דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעה נגד משרדי ממשלה (מידע משפטי)

Michael Decker
Michael Decker

לתבוע את הממשלה? נשמע בלתי אפשרי, אך למעשה ניתן להגיש תביעה נגש משרדי ממשלה (אך לא אנשי ציבור ספציפיים על פעולות סבירות במסגרת תפקידם). יש להוכיח כי פעולות פקידי המשרד לא עומדים במבחן הסבירות וגרמו לנזק ממשי.

תביעה נגד משרדי וגופי ממשלה היא בדרך כלל מורכבת מאוד להוכחה. זאת לאור המצב החוקי בנושא, אשר מקשה על הגשת תביעות נזיקין ותביעות רשלנות כנגד משרדים ממשלתיים ועובדי המגזר הציבורי. עם זאת, אין פירוש הדבר כי לא ניתן לתבוע כלל פיצויים במקרים אלה. במאמר זה, עו״ד מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני נזיקין ומשפט אזרחי, יעמוד הן על המורכבויות המשפטיות והן על הפתרונות הזמינים בנושא.

עורכי ועורכות הדין ממשרדנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ומשפט אזרחי. למשרדנו ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי במגוון סוגיות, לרבות רשלנות רפואית, עוגמת נפש, תאונות אישיות ועוד. עורכי הדין ממשרדנו מעניקים מענה משפטי מקיף המותאם לצרכי הלקוח ולדרישות כל הליך באופן פרטני.

תביעה נגד משרדי ממשלה

באילו מקרים עשויה להתקיים רשלנות מצד עובדי מדינה?

כל אחד ואחת מאיתנו תלויים בשירותים שונים הניתנים על-ידי גורמים שונים במגזר הציבורי, ובהם עובדי משרד הפנים, משרד הבריאות, רשות המסים, צה״ל, עובדים סוציאליים וגופים נוספים. העומס עמו מתמודדים עובדי הרשויות עלול לא פעם לגרום לטעויות אנוש, רשלנות או פעולה לא תקינה מצד עובדי ציבור. כתוצאה מכך, עלולים להיגרם נזקים כבדים לאזרחים אשר קיבלו את השירות הלקוי. דוגמה נפוצה היא רשלנות רפואית בקרב צוותים רפואיים בבתי חולים ממשלתיים. חשוב לדעת כי על אף העובדה שקיימת במקרים רבים אפשרות להגיש תביעות נזיקיות נגד הרשויות ואף עובדי הציבור בעצמם, ישנן מורכבויות משפטיות בנושא, אשר חשוב להיות ערים להן.

קשיים משפטיים בהגשת תביעה נגד משרדי ממשלה וחסינות עובדי ציבור

בחוק הישראלי נקבע מנגנון מיוחד המאפשר להעניק חסינות לעובדי ציבור מפני תביעות ישירות נגדם. מנגנון זה מאפשר למדינה לבקש לדחות את התביעות הנזיקיות המוגשות נגד עובדי הציבור באופן ישיר. קיימים חריגים לכך, ובעיקרם מקרים בהם העובדים גרמו לנזק ביודעין או בכוונה. ואולם, מדובר במקרים מורכבים מאוד להוכחה. מעבר לכך, לא פעם עשויות להינתן הגנות לגופי המדינה מפני תביעות נזיקין, כאשר הפעולות בגינן נתבעת המדינה עוסקות בהחלטות המצריכות שקילת שיקולי מדיניות שונים. קשיים משפטיים אלה עשויים להקשות על תובעים המעוניינים בפיצויים בגין נזקים שנגרמו להם. עם זאת, וכפי שנראה להלן, לא מדובר במשימה בלתי אפשרית.

באילו מקרים תתאפשר קבלת פיצויים במסגרת תביעה נגד משרדי ממשלה?

אף שבתי המשפט בישראל נוהגים במשנה זהירות בטרם נפסקים פיצויים לחובת המדינה בגין פעולותיה ופעולות עובדי ציבור, בלא מעט מקרים מוטלת אחריות נזיקית על המדינה ועובדיה, ונפסקים לטובת אזרחים שנפגעו מפעולות עובדי ציבור פיצויים בסך עשרות אלפי שקלים ואף יותר. לדוגמה, בשנת 2021, פסק בית משפט השלום בתל-אביב פיצויים בסך 50 אלף ש״ח לחובת משרד הפנים. זאת בשל התנהלות המשרד בהליכי בקשת התאזרחות של בת זוג זרה של אזרח ישראלי. הטיפול בבקשה עוכב ובמהלך תקופת העיכוב לא ניתן אישור כניסה לבת הזוג לישראל, מה שהוביל להשארתה מחוץ למדינה ולנתק מתמשך בין בני הזוג.

בפסק דין נוסף משנת 2021, פסק בית המשפט בפתח תקווה פיצוי בסך 10,000 ש״ח לחובת משרד הבריאות בגין עוגמת נפש. התביעה עסקה באי בירור של השגה על בידוד עקב חשיפה לחולה קורונה, אשר עיכבה את יציאתו של התובע מן הבידוד וגרמה לו נזקים בעקבות כך. דוגמאות אלה ממחישות כי על אף הקשיים המשפטיים, ניתן במקרים רבים לתבוע פיצויים מהמדינה בעקבות פעולות רשלניות של עובדיה.

תביעה נגד משרדי ממשלה – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין ומשפט אזרחי

לסיכום, ניתן במקרים רבים להגיש תביעת נזיקין נגד משרדי ממשלה, ולתבוע פיצויים במסגרתה בגין נזקים שנגרמו לאזרחים מפעולות עובדי ציבור. אם יש לכם שאלות נוספות או צורך בכל סיוע בנושא, אתם מוזמנים לפנות אלינו ועורך דין מומחה לדיני נזיקין ומשפט אזרחי ממשרדנו ישמח לסייע. משרדנו מתמחה בליווי לקוחותיו ומתן מענה משפטי מקיף עבורם במגוון סוגיות בתחום המשפט האזרחי. ניתן ליצור עמנו קשר ולתאם פגישת ייעוץ עם עורך דין ממשרדנו, בתל אביב ובירושלים, באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה