דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ – מידע שימושי

Michael Decker
Michael Decker

כיצד לבדוק האם קיים ואיך לבטל צו בית משפט המונע יציאה לחו"ל?
צו עיכוב יציאה מונע מישראלים בעלי חובות או התחייבויות בישראל לצאת לחו"ל. לאנשים רבים צו עיכוב יציאה הוא הפתעה בלתי נעימה אשר הורסת חופשה משפחתית או נסיעת עסקים ברגע האחרון. כיצד לבדוק האם קיים צו כנגדך, והאם ישנה אפשרות לבטל את הצו, או לצאת לחו"ל למרות קיומו של צו? במאמר זה, עורך הדין מיכאל דקר ממשרדנו, יסביר מה לעשות במידה וקיים נגדך צו מניעת יציאה לחו"ל.

צו עיכוב יציאה

מהו צו עיכוב יציאה מהארץ?

צו עיכוב יציאה מתקבל מהוצאה לפועל או בית המשפט, על מנת לוודא שאדם לא יוכל לצאת מן הארץ וככה לחמוק מהליכים משפטיים כנגדו. העיכוב מתבצע פיזית עם הצגת הדרכון בשדה התעופה או מעבר הגבול.

על פי חוק, עם הוצאת הצו חייבת להישלח הודעה בדואר רשום לידי החייב. עם זאת, במקרה של חשש אפשר ומומלץ לבדוק האם קיים צו עיכוב יציאה בטלפון 02-6294666 שלוחה 2 >1 >3 > 4 או בלינק שירות בדיקת עיכוב יציאה.

נגד מי ניתן להוציא צו עיכוב יציאה?

גופים שונים בישראל מוציאים צו עיכוב יציאה מהארץ. הסוג הנפוץ ביותר של צווי עיכוב יציאה מהארץ מונפקים על ידי ההוצאה לפועל בגין חובות, אולם גם בתי המשפט השונים מוציאים צווים לעיכוב יציאה מישראל, וגם צה"ל כנגד עריקים אשר קיים חשש כי מתחמקים משירות צבאי, סדיר או מילואים.

רשם הוצאה לפועל רשאי להוציא את הצו נגד כל אחד שננקטו כנגדו תהליכים של הוצאה לפועל. ניתן להוציא את הצו לפי בקשת בעל החוב או עקב חשש הרשם כי החייב יברח לחו"ל. מטרת הצו היא לוודא שהחייב לא יצא מהארץ לפני שיפרע את חובו (או יסדיר את תהליך פרעון החוב בעתיד לשביעות רצון בעל החוב). חייב בהליך פשיטת רגל מקבל צו עיכוב יציאה באופן אוטומטי.

בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני מוציאים לעתים צווים לעיכוב יציאה, על מנת לוודא שאחד הצדדים בהליך גירושין לא יוכל לצאת מן הארץ טרם נושא הגירושין יוסדר. הדבר מונע מאחד הצדדים "לחטוף" את הילדים בלא רשות הצד השני, להותיר אישה עגונה, או להתחמק מתשלום מזונות בטרם התקבלה ההחלטה הצפויה על התשלום.

תובע בתביעה אזרחית יכול לנסות לשכנע את בית המשפט כי ישנו חשש סביר כי הנתבע יברח לחו"ל, כדי להתחמק מן התביעה, ועל כן יש להוציא כנגדו צו מניעה. עם זאת, במקרים כאלו יותר מקובל להוציא צו עיקול זמני.

איך מבטלים צו עיכוב יציאה באופן זמני?

כדי לבטל צו עיכוב יציאה מהארץ באופן סופי, יש להסדיר את החזר החוב או תהליך פירעון החוב מול בעל החוב. עם זאת, ניתן להשיג ביטול זמני של צו העיכוב לצורך יציאה מן הארץ באופן חד-פעמי או לתקופה מסוימת. יש להגיש כל בקשה בנושא לרשם ההוצאה לפועל או לבית הדין לפחות 14 יום לפני היציאה לחו"ל (פרט למקרי חירום פיקוח נפש). בבקשה יש לנמק באופן מפורט את הסיבות בגללן החייב נדרש לצאת מהארץ ללא דיחוי, אף בטרם יטפל בסיבת צו העיכוב (לדוגמה, פגישת עסקים, מקרה חירום משפחתי, ועוד).

אל הבקשה לביטול זמני של צו העיכוב יציאה מהארץ חשוב לצרף לוח זמנים מפורט של הנסיעה, ולהציע להפקיד ערבות כספית, או תצהיר של ערבים (אשר ישלמו במידה והחייב לא יעמוד בתנאי היציאה לחו"ל). בנוסף יש לצרף מסמכים – תצהיר עובדות המקרה, תצלום ת"ז, מסמכים המאשרים את הטענות של החייב (לדוגמה, אישור פגישת העסקים). מומלץ לצרף לבקשה גם כתב ערבות ואו שלושת תלושי השכר האחרונים של הערבים , אישור על היעדר תיקי הוצא לפועל של הערבים, והעתק ת"ז הערבים (כולל הנספח).

על בסיס מה תתקבל ההחלטה לבטל את צו עיכוב היציאה?

הבקשה לביטול זמני של עיכוב יציאה מהארץ נבחנת על סמך פרטי המקרה הספציפי. מצד אחד הרשם או בית המשפט חייב להשתכנע בצדקת טענות החייב כי הוא נדרש לצאת לחו"ל למרות ההגבלה. מצד שני, באם נדרשת הפקדת ערבות, על הגורם המשפטי להשתכנע כי הערבים אכן מסוגלים לשלם את הערבות המקרה הצורך.

פנו למשרד עורכי הדין שלנו, לקבלת עזרה משפטית בנושא ביטול עיכוב צו יציאה, וכל פנייה אחרת מול משרד הפנים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה