דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

איך מתמודדים עם צו עיכוב יציאה מהארץ

Joshua Pex
Joshua Pex

צו עיכוב יציאה מהארץ לא רק מונע מישראלים לצאת מהארץ לצרכי עבודה, רפואה, ביקור משפחתי, תפילה על קברי צדיקים ואף צרכי בילוי ונופש. עיכוב יציאה אף פוגע בחופש התנועה אשר מובטח בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

מה קורה אם קיים נגדכם צו עיכוב יציאה מהארץ? לצאת מהארץ ודאי שלא תוכלו, ואם תרצו להיכנס, כנראה שלא תוכלו לצאת שוב. מה ניתן לעשות? במאמר זה עו"ד אודליה משולמי ממשרדנו, תתייחס לסוגיות אלו.

איך מתמודדים עם צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ?

עיכוב יציאה מהארץ יכול לנבוע מכמה סיבות אפשריות: תיק הוצל"פ שמתנהל כנגדכם, חוב למרכז לגביית קנסות, ואף הליכים פליליים ואזרחיים שמתנהלים נגדכם.

אם אתם לא בטוחים האם יש כנגדכם צו עיכוב יציאה מהארץ, כדאי לבדוק זאת במענה הטלפוני הממוחשב של רשות האוכלוסין וההגירה במספר טלפון 3450*. בשיחת הטלפון תידרשו לתת מס' ת"ז ואת פרטי הדרכון שלכם.

אם אכן קיים כנגדכם צו עיכוב יציאה מן הארץ, תצטרכו לברר מול נציג (באותו מספר טלפון) מהיכן נובע הצו, זאת על מנת לאתר את מקור החוב ולטפל בו.

עיכוב יציאה מהארץ הנובע מחוב בתיק הוצאה לפועל

במידה והצו למניעת יציאה מישראל נובע מחוב בתיק הוצאה לפועל, ניתן לפעול במספר דרכים.

אם ידכם משגת או שתוכלו להיעזר בבני משפחה וחברים קרובים על מנת לשלם את החוב במלואו ולסגור את התיק, מומלץ לעשות זאת. חובות בתיקי הוצאה לפועל טופחים במהירות רבה, ותוך שנה תיווכחו לגלות כי החוב גדל באופן משמעותי. לאחר שהתיק נסגר, כל ההגבלות מתבטלות מאליהן, לרבות ההגבלה על עיכוב יציאה מהארץ.

אם אין בידכם לשלם את החוב במלואו, ניתן להסדיר את החוב בתשלומים בדרך של הגשת בקשה לצו תשלומים או בדרך של הסדר ישירות מול הזוכה. לאחר הסדרת החוב בתשלומים ניתן להגיש בקשה לביטול עיכוב היציאה מהארץ. בבקשה אתם נדרשים להסביר את הסיבה בגינה אתם מעוניינים לצאת מהארץ, לציין מהו היעד אליו ברצונכם לצאת ולמשך כמה ימים ברצונכם להיעדר מהארץ. בנוסף, יש לצרף תצהיר מאומת על ידי עורך דין לאימות העובדות המפורטות בבקשה.

לאחר הגשת הבקשה יקבע רשם ההוצאה לפועל האם ניתן לבטל את עיכוב היציאה מן הארץ ובכפוף לאילו תנאים. מומלץ לציין כבר בגוף הבקשה אילו ערבויות באפשרותכם להמציא. בדרך כלל הערבות הנדרשת תהיה אחת מאלה: ערבות בנקאית בגובה החוב או חלקו, הפקדת ערבון מזומן בגובה החוב או חלקו או שני ערבים המתחייבים להשיב את החוב במקרה שהחייב אינו חוזר לארץ.

במקרה של דרישה להמצאת ערבים, יש לצרף לבקשה כתבי ערבות חתומים על ידי הערבים, 3 תלושי שכר אחרונים וצילומי ת"ז שלהם.

חשוב לדעת:

יציאתם של הערבים מהארץ מעוכבת עד לשובו של החייב לארץ.

בדרך כלל קיימת דרישה כי הערבים ישתכרו בסכום של לפחות 6,000 ₪ וכי לא מתנהלים נגדם הליכי הוצאה לפועל או פשיטת רגל.

אם מדובר בנסיעה לצורך בילוי או נופש ובמיוחד אם אתם חייבים מוגבלים באמצעים, מומלץ להביא ראיות לכך כי צד ג' הוא הנושא בהוצאות הנסיעה, זאת על מנת למנוע טענה כי הנסיעה היא הוצאה מיותרת ומוטב להשתמש בכספים אלו לצורך פירעון החוב.

במקרה של נסיעה לצורך בילוי או נופש, לעיתים יתבקש החייב להפקיד לתיק ההוצאה לפועל סכום חד פעמי במזומן או להגדיל את התשלום החודשי שהוא משלם בתיק, זאת מכיוון שיציאה לצורך בילוי או נופש עלולה להעיד על כך שיש לחייב יכולת כלכלית גבוהה יותר.

הסיכויים לקבלת הבקשה וביטול צו עיכוב היציאה מהארץ

הנטייה של רשמי ההוצאה לפועל היא לאפשר לחייב לצאת מארץ ככל שהוא מראה נכונות ורצינות לעמידה בתשלומים החודשיים כסדרם. לכן מומלץ לשלם מס' תשלומים בתיק טרם הגשת הבקשה.

כמו כן, הנטייה תהיה לאפשר לחייב לצאת מהארץ לצרכים הכרחיים כגון: עבודה, רפואה, ביקור בן משפחה, וכדומה. הסיכויים יורדים ככל שמדובר ביציאה לצרכי בילוי ונופש. בהתאם גם תתאפשר היציאה בכפוף לדרישות מחמירות יותר.

בנוסף לשיקולים אלו, קיימים שיקולים נוספים סובייקטיביים – התנהלות החייב בהליך, מוסר התשלומים שלו, מצבו המשפחתי, האישי, הכלכלי, הרפואי וכיוצ"ב כל מקרה לגופו.

ביטול צו עיכוב יציאה – סיוע עורך דין

מעוניינים לבטל את צו עיכוב היציאה שניתן כנגדכם? אתם מוזמנים לפנות למשרדנו לשם קבלת סיוע וליווי משפטי בכל שלבי הגשת הבקשה ועד לקבלת ההחלטה המיוחלת כי אתם חופשיים לצאת את הארץ. התקשרו כדי לקבוע פגישה עם עורכת דין להוצאה לפועל ופשיטת רגל בתל אביב או בירושלים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה