דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

צו תשלומים בהליך פשיטת רגל

Joshua Pex
Joshua Pex

קביעת צו תשלומים מתבצעת בתחילתו של הליך פשיטת רגל. במסגרת ניהול הליך פשיטת רגל, קיימים שלבים רבים עד לקבלת ההפטר וסיום ההליך. אחד הכלים העיקרים בניהול ההליך, הוא קביעת צו התשלומים שעל החייב לשלם מידי חודש.

משרד עורכי הדין שלנו לנושאי פשיטת רגל בירושלים ובתל אביב, מציג סדרת מאמרים בנושא הליך פשיטת רגל. במאמר זה, עורכת הדין אודליה משולמי תסביר בקצרה מהו צו התשלומים וכיצד הוא נקבע.

 צו תשלומים בהליך פשיטת רגל

מהו צו תשלומים במסגרת הליך פשיטת רגל?

נקודת המוצא היא, שחייב אשר נכנס בשערי הליך פשיטת רגל, נמצא במצב כלכלי שלא מאפשר לו לשלם את חובתיו לנושים. בראשית ההליך, בית המשפט מוציא צו כינוס נכסים כנגד החייב, שמטרתו היא לאסוף את כלל נכסי החייב ולממשם. באמצעות מכירת הנכסים ניתן יהיה להחזיר לנושים השונים את חובם. אחת החובות העיקריות של החייב המצוי בהליך, היא לעמוד בצו תשלומים שנקבע על ידי בית המשפט, כסדרו ובמועדו, וזאת במטרה לשלם את חובתיו לנושים.

כיצד נקבע צו התשלומים?

צו התשלומים לחייב נקבע עם הגשת הבקשה לפשיטת רגל לכונס הרשמי ולבית המשפט המחוזי.

את צו התשלומים החודשי קובע הכונס הרשמי על סמך סך ההכנסות של החייב. הכונס הרשמי לוקח בחשבון את ההכנסות של החייב יחד עם הוצאות המחייה לקיומם הבסיסי של החייב ומשפחתו; תשלום חשבונות אחזקת הבית כגון: משכנתא/ שכירות, ארנונה חשמל, גז, מים, כבלים ואינטרנט, מזון, אחזקת רכב/נסיעות קופת חולים ותרופות, הלבשה. כמו כן, הכונס לוקח בחשבון כל הכנסה נוספת שיכולה להתקבל לחייב כגון: הכנסה מעסק, פנסיה קצבאות, דיבידנד, שכירות וכדו'.

לאחר שהכונס הרשמי קובע מהו צו התשלומים המתאים לחייב על פי הפרמטרים שלעיל, הוא מגיש את המלצתו לבית המשפט ביחד עם טיוטת צו הכינוס, ובית המשפט חותם על צו הכינוס. כך נקבע צו התשלומים לחייב.

שינויים בצו התשלומים

ככל וקיימות נסיבות המצדיקות שינוי בצו התשלומים יכולים הצדדים, החייב או המנהל המיוחד, לפנות לבית המשפט בבקשה מתאימה להפחתת צו התשלומים או להגדלתו (בד"כ החייב מבקש הפחתה והמנהל המיוחד מבקש הגדלה).

נסיבות המצדיקות הפחתת צו תשלומים יכולות להיות עקב פיטורי החייב ו/או בת/בת הזוג והקטנת הכנסות התא המשפחתי, הוצאות חריגות עקב מצב רפואי וכדומה.  נסיבות המצדיקות הגדלת צו התשלומים יכולות להיות עקב, הגדלת הכנסתו של החייב או הוצאות מופרזות שאינן מתאימות לחייב המצוי בהליך פשיטת רגל וכדומה.

מטרת צו התשלומים:

נקודת המוצא לקביעת צו התשלומים, הוא מחד לאפשר לחייב להתקיים בצורה מינימאלית למחייתו ולקיים את כלכלת הבית בצורה תקינה. מאידך, לאפשר לחייב לשלם כל חודש סכום מסוים לטובת כיסוי חובותיו. בית המשפט מוסמך לקבוע תשלום חודשי העולה מהסכום המינמאלי במקרים המתאימים לכך.

למה חשוב להיוועץ עם עורך דין פשיטת רגל?

חייב המצוי בהליך פשיטת רגל, נתון תחת פיקוח ומגבלות שונות הדורשות ממנו לעמוד בהתחייבויות שונות וביניהם תשלום צו תשלומים חודשי. במידה והנכם שוקלים להיכנס להליך פשיטת רגל או כבר נמצאים בו, ככל והנכם מעוניינים כי יקבע לכם צו תשלומים מינימאלי, או שאתם זקוקים לשינוי בצו התשלומים עקב נסיבות מיוחדות, מומלץ מאוד לפנות לעו"ד המנוסה בתחום שיגיש עבורכם את הבקשות השונות ויגדיל את סיכוייכם להשיג את מבוקשכם.

צרו קשר עם מומחים בתחום פשיטת רגל

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בנושאי הוצ"לפ ופשיטת רגל. אם ברצונכם לשנות דבר בצו תשלומים או לקבל עזרה משפטית בהליך פשיטת רגל, התקשרו כדי לקבוע פגישה. נשמח לתת סיוע משפטי במשרדינו בתל אביב או בירושלים.


 

 

 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה