Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

צו הרחקה – מידע משפטי

Michael Decker
Michael Decker

ערן כהן

הגעתי לעו"ד מיכאל דקר בזכות הביקורות המעולות עליו ולגמרי זכיתי! שכרתי את שירותי המשרד בתחום דיני המשפחה בתביעה שהגשתי למשמורת משותפת והפחתת מזונות והגעתי לתוצאה המיוחלת, דבר שחשבתי שלא אפשרי. מעבר לשירות המקצועי והאמין לו זכיתי מתחילת הדרך, מיכאל נתן לי הרגשה של בן בית ונסך בי רוגע ובטחון לאורך כל הדרך עם המון סבלנות ואמפתיה. תודה גדולה גם לשאר צוות המשרד - יישר כח! בהערכה רבה, ערן כהן

בתקופה הנוכחית חל ריבוי מדאיג של מקרי אלימות בישראל. מדובר בתופעה חוצת מגזרים, החלה בתחומי המשפחה, על רקע סכסוכי שכנים, בין בני נוער, בקרב מיעוטים וכיו״ב. צו הרחקה מהווה פתרון מהיר וזמין לצורך התמודדות עם מקרי אלימות. חשוב להכיר את כלי משפטי זה היטב, ולדעת כיצד להשתמש בו בעת הצורך. במאמר זה יסביר על כך בהרחבה עו״ד ושותף ממשרדנו, בעל מומחיות בתחום.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ובמגוון תחומי המשפט האזרחי. עורכי הדין ממשרדנו מספקים מענה משפטי מקיף נגד הטרדות ואלימות מכל סוג. עורכי הדין ממשרדנו מייצגים את לקוחותיהם בפני בתי המשפט ומול הרשויות השונות, בין היתר בהליכים בנושא צווי הרחקה, זכויות נפגעי עבירה, תביעות נזיקיות ועוד.

צו הרחקה - מידע משפטי

אלימות בישראל – אל תהיו אדישים!

בשנת 2021 אנו עדים להקצנה במקרי האלימות בישראל. תופעה כלל חברתית זו התגברה לאחרונה, בין היתר על רקע משבר הקורונה. אנו עדים לעלייה באירועי אלימות על רקע סכסוכי שכנים. ריבים על שטח חניה, מחלוקת לגבי שימוש בשטח בבניין, גרימת רעש המטריד את מנוחת השכנים האחרים – כל אלה הן רק דוגמאות למקרים אמיתיים אשר התדרדרו לאלימות. מלבדם יש עלייה באלימות ובמקרי ביריונות בקרב בני נוער. כמו כן, ישנה התגברות של אירועי אלימות בקרב קבוצות מיעוטים בחברה הישראלית. וכל זאת עוד מבלי להזכיר את תופעת האלימות במשפחה, אשר מגיעה למימדים נוראיים ובלתי נסבלים. 

איך מתמודדים עם מקרים קשים אלה? רבים מוצאים עצמם חסרי אונים כלפי איומים המופנים כלפיהם. הם חוששים לא פעם מלפנות למשטרה או לגורמי האכיפה, ומההשלכות העשויות להיות לכך. חשוב להתגבר על החששות הללו, ולהימנע מגילוי אדישות או סובלנות כלפי אלימות, הטרדות או איומים המופנים נגדכם. יש שורת פתרונות מידיים לפי החוק למקרים של אלימות או סכנה מפניה, ובראשם צו הרחקה. בדומה לאופן שבו אנו זוכרים בעל פה את מספרי הטלפון של גורמי החירום (משטרה, מכבי אש ומד״א), חשוב להכיר היטב גם את דרכי ההתמודדות הזמינות כנגד אלימות והטרדות.

מהו צו הרחקה?

צו הרחקה הוא למעשה שם כולל לצווים שונים שהחוק מאפשר להוציא במקרים של גילויי אלימות מכל סוג. זאת בין הם מופנים כלפי אדם יחיד ובין אם כלפי קבוצה (משפחה, חברה או מוסד אחר). יש להדגיש כי החוק בנושא מנוסח בצורה רחבה. החוק מגדיר הטרדה מאיימת כך: ״הטרדתו של אדם בידי אחר בכל דרך שהיא או נקיטת איומים כלפיו, בנסיבות הנותנות בסיס סביר להניח כי המטריד או המאיים עלול לשוב ולפגוע בשלוות חייו, בפרטיותו או בחירותו של האדם או כי הוא עלול לפגוע בגופו״. נוסח רחב זה נועד לכסות מגוון מקרים אפשריים של אלימות.

איך מוציאים את הצו?

בית המשפט העיקרי אליו ניתן לפנות ולבקש צו הרחקה הוא בית משפט השלום. עם זאת, במקרים בהם מעורבים משפחה או בני נוער, ניתן לפנות לבית המשפט לענייני משפחה או לבית המשפט לנוער. הפניה יכולה להיעשות באופן עצמאי או באמצעות גורם מטעם מי שהופנו כלפיהם אלימות או הטרדות (מכרים, קרובי משפחה וכו׳). ניתן כמובן להיעזר לצורך כך בעורך דין כמיופה כוח.

מה הצו יכול לכלול ומה תוקפו?

הצו יכול לכלול הוראות לעניין איסור הטרדה של הנפגע, בילוש אחריו, יצירת קשר עמו בכל אמצעי, וחשוב מכל – הימצאות במרחק מהנפגע. תוקף הצו הוא עד 6 חודשים. עם זאת, ניתן להאריך את הצו לתקופה של עד שנה. במקרים מיוחדים אף ניתן להאריכו לתקופה כוללת של עד שנתיים.

דיון בבית המשפט בבקשה לצו הרחקה

במקרים רבים בית המשפט יבקש לערוך דיון בין הצדדים על מנת להתרשם מהם ולהחליט בהתאם האם לתת את הצו. חשוב לדעת כי הטחת האשמות מצד הגורמים לגביהם התבקש צו הרחקה עלולה לפעול לרעתם. לדוגמה, בהחלטה שנתנה לאחרונה במקרה של סכסוך שתי שכנות, הדגיש בית המשפט את התרשמותו מהשכנה אשר לגביה התבקש הצו. בית המשפט פסק על מתן הצו, תוך הבעת חוסר נוחות מהתנהגותה בדיון, המעלה תמיהה כיצד היא מתנהגת מחוץ לאולם בית המשפט.

צו הרחקה – צרו קשר עם עו״ד מומחה למשפט אזרחי

לעיל הבאנו מידע משפטי חיוני בנושא צו הרחקה. חשוב לדעת כי החוק מספק מגוון פתרונות נגד אלימות, איומים והטרדות. יש להכירם ולדעת כיצד לעשות בהם שימוש בעת הצורך. בכל שאלה או צורך בסיוע, עורכי הדין ממשרדנו זמינים על מנת לתת מענה. זאת תוך שמירה על דיסקרטיות והזהירות המתבקשת. משרדנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה במשפט אזרחי, ומסייע ללקוחותיו בקבלת ההגנות הנדרשות עבורם על פי חוק.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top