יכריח אדם לעבור את הבדיקה תוך הפעלת לחץ פיזי. אך יחד עם זאת,  לעניין זה החוק הוא לצד השוטרים, וסירוב להיבדק מהווה עבירת תעבורה כשלעצמה, אשר גם בגינה העונש לא קל – מאסר של שנה או קנס של עשרת אלפים שקלים, וכן פסילת רישיון הנהיגה לתקופה של שנתיים בהחלטת בית משפט. כך למעשה יוצר החוק מעין חזקת שכרות, לפיה מי שמסרב להיבדק למעשה רואים בו כשיכור, זאת אף ללא כל צורך בבדיקות כלשהן לשם הוכחת מצבו הפיזי.

יתכנו כמובן מצבים פיזיים ומחלות רקע שימנעו מהנהג לבצע את הבדיקה, כמו מחלות נשימתיות המקשות על הוצאת כמות מספקת של אוויר, ואף שיעול קשה. אך שיהיה ברור – מהרגע שבו מסמן השוטר בטופס כי סירב הנהג לשתף פעולה עם הבדיקה, מועבר נטל ההוכחה לסיבה בגינה לא התבצעה הבדיקה אל כתפיו של הנהג. גם במקרה זה מתבלטת חשיבותו הרבה של עורך דין מקצועי לתחום, שידע לעמוד בנטל ההוכחה הנדרש לשם זיכוי הלקוח מסירובו לתת בדיקה.

האם ניתן לסרב לבדיקה עקב חשש מקורונה?

בעת הנוכחית עולים מספר הנהגים המסבירים לשוטרים שחוששים לבצע את הבדיקה עקב שכיחותו העולה של נגיף הקורונה. ניתן לראות בהחלטותיו האחרונות של בית המשפט כי תירוץ זה לא משכנע אותו במיוחד, ומכאן מומלץ להימנע ממנו.

האם ניתן להיוועץ בעורך דין בזמן אמת?

חרף חשיבותו הרבה של ייעוץ עורך דין בזמן אמת, בניגוד לזכות ההיוועצות העומדת לחשוד בעבירה, כאשר מדובר בנהג החשוד בנהיגה בשכרות – מדובר בזכות מצומצמת לכדי דקות בודדות בשיחה טלפונית, וזאת מפני שבעצם העיכוב יש כדי להכשיל את הבדיקה עצמה.

מה לעשות אם נתפסת נוהג בשכרות?

מי שנתפס נוהג בשכרות יכול לבצע מספר פעולות, אשר יסייעו לעורך דינו להתמודד עם חומר הראיות בשלבים המאוחרים יותר, על ידי חיפוש כשלים בהתנהלותם של השוטרים:

  1. תיעוד האירוע באמצעות מכשיר הטלפון הנייד, או העברתו לאדם נוסף הנמצא עימו. פעולה זו תאפשר לעורך הדין לבחון האם העיכוב בוצע כשורה, וכך גם שאר נהלי הבדיקות השונות.
  2.  רישום שמותיהם של השוטרים שהשתתפו באירוע ומספרם, רישום זמני העיכוב, המעבר בין השוטרים השונים, וכן רישום זמני הבדיקות השונות ומבחן הביצוע.
  3. לאחר מכן, מומלץ להעביר את כלל החומרים שנאספו לעורך הדין המתמקצע בתחום, שיבחן אותם ויראה אם ישנם קשיים ותקלות עליהן יוכל להצביע במטרה לסייע ללקוחות.
  • מומלץ לבצע פעולות אלה בצניעות ותוך שיתוף פעולה מלא עם השוטרים, זאת מאחר ואין הם אוהבים שמתעדים אותם מחד, ומאחר והדבר עשוי לגרום להם להקפיד יותר על הנהלים, דבר שיקשה על התמודדות עם תוצאות הבדיקות בהמשך, מאידך.

נהיגה בשכרות היא מהעבירות החמורות בפקודת התעבורה. בשנים האחרונות חלה מגמת החמרה בענישה שנוקטים בתי המשפט. לצד רישום פלילי, פסילת רישיון וקנסות הדבר עשוי אף לגרור מאסר בפועל. על כן מומלץ להיות מיוצגים משפטית כבר מתחילת ההליך. משרדנו מעמיד עורכי דין מקצועיים הבקיאים בדיני תעבורה ובעלי ניסיון של עשרות שנים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה