דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פתיחת חנות דיגיטלית – 4 טיפים משפטיים שיוכלו לחסוך לכם כסף רב

Michael Decker

לאחרונה התוודענו כולנו לחשיבות של מסחר באינטרנט. בשנים האחרונות (ובייחוד לאחר שהחל משבר הקורונה), פתיחת חנות דיגיטלית בישראל הפכה לפעולה נפוצה עבור עסקים רבים. לצערנו, ניסיוננו מלמד כי מעטים מבעלי החנויות הדיגיטליות מודעים לדרישות המשפטיות הרבות בהן עליהם לעמוד. בהתאם, רבים חשופים לתביעות ולקנסות בעקבות אופן ההפעלה של חנויותיהם. לכן, הכנו עבורכם סקירה מקיפה בנושא מפי עורך דין מומחה למשפט מסחרי ולדיני אינטרנט.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה במשפט מסחרי, דיני אינטרנט ודיני הגנת הפרטיות. המשרד עוסק בייעוץ וליווי משפטי עבור בעלי חברות ועסקים במגוון תחומים, לרבות בניהול אתרי אינטרנט ואפליקציות. עורכי הדין ממשרדנו מנוסים מאוד בסיוע בנושאים כגון הגדרת תנאי שימוש, ניסוח תקנונים וקביעת מדיניות הגנת פרטיות באתרי אינטרנט, לצורך עמידה בדרישות החוק.

פתיחת חנות דיגיטלית

החקיקה בתחום המסחר הדיגיטלי

חנויות דיגיטליות הן העתיד, והעתיד כבר כאן. למי שעדיין היה ספק בכך, משבר הקורונה הבהיר עד כמה חיוני לעבור לשיווק אונליין. במהלך שנת 2020/2021 חלה תנופה אדירה בכמות החנויות הדיגיטליות שנפתחו בישראל. עסקים רבים שלא פתחו חנות אינטרנטית נשארו מאחור, וחלקם אף נאלצו לסגור את שעריהם. אם כבר פתחתם או שאתם שוקלים פתיחת חנות דיגיטלית, אתם בהחלט לא לבד.

עם זאת, פתיחת חנות אינטרנטית כרוכה בבדיקות משפטיות רבות, אשר לא כולם משכילים לבצע. התחום מתפתח בקצב מהיר, אך החוק מתקשה להדביק את הקצב והוא אינו תמיד נגיש מספיק. חשוב להכיר היטב את החוק ולקבל ייעוץ משפטי אשר יתאים לצרכים הפרטניים של העסק שלכם. להלן נציג מספר טיפים חשובים בנושאים משפטיים שכל בעל חנות דיגיטלית צריך להכיר.

1- שמרו על זכויות הקניין הרוחני שלכם (ואל תפרו זכויות של אחרים)

קניין רוחני הוא תחום הכולל בתוכו שלל תתי תחומים והגנות משפטיות על יצירות, לוגואים, עיצובים ועוד. עסקים, יזמים ויוצרים משקיעים סכומי עתק ומשאבים רבים על מנת להגן על נכסי הקניין הרוחני שלהם. חלק מכך כרוך בהגשת תביעות נגד מי שמפרים את זכויותיהם, בעיקר ברשת האינטרנט. מטבע הדברים, אף אחד לא מעוניין שיעתיקו את נכסיו, ומנגד אף אחד לא מעוניין להיות חשוף לתביעות בסך עשרות ואף מאות אלפי שקלים בגין הפרת זכויות קניין רוחני של אחרים. על מנת לוודא כי אכן לא תהיו חשופים לתביעות, עליכם לפעול באופן אקטיבי ולוודא זאת. במקביל, חשוב להגן על זכויות הקניין הרוחני של העסק שברשותכם.

אחד התחומים החשובים מבחינה זו הוא סימני מסחר. סימני מסחר מגנים על לוגואים, שמות מותג, סלוגנים וכיו״ב, אשר בהם נעשה שימוש במסגרת עסק מסוים. חשוב לוודא כי שם העסק שלכם או מותגים הנמכרים במסגרתו אינם מהווים הפרה משפטית של סימנים בבעלות אחרים. חיפוש במאגרי סימני מסחר בארץ ובעולם, הזמינים באופן מקוון, יוכל לסייע בכך. כמו כן, חשוב לבצע רישום של סימנים של העסק שלכם, על מנת לוודא כי במידה והשם יועתק מכם, ניתן יהיה לפעול משפטית על מנת להגן עליו.

סוגיה נוספת וחשובה בהקשר זה נוגעת לשם המתחם (דומיין) של החנות. לא פעם אתרים של חנויות דיגיטליות עושים שימוש בסימני מסחר של אחרים כחלק מכתובת האתר. דוגמה היפותטית: אתר למכירת טלפונים חכמים שכתובתו היא www.iphone4sale.co.il מהווה הפרת סימן מסחר, ואף עלול להטעות את קהל הצרכנים לחשוב כי מדובר באתר המקושר לחברת אפל, המייצרת את מכשירי ה-iPhone. חשוב מאוד לוודא כי שם הדומיין אותו הנכם רוכשים עבור החנות לא יפר סימני מסחר של אחרים או יהווה פגיעה בזכויות קניין רוחני של אחרים. 

כך גם חשוב להימנע מהפרת זכויות יוצרים. לא פעם נעשה שימוש בתמונות, מוזיקה וסרטונים במסגרת האתר בו פועלת החנות. חשוב לוודא כי יהיה ברשותכם רישיון שימוש עבור כל יצירה ויזואלית, יצירת אודיו או יצירה אודיו-ויזואלית אשר תיכלל באתר. החוק מאפשר לבעלים של יצירות המוגנות בזכויות יוצרים לתבוע סכומים של מאות אלפי שקלים, לעיתים אף ללא הוכחת נזק.

2 – שמרו על פרטיות המשתמשים

הגנת הפרטיות הפכה לנושא בוער בתקופה האחרונה, בעיקר לאור הקלות שביכולת להפר את הזכות לפרטיות של משתמשים ברשת האינטרנט. כתוצאה מכך, קיימים לא מעט חוקים וכללים אשר על בעלי חנות דיגיטלית לעמוד בהם. האמור כולל איסור על שימוש בתצלומים של אנשים העלולים לפגוע בפרטיותם או להשפילם, איסור על חשיפת מידע פרטי על לקוחות החנות, חובת רישום וניהול של מאגרי מידע ועוד. חשוב מאוד להגדיר תנאי שימוש לצורך כך. הרחבנו על נושא חשוב זה במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו.

3 – הקפידו על חוקי הנגישות

החל משנת 2017 נקבעה חובת הנגשה של אתרי אינטרנט. חובת ההנגשה מחייבת בעלי אתרי אינטרנט להציע תצוגה המיועדת לבעלי מוגבלויות, לרבות גופנים מוגדלים, צבעים המקלים על בעלי ראיה לקויה לשוטט באתר וכן הלאה. האמור נכון לא רק לגבי חנויות דיגיטליות, אך הוא נכון במיוחד במקרים אלה, שכן הן מהוות מטרה נוחה לתביעות (לאור האופי המסחרי שלהן). אי הנגשה של חנות דיגיטלית עלולה לחשוף בעלי חנויות דיגיטליות לקנסות ותביעות בסכומים גבוהים, וחשוב להימנע מכך.

4 – בדקו היטב באילו חוקים נוספים עליכם לעמוד

מלבד השמירה על כל הנ״ל, קיימים חוקים והוראות נוספים שיש לעמוד בהם. כך למשל, מכירת מוצרי מזון צריכה לעמוד בתקנים השונים של משרד הבריאות; מכירת משקאות משכרים אינה יכולה להתבצע בשעות הלילה; וקיים איסור על מכירה לקטינים של מוצרים שאינם מיועדים להם. קיימים חוקים וכללים נוספים בהם יש לעמוד, והם משתנים בין מקרה למקרה. ייעוץ עם עורך דין מומחה לדיני אינטרנט ומשפט מסחרי יוכל לסייע לכם להבין כיצד לנהל את החנות שלכם בידיעה כי היא פועלת בהתאם לחוק.

פתיחת חנות דיגיטלית – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני אינטרנט

אם יש לכם שאלות בנושא פתיחת חנות דיגיטלית, תוכלו ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת המייל המופיעים מטה, ועורך דין ממשרדנו ישמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני אינטרנט ומשפט מסחרי, ומסייע ליחידים, חברות ובעלי עסקים בייעוץ משפטי וליווי לצורך ניהול נכון של הנכסים הדיגיטליים שבבעלותם.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה