Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות גרמנית לילדים על בסיס הצהרה

Michael Decker
Michael Decker

Tal Ya'acov

הייתה לי חוויה נפלאה עם מחלקת התרגומים של המשרד! סשה קישקו שעומד בראש המחלקה הזו הוא אדם מקצועי ואמין ביותר! סיפק עבורי תרגום מסינית בזמן שיא!

בשנים האחרונות מספר הבקשות לאזרחות גרמנית רק הולך ועולה. בשנת 2021 נכנסו תיקונים חדשים לחוק האזרחות הגרמני, אשר הרחיבו את מעגל הזכאות בצורה משמעותית. לצד המבקשים החדשים ישנם מי שכבר מחזיקים באזרחות גרמנית ומבקשים להעביר את האזרחות גם לילדיהם. בהחלט ישנה זכות לילדים לקבל אזרחות, אך אם עברה שנה ממועד לידתם יש להגיש בקשה עבור אזרחות גרמנית על בסיס הצהרה (Feststellung).

במאמר זה נלמד מה המשמעות של קבלת אזרחות גרמנית על בסיס הצהרה וכיצד עובד למעשה התהליך. משרדינו מתמחה בתהליכים השונים של קבלת אזרחות גרמנית, לרבות מקרים ייחודיים יותר כמו קבלת אזרחות גרמנית על בסיס הצהרה. אם אתם כבר מחזיקים באזרחות גרמנית ואתם מעוניינים להעביר את האזרחות גם לילדיכם, תוכלו לעשות זאת באמצעות תהליך זה. אנו נשמח לסייע לכם בתהליך, כדי להבטיח שתוכלו לחסוך זמן יקר וליהנות משלוות נפש בכל עת.

אזרחות גרמנית לילדים על בסיס הצהרה

מה זה קבלת אזרחות גרמנית על בסיס הצהרה?

במקרים בהם אדם כבר מחזיק באזרחות גרמנית לאחר שקיבל אותה בעקבות הגשת בקשה על בסיס סבא או סבא רבא שנרדף בידי המשטר הנאצי, סביר שירצה שגם ילדיו יקבלו את האזרחות הגרמנית. פעמים רבות, מחזיקי דרכון גרמני תוהים מדוע ילדיהם לא נחשבים באופן אוטומטי לאזרחים גרמנים. בניגוד לציפיותיהם, ילדיהם לא יקבלו אזרחות באופן אוטומטי, אלא יש לעדכן את הרשויות הגרמניות על בדבר הולדת הילדים, בתוך שנה ממועד הלידה. עדכון הרשויות צריך להיעשות באמצעות פנייה לשגרירות גרמניה בישראל ורישום הילד כאזרח גרמני.

במקרים בהם ההורה שמחזיק באזרחות גרמנית לא עדכן את הרשויות על דבר לידתם של הילדים בתוך שנה ממועד לידתם, ישנו צורך בהגשת בקשה רשמית לקבלת אזרחות גרמנית על בסיס הצהרה (או בשם הגרמני, Feststellung). תהליך זה זהה באורכו ובדרישותיו הבירוקרטיות להליכי בקשות תחת סעיפים אחרים של חוק האזרחות הגרמנית.

כיצד יש לבצע את תהליך הבקשה לאזרחות גרמנית על בסיס הצהרה?

לשם תהליך ה- Feststellung יש לאסוף מסמכים רשמיים ממדינת ישראל עבור הילדים, כמו תעודת לידה ותמצית רישום. מסמכים אלה מוכיחים את הקשר המשפחתי בין הילדים להורה המחזיק באזרחות גרמנית ומפרט את מצבם האישי. במידה והבקשה מוגשת עבור ילד מעל לגיל 18, יש צורך בהנפקה של תעודת שירות צבאי.

בדומה לתהליך של הגשת בקשות תחת סעיפים 116(2) או 15 לחוק האזרחות הגרמנית, את המסמכים הרשמיים שנאספו יש לתרגם בתרגום נוטריוני ולהחתימם בחותמת אפוסטיל ממשרד החוץ. השלב האחרון הוא מילוי טופס הבקשה עצמו בגרמנית והגשת הבקשה והמסמכים המתורגמים למחלקת האזרחות הגרמנית בקלן, שבגרמניה.

לאחר הגשת הבקשה ישנו זמן המתנה של בין שנתיים לשלוש עד קבלת תשובה. כאשר מתקבל האישור על הבקשה, יתבקשו המבקשים לקבוע תור בשגרירות הגרמנית בישראל. במהלך התור יקבלו המבקשים את תעודת ההתאזרחות, המעידה כי הילדים הם למעשה אזרחים גרמנים לכל דבר. לאחר קבלת התעודה ניתן לקבוע תור בשגרירות לשם הנפקת הדרכון הגרמני.

אילו דרכים נוספות מאפשרות רכישה של אזרחות גרמנית?

פרט לתהליך ההצהרה, ישנן דרכים אחרות לרכישת אזרחות גרמנית עבור צאצאים של מי שהיה אזרח גרמני או תושב גרמני. בעבר, קבלת אזרחות הייתה נעשית לפי סעיף 116 לחוק האזרחות הגרמני בלבד. סעיף זה קובע כי צאצאים של אזרחים גרמנים אשר אזרחותם נשללה בשל רדיפה, זכאים לקבלת אזרחות גרמנית. סעיף זה סייע ליהודים רבים לקבל אזרחות גרמנית, אך בשל האפליה המובנית בו הוא לא אפשר לצאצאים מסוימים לקבל אזרחות.

בשנת 2021 נכנסו מספר תיקונים לחוק האזרחות הגרמני, אשר הרחיב את מעגל הזכאים באופן ניכר. אחד מהתיקונים המשמעותיים ביותר שנוספו לחוק הוא סעיף 15, המאפשר לצאצאים של מי שהיו תושבי גרמניה לפני 30.01.1933 ועזבו לאחר תאריך זה, לקבל אזרחות גרמנית גם כן. בשנים הללו אזרחים רבים של מדינות אירופיות אחרות התגוררו בגרמניה מבלי לקבל אזרחות. גרמניה הייתה עבורם במקרים רבים הבית היחיד שהכירו, והיה להם בה מרכז חיים שלם. כיום, גרמניה מכירה בכך שבמידה רבה אנשים אלה היו גרמנים לכל דבר ועניין וכך זכאים הצאצאים שלהם לקבל אזרחות גרמנית.

השינויים בחוק אפשרו גם תיקון לאפליה מגדרית שהייתה בסעיפי בחוק לפני 2021. בעבר, רכישה של אזרחות גרמנית לא הייתה מתאפשרת על פי צד האם, אלא לפי צד האב בלבד. כך, צאצאים רבים של אזרחיות גרמניה לשעבר לא היו יכולים לקבל אזרחות. כיום, שונה החוק וכעת ניתן לקבל אזרחות גרמנית גם מצד האם.

השינויים השונים בחוק מאפשרים לאלפים של ישראלים לקבל אזרחות גרמנית. חשוב להכיר היטב את התיקונים השונים, כדי לדעת בוודאות מי זכאי לקבלת אזרחות ותחת אילו תנאים. הסעיף הוא זה שיקבע אילו מסמכים יש להציג כדי להוכיח את הזכאות של המבקשים.

אזרחות גרמנית על בסיס הצהרה – מומחיות היא המפתח

החוק הגרמני יכול להיות סבוך ומורכב בנושא של האזרחות, עבור מי שאינו מתעמק בו. כדי להגיש בקשות לקבלת אזרחות גרמנית ללא כל עיכובים או סירובים בשל בקשות חסרות או מסמכים בלתי מספקים, חייבת הכנת הבקשות להיעשות ברמת מומחיות גבוהה.

משרדי עורכי הדין שלנו הממוקמים בתל אביב ובירושלים, מתמחים בתהליך של הגשת בקשות לקבלת אזרחות גרמנית. תהליך זה דורש איסוף של מסמכים רבים ועבודה רבה עם השפה הגרמנית. אנו מקפידים להתעמק בחוק הגרמני ולעקוב אחר השינויים השונים החלים בחוק. אנו נשמח לחלוק עמכם את המומחיות שלכם ולסייע לכם להשיג את האזרחות הגרמנית לה אתם זכאים. מוזמנים לפנות אלינו ואנו נשמח להיות לשירותכם.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top